strona główna

Aktualności

Żubry na poligony! Tylko na które?!

W grudniu ub.r. generalny dyrektor ochrony środowiska wydał dwie decyzje dotyczące odstrzału żubrów. Pierwsza z nich zezwalała na eliminację do 20 osobników w nadleśnictwie Krynki (Puszcza Knyszyńska), druga zaś – do 17 osobników w nadleśnictwach Borki oraz Czerwony Dwór i ponadto do 3 osobników z zagrody pokazowej w Wolisku (Puszcza Borecka). Działanie miało dotyczyć zwierząt poważnie chorych, rannych, chorych i cierpiących, a także agresywnych i wyrządzających znaczne szkody w gospodarce rolnej lub leśnej albo innych rodzajach mienia.

Łowiecki Szczecin nie zawiódł

Jak powszechnie wiadomo, branża myśliwska w naszym kraju targami stoi. Ze względu na liczbę tego typu imprez prawdopodobnie jesteśmy niekwestionowanymi przodownikami w Europie. Dlatego 26–27 stycznia ekipa „Braci Łowieckiej” z umiarkowanym optymizmem wzięła udział w pierwszej odsłonie targów łowieckich Pomerania Hunting w Szczecinie. Czy kolejna impreza tego typu w naszym w kraju ma sens? Okazało się, że tak. Mimo trwającej nagonki na myśliwych i wyznawany przez nich świat wartości – a może nawet dzięki niej – szczecińską halę Netto Arena odwiedziła spora grupa łowców, bardzo często z rodzinami.

Tarnowskie premie, czyli dojna zmiana

Ta historia ma swój początek w 2007 roku. Okręgowa Rada Łowiecka w Tarnowie, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalowym okręgowych władz PZŁ w tym grodzie (stara siedziba przy ul. Urszulańskiej 16 to ciasne miejsce na trzecim piętrze starej kamienicy. Dla starszych kolegów wąska klatka schodowa i wysokie stopnie stanowią nie lada problem. Na wąskiej ulicy brakuje miejsc parkingowych. Co gorsza, wszystkie, jeżeli już się znajdzie jakieś wolne, są płatne. Płacić trzeba też za organizację szkoleń, gdy chętnych do udziału w nich zgłosi się więcej, niż stara, ciasna siedziba może pomieścić. Płaci się więc nie dość, że za udział, to jeszcze za wynajem sali. Decyzja o nowej siedzibie była wobec tego ze wszech miar zasadna), podjęła dwie uchwały – nr 1/07 z 27 maja o zwiększeniu tenuty dzierżawnej od kół łowieckich o 0,15 zł od hektara w celu budowy obiektu na strzelnicy i zakupu lokalu na siedzibę władz okręgowych oraz 2/07 z 29 czerwca o utworzeniu specjalnego konta, na którym te środki by przechowywano.

Oświadczenie ws. sędziego GSŁ

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, jako osoba mocno zaangażowana w działalność Polskiego Związku Łowieckiego, w którego strukturach miałem okazję pełnić rozliczne funkcje, z satysfakcją przyjąłem propozycję objęcia stanowiska sędziego Głównego Sądu Łowieckiego. W swojej dotychczasowej pracy, w której wielokrotnie reprezentowałem PZŁ, koła łowieckie oraz myśliwych, zawsze kierowałem się troską o poszanowanie prawa i sprzeciwiałem się instrumentalnemu...

Koalicja „Niech Żyją!” ws. dzików i ASF-u

W czwartek 24 stycznia odbyła się konferencja prasowa koalicji „Niech Żyją!” poświęcona zagadnieniu odstrzału dzików i ASF-owi. Zainteresowanie mediów tym spotkaniem okazało się marginalne. Poza reprezentantami organizacji związanych z koalicją wzięła w nim udział zaledwie garstka osób.   Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Krzysztof Schmidt z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży (jeden z autorów...

Pierwsza blokada w okręgu częstochowskim

Podczas polowania zbiorowego na dziki zorganizowanego 5 stycznia br. przez KŁ „Dąbrowa” w Koszęcinie doszło do pierwszej w okręgu częstochowskim blokady przygotowanej przez antyłowieckich działaczy. Podjęła się tego grupa ok. 12 osób. Myśliwi dokumentowali zdarzenie (na zdjęciu powyżej przyniesiony przez aktywistów transparent), druga strona zaś usilnie wzywała policję i ostrzegała, że w okolicznym lesie spacerowiczów chodzi więcej, więc niech strzelcy uważają. Na spokojne tłumaczenie łowczego koła, że polowanie odbywa się zgodnie z prawem, a teren został oznakowany tablicami informacyjnymi, przedstawiciele „ekologów” zarzucali myśliwym, że są agresywni i na pewno pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze oczywiście poddali polujących badaniu alkomatem.

PAN w sprawie dzików

Polska Akademia Nauk wystosowała stanowisko ws. masowego odstrzału dzików, wnosząc głos rozsądku do toczącej się debaty publicznej, pełnej chaotycznych oświadczeń organów decyzyjnych i nieprawdziwych informacji. Wśród kilku autorów znaleźli się prof. Zygmunt Pejsak, wybitny specjalista chorób świń, chętnie wybiórczo cytowany przez przeciwników odstrzału dzików, a także prof. Henryk Okarma, specjalista ekologii zwierząt, biologii łowieckiej i ochrony przyrody....

Targi IWA OutdoorClassics 2019

IWA OutdoorClassics 2019, najważniejsze w Europie wydarzenie targowe dla branż łowieckiej, sportów strzeleckich, a także wyposażenia dla outdooru, ochrony osobistej oraz służb ochrony ludzi i mienia, odbędzie się 8–11 marca w centrum wystawowym w Norymberdze. Jak co roku w halach wystawowych o powierzchni przekraczającej 100 tys. m2 zostanie zaprezentowana szeroka gama produktów, w tym tegoroczne nowości rynkowe. Swoją obecność na tej imprezie potwierdzili również reprezentanci Polski – na razie są to m.in. znane myśliwym firmy Delta Optical, FAM-Pionki, Kolba.pl czy Bagar/Wisport.

O co poszło z dzikami?

W sprawie czarnego zwierza doczekaliśmy się reakcji zarówno PZŁ, jak i Ministerstwa Środowiska. Pojawiły się też stanowiska służb weterynaryjnych. Nie strzelać prośnych loch Jednym z owoców posiedzenia NRŁ 10 stycznia br. było stanowisko Rady i ZG PZŁ (co może zaskakiwać, ale jak się dowiedzieliśmy na Nowym Świecie, zostało to uzgodnione ze wszystkimi członkami Zarządu Głównego) wyrażające „zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika poprzez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch”.

Niech nam ryją sto lat!

„Niech ryją”, „Dzik jest dziki, PiS jest zły”, „Stop rzezi dzików”, „Dzikobójstwo” czy „Niech na drzewo zmykają ministrowie” (parafraza znanej rymowanki Jana Brzechwy) – to główne hasła, które pojawiały się podczas manifestacji pod nazwą „STOP rzezi dzików! Nie strzelajcie do matek i dzieci!” (miała ona dotyczyć też odstrzałów żubrów, ale ten temat zszedł na boczny tor), spontanicznie zorganizowanej pod sejmem w środę 9 stycznia pod szyldem Partii Zieloni. Był to pierwszy taki protest z kilku zapowiedzianych na najbliższe dni w dużych miastach Polski.