Brać Łowiecka - sygnałówka
 
wschód:
zachód:
06:33
18:20
wschód:
zachód:
01:17
16:29
Imieniny:
Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa Brać Łowiecka - miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa
KALENDARIUM
<< Wrzesień 2016 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
GALERIA
Strona główna Aktualności
Brać Łowiecka - Święto łęczyckich myśliwych już 1 października!
Święto łęczyckich myśliwych już 1 października!
X edycja Powiatowych Obchodów Dnia św. Huberta w Łęczycy odbędzie się 1 października br. Rozpocznie je msza hubertowska odprawiona o godz. 9.00 w kościele oo. Bernardynów. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 10.15. Nastąpi ono na placu Tadeusza Kościuszki, znajdującym się nieopodal Zamku Królewskiego w Łęczycy.
Brać Łowiecka - Nowelizacja Prawa łowieckiego skierowana do Sejmu
Nowelizacja Prawa łowieckiego skierowana do Sejmu
20 września Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Ten dokument wyszedł z Ministerstwa Środowiska na początku czerwca br., a jednym z jego głównych założeń było wypełnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w zakresie poszanowania prawa własności przy wyznaczaniu granic obwodów łowieckich. Część regulacji mogących powodować negatywne konsekwencje dla działalności myśliwych wzbudziła jednak niepokój zarówno szeregowych nemrodów, jak i statutowych organów PZŁ. Sprawę komentował Miłosz Kościelniak-Marszał. Pisaliśmy także o głośnym krytycznym stanowisku ORŁ w Warszawie w sprawie propozycji resortu.
Brać Łowiecka - PiS zabierze się do PZŁ?
PiS zabierze się do PZŁ?
Jak się dowiedzieliśmy, w poniedziałek 19 września br. o godz. 13.00 szef OPZZRiOR Sławomir Izdebski (ten sam, który zgłosił wniosek o delegalizację PZŁ) spotkał się z prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Tematem ponad 40-minutowej rozmowy było łowiectwo i systemowe „uzdrowienie” PZŁ. W liście skierowanym do lidera PiS-u czytamy: Pan jako pierwszy może zreformować łowiectwo w Polsce. Przez ostatnie 25 lat żadne ugrupowanie nie miało dość odwagi, aby dowiedzieć się, ile Państwo traci przez to, że łowiectwem zarządza rzekomo „Polski” Związek Łowiecki. (…) Tylko Pan jest w stanie w końcu zacząć nazywać rzeczy po imieniu: obnażyć kłamstwo i złodziejstwo, jakie panoszy się w Polskim Związku Łowieckim. Izdebski występował w imieniu zarówno rolników, jak i myśliwych, którzy licznie zgłaszają do niego swoje postulaty oraz przekazują mu wyrazy poparcia.
Brać Łowiecka - 20 września – Dzień św. Eustachego, patrona myśliwych
20 września – Dzień św. Eustachego, patrona myśliwych
Choć myśliwi jako swojego patrona wymieniają najczęściej św. Huberta, to warto pamiętać, że wcześniej na opiekuna łowców został wybrany Eustachy. Jego wspomnienie przypada 20 września.
Legendę dotyczącą tej nieco zapomnianej postaci przywołuje prof. Władysław Dynak w swojej książce „Łowiectwo w kulturze polskiej”. Otóż głosi ona, że w III w. wodzem rzymskim był niejaki Placyd, prześladowca chrześcijan.
Brać Łowiecka - Dzień św. Eustachego w Sanoku
Dzień św. Eustachego w Sanoku
Towarzystwo Łowieckie Ziem Wschodnich postawiło sobie niełatwe zadanie przywracania pamięci o św. Eustachym, patronie m.in. myśliwych, którego kult osłabł wraz z popularyzacją postaci św. Huberta w XI w. Dlatego wespół z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich po raz kolejny organizuje ono myśliwski festyn rodzinny pod nazwą „Dzień św. Eustachego” (wspomnienie świętego przypada 20 września). Wydarzenie odbędzie się 25 września na terenie skansenu w Sanoku.
Brać Łowiecka - Akademickie Mistrzostwa Świata w Strzelectwie Sportowym w Bydgoszczy
Akademickie Mistrzostwa Świata w Strzelectwie Sportowym w Bydgoszczy
Emocje po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro powoli opadają. W bliskim łowiectwu strzelectwie sportowym, niestety, nie udało się nam wywalczyć żadnych medali. Na pocieszenie warto poinformować, że brąz w pięcioboju nowoczesnym, którego jedną z konkurencji jest bieg przełajowy ze strzelaniem z pistoletu, otrzymała Oktawia Nowacka.
Szansa na zdobycie przez reprezentantów naszego kraju laurów w pierwszej z wymienionych dyscyplin pojawia się w dniach 14–18 września podczas 6. Akademickich Mistrzostw Świata w Strzelectwie Sportowym (mistrzostwa studentów odbywają się w Polsce już po raz drugi), organizowanych przez Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ich uroczysta inauguracja nastąpi we wtorek 13 września o godz. 18.00 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.
Brać Łowiecka - Delegalizacja PZŁ
Delegalizacja PZŁ
W ostatnich dniach cały kraj żyje zatrważającymi doniesieniami o szerzącym się afrykańskim pomorze świń. Sytuacja związana z tą chorobą stała się sygnałem do działania dla Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz jej przewodniczącego Sławomira Izdebskiego, który na fali ogólnego wzburzenia części środowisk rolniczych wystosował do premier Beaty Szydło oraz przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka wniosek o delegalizację PZŁ.
Brać Łowiecka - Puchar Jesieni w Compak Sportingu
Puchar Jesieni w Compak Sportingu
Puchar Jesieni w Compak Sportingu, zawody wieńczące tegoroczny Puchar Czterech Pór Roku, odbędzie się 10–11 września na strzelnicy w Suchodole k. Tarczyna. Organizatorami są sklep myśliwski twojabroń.pl Czerski & Huminiak oraz Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego. Dzień wcześniej o godz. 12.00 przewidziano trening dla zainteresowanych. Szczegóły dotyczące startu TUTAJ.
Sparganoza u dzików – nowa choroba pasożytnicza groźna dla człowieka?

W ostatnich dniach sierpnia Polska Agencja Prasowa przekazała informację o stwierdzeniu w mięsie białowieskich dzików tasiemca Spirometra sp. Została ona rozpropagowana przez media w dość dramatycznym tonie, sugerującym duże zagrożenie ze strony nowego pasożyta czarnego zwierza. Tasiemiec ten rzeczywiście może wywoływać u człowieka chorobę nazywaną sparganozą. Jest on jednak wyłącznie żywicielem przypadkowym. Zachęcamy do zapoznania się z treścią notatki udostępnionej przez Instytut Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Brać Łowiecka - XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej
XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej
Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich zaprasza na XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego o Wiklinowy Róg Kwidzyna, który odbędzie się 3–4 września na zamku w Kwidzynie. Uroczyste otwarcie nastąpi w sobotę o godz. 15.00, a wkrótce po nim rozpoczną się przesłuchania zespołów.
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
Szukaj
Newsletter
Adres e-mail:
Zapisz się
Brać Łowiecka - aktualny numer
Wydawnictwo OIKOS

Użytkowanie portalu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

Brać ŁowieckaWarszawa, ul. Kaliska 1 m. 9, tel. 22 824 57 28, faks 22 822 66 49
Adres do korespondencji: skr. pocz. 54, 00-973 Warszawa, e-mail: braclowiecka@oikos.net.pl
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o., 02-316 Warszawa, ul. Kaliska 1 m. 7, tel. 22 822 03 34, faks 22 822 66 49, e-mail: oikos@oikos.net.pl
KRS Warszawa nr 00000-82863, NIP 118-00-09-226, Regon 011570708, Kapitał zakładowy 393.000 zł

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pisemnym zezwoleniem.