strona główna

Aktualności

Kolejne przypadki hybrydyzacji psów i wilków w Polsce

14 czerwca br. zastępca generalnego dyrektora ochrony środowiska Marek Kajs wystosował do Lasów Państwowych oraz ZG PZŁ pismo z prośbą o zgłaszanie zaobserwowanych przez leśników przypadków rodzących podejrzenia o wystąpienie hybrydyzacji wilków i psów. Dziko żyjące mieszańce stanowią problem dla ochrony gatunkowej tego drapieżnika, zatem nie budzi wątpliwości konieczność zdobycia informacji o skali zjawiska. Niezupełnie oczywiste jest za to pominięcie w gronie adresatów tej odezwy z Warszawy WWF Polska – organizacji przypisującej sobie główną rolę wręcz w zbawieniu, a nie tylko ochronie krajowej populacji wilka szarego europejskiego.

Polowanie na dziki z nokto- i termowizją – decyzja KE z 19 lipca 2018 r. (aktualizacja na 27 lipca)

AKTUALIZACJA: W związku z wystąpieniem ognisk ASF-u u świń w powiatach chełmskim, włodawskim i hrubieszowskim (przeniesienie tych obszarów z części II załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE do części III, tj. strefy niebieskiej) oraz przypadkami choroby u dzików w powiatach kętrzyńskim, kozienickim i lubartowskim (przeniesienie obszarów z części I do części II, tj. strefy czerwonej) KE decyzją z 27 lipca br. dokonała zmian w poniższym zestawieniu (z treścią decyzji można się zapoznać TUTAJ). Zostały one przez nas wytłuszczone.

Wystawa „Józef Brandt 1841–1915” w Warszawie

Do końca września na parterze i pierwszym piętrze gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie można oglądać wystawę twórczości Józefa Brandta, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wśród zgromadzonych dzieł z kolekcji muzeów polskich i zagranicznych oraz ze zbiorów prywatnych znalazła się niejedna praca zawierająca motywy łowieckie.   Na odwiedzających czeka ponad 300 olei, akwarel, rysunków, fotografii i młodzieńczych szkiców. Kim był ich autor? Przedstawicielem...

Bobrowa Siła, czyli balsam na bazie castoreum

Niedawno pisaliśmy o niecodziennym wyrobie amerykańskiej destylarni Tamworth Distilling – burbonie aromatyzowanym strojem bobrowym (TUTAJ). Limitowana edycja trunku pod nazwą Eau de Musc trafiła do sprzedaży w tym roku. Jest on konfekcjonowany w stylizowanych butelkach o pojemności 0,2 l.   Okazuje się, że podobny sposób na wykorzystanie owianej legendarnym działaniem zawartości worków strojowych bobra znaleźli też – a jakże – Rosjanie. Swój produkt nazwali nieco mniej...

Zawody Precision One – udany sposób na rutynę

Z roku na rok rośnie popularność długodystansowego strzelectwa precyzyjnego w Polsce. Ta elitarna dyscyplina, która jeszcze niedawno wiązała się z poważnymi wydatkami, z roku na rok zyskuje coraz większe grono zawodniczek i zawodników. Wraz z jej rozwojem przybywa szkoleń oraz zawodów. Od jakiegoś czasu sytuacja wydaje się przewidywalna i klarowna – są Longshot, F-Class, Long Range Mykita i inne mniejsze imprezy. Tu wkracza Precision One, autorska inicjatywa Wojtka Jagielskiego – zawody inne niż wszystkie.

Powstają założenia nowego Statutu PZŁ

Pod koniec czerwca br. zarządy okręgowe (przynajmniej niektóre) skierowały do kół łowieckich pisma z prośbą o przekazywanie propozycji założeń nowego Statutu PZŁ. Należy je nadsyłać do okręgów – w zależności od regionu – do końca lipca lub pierwszych dni sierpnia br. Do ZG PZŁ mają zostać przedłożone najpóźniej 15 sierpnia. Konieczność opracowania tego dokumentu od nowa wynika z obowiązku wprowadzonego przez zmianę ustawy Prawo łowieckie, która weszła w...

Kolejny nabór wniosków na dofinansowanie edukacji ekologicznej

Realizacja finansowanego ze środków NFOŚiGW programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna” została zaplanowana na lata 2015–2023. W obecnym rozdaniu (wnioski są przyjmowane od 11 czerwca do 21 grudnia br.) na wsparcie działań z zakresu wyposażenia i doposażenia oraz adaptacji, remontów i rozbudowy centrów edukacyjnych poświęconych zagadnieniom ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – z uwzględnieniem m.in. dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych (III nabór – szczegóły TUTAJ) – przeznaczono 15 mln zł dotacji oraz 0,83 mln zł pożyczek na uzupełnienie wkładu własnego inwestycji.

Burbon aromatyzowany bobrem

Na łamach lutowego numeru BŁ z 2017 r. Wojciech Misiukiewicz przybliżył recepturę na sporządzenie leczniczej nalewki na woreczkach strojowych bobra (u każdego osobnika są dwa), zlokalizowanych przy otworze odbytowym tego gryzonia. Od wieków ich zawartość, czyli strój (zwany też castoreum), jest uznawana za środek o działaniu leczniczym (mówi się o jego korzystnym wpływie na przynajmniej 50 dolegliwości i chorób), a nawet wzmagającym potencję. Do dziś strój bobrowy powszechnie stosuje się za naszą wschodnią granicą. W Polsce, możliwości kulinarnego zastosowania tego gatunku zostały niemal całkowicie zapomniane przez trwające kilka dekad wyłączenie z użytkowania łowieckiego.

13. edycja Digiscoper of the Year

W 13. edycji popularnego na całym świecie konkursu Digiscoper of the Year, organizowanego przez firmę Swarovski Optik, pojawi się kilka nowości. Jego zasadniczy etap potrwa od 1 sierpnia do 30 września 2018 r. – oznacza to, że okres nadsyłania prac konkursowych został skrócony do dwóch miesięcy, aby spotęgować emocje. Tak jak dotychczas zwycięzców wyłoni jury złożone z ekspertów światowej klasy, a główną nagrodą będzie komplet sprzętu do digiscopingu marki Swarovski Optik. Organizowana w ubiegłych latach na Facebooku dodatkowa rywalizacja w ramach DOY w tym roku zostanie przeniesiona na Instagram.

Zawody w traperskim polowaniu na bobry

Między 1 a 14 października br. w okolicach Jekaterynburga na Uralu odbędą się międzynarodowe zawody w polowaniu na bobry. Podczas łowów nie będzie można używać broni palnej – dozwolone jedynie specjalne potrzaski. Oprócz wspomnianego zakazu ma obowiązywać też szereg innych ograniczeń: nie wolno rozbierać tam, niszczyć nor i żeremi ani stosować wabików zapachowych.   Organizator wydarzenia, traper z Rewdy Giennadij Gostiewski, poinformował, że za granicą zdarzają...