strona główna

Aktualności

160 naukowców poparło sprzeciw wobec zmasowanego odstrzału dzików!

„Postulujemy natychmiastowe wstrzymanie planowanych masowych i wielkoobszarowych odstrzałów dzików” – tak brzmi główne hasło apelu do premiera Mateusza Morawieckiego, który sygnowało 160 naukowców (!) zajmujących się ochroną środowiska i zarządzaniem jego zasobami, w tym leśnictwem i łowiectwem. Autorami pisma są: profesorowie Krzysztof Schmidt (Instytut Biologii Ssaków PAN), Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN), Henryk Okarma (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i Przemysław Chylarecki (Muzeum i Instytut Zoologii PAN) oraz dr Tomasz Podgórski (Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze oraz Instytut Biologii Ssaków PAN).

Nie będzie „masakry dzików”

Sytuacja związana z poleconym przez ministra środowiska i zaplanowanym na najbliższe trzy soboty odstrzałem dzików w ramach polowań wielkoobszarowych stała się napięta do granic. Poparcie sprzeciwu myśliwych wobec udziału w tej akcji wyraził przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (9 stycznia br.). Rozgłos nadany problematyce redukcji dzików sprawił, że w spotkaniu wzięli udział reprezentanci głównych ogólnopolskich mediów.  

Nie każdy może być mistrzem świata, ale…

Scena jak z filmu. Grupa kolegów odwiedza strzelnicę w wesołym miasteczku. Jeden z nich postanawia rozbić bank, czyli wystrzelać najlepszego pluszaka na wspomnianym obiekcie. To niełatwa sprawa. Trzeba pięcioma strzałami złamać pięć patyczków o grubości zapałki, a celność wiatrówek w tego typu miejscach pozostawia wiele do życzenia. Po dwóch celnych strzałach sprzęt okazuje się uczciwy. Po czwartym celnym można powiedzieć, że pluszowy miś już wyciąga ręce do zwycięzcy, ale… Dramat rozgrywa się podczas ostatniego strzału.  

Czwarte posiedzenie NRŁ – jest projekt Statutu PZŁ

W czwartek 3 stycznia br. odbyło się czwarte oficjalne posiedzenie (a piąte spotkanie) nowo powołanej i ukonstytuowanej 6 grudnia ub.r. Naczelnej Rady Łowieckiej. Przybrało ono dość nieoczekiwany przebieg. Rozpoczęło je bowiem głosowanie nad dwiema wersjami porządku obrad – propozycją prezydium Rady oraz koncepcją zgłoszoną przez Józefa Bućwińskiego (okręg suwalski). W pierwszej zawarto: sprawozdanie prezesa NRŁ, przedstawienie projektu Statutu PZŁ opracowanego przez powołaną 6 grudnia ub.r. Komisję Statutową Rady (w składzie: Andrzej Skibiński z okręgu zielonogórskiego, Wojciech Szymański – radomskiego, Andrzej Hinc – gdańskiego, Michał Jordan – bielskiego, Jan Łuszczak – wrocławskiego), przyjęcie uchwały ws. nadzoru nad Zarządem Głównym zrzeszenia, a także zaprezentowanie informacji byłego głównego rzecznika dyscyplinarnego PZŁ (jak już pisaliśmy, zawierało ono krytyczne uwagi kierowane również pod adresem łowczego krajowego Piotra Jenocha) oraz listu przewodniczącego OPZZRiOR, którego główne przesłanie streściliśmy w tekście „Łowczowie okręgowi zaniepokojeni aktywnością prezesa NRŁ”. Porządek spotkania miały zakończyć ustalenie komisji problemowych i sposobu ich wyłaniania oraz dyskusja.

Gramy w 27. Finale WOŚP

Podobnie jak w poprzednich latach włączamy się w akcję WOŚP. W tym roku Orkiestra gra „dla dzieci małych i bez focha” pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Tym razem celem jest zbiórka środków na rzecz specjalistycznych szpitali dziecięcych, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom (placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności). W Polsce takich obiektów mamy niespełna 50. Finał WOŚP, w czasie którego odbędzie się jednodniowa zbiórka publiczna, został zaplanowany na 13 stycznia 2019 r. Licytacje internetowe potrwają zaś do końca stycznia.

Łowczowie okręgowi zaniepokojeni aktywnością prezesa NRŁ

Przełom roku zaowocował wysypem pism zawierających nie tylko tradycyjne noworoczne życzenia, lecz także wyrazy troski związane z funkcjonowaniem ZG PZŁ oraz NRŁ w nowym składzie. Przynajmniej część łowczych okręgowych w dokumentach sygnowanych na 28 lub 31 grudnia ub.r. wystosowała do prezydium Rady dokument tej samej treści, w którym wyraża zaniepokojenie wobec eksponowanych w przestrzeni publicznej przez prezesa tego organu Rafała Malca poglądów na funkcjonowanie i przyszłość PZŁ. „(…) Sprzymierzenie się (…) z tymi środowiskami i grupami społecznymi [reprezentowanymi przez Sławomira Izdebskiego i Stanisława Pawluka – przyp. red.], których celem jest zmiana modelu polskiego łowiectwa, dyskredytuje nas w szeroko rozumianych działaniach na rzecz poprawy wizerunku naszego zrzeszenia i szkodzi dobru Związku” – czytamy.

Musimy wszystko przebudować!

8 grudnia ub.r., krótko po wyborze prezydium NRŁ, redakcja BŁ zwróciła się do jej nowego prezesa Rafała Malca (na zdjęciu powyżej stoi w środku) z prośbą o udzielenie odpowiedzi na trzy pytania dotyczące planów co do najbliższych działań Rady. Niestety, z nieustalonych przez nas przyczyn zwrotną wiadomość otrzymaliśmy dopiero 2 stycznia br. Nie umniejsza to jednak aktualności informacji, którą zamieszczamy poniżej.   Jakie najważniejsze uregulowania powinny się...

Jednoznaczne decyzje przed końcem roku albo zielone miasteczko w styczniu

W czwartek 20 grudnia w Ministerstwie Środowiska odbyła się debata rolników oraz myśliwych z udziałem przedstawicieli resortów rolnictwa i środowiska, na czele z ministrami Henrykiem Kowalczykiem i Janem Krzysztofem Ardanowskim. Została ona poświęcona gospodarce łowieckiej i sytuacji panującej w Polskim Związku Łowieckim. Inicjatorem spotkania było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Dyskutowano m.in. na temat skuteczności zwalczania ASF-u przez myśliwych, co do której strona rolnicza ma wciąż spore wątpliwości.

Odszedł Antoni Jankowski

Z żalem zawiadamiamy, że odszedł Antoni Jankowski, inżynier, nemrod, mistrz rzemiosła artystycznego, płatnerz i brązownik. Był założycielem i właścicielem dobrze znanej w środowisku myśliwych i leśników firmy Antia, zajmującej się płatnerstwem, metaloplastyką oraz brązownictwem. Antoni Jankowski był pomysłodawcą i twórcą galowego kordelasa PZŁ. Do jego znaczących osiągnięć płatnerskich należy odtworzenie Kordelasa Leśnika Polskiego z 1930 r. Został on też wicemistrzem Łodzi w podnoszeniu ciężarów oraz odnosił sukcesy w strzelectwie sportowym.

Były GRD alarmuje o nieprawidłowościach w postępowaniu dyscyplinarnym w PZŁ

Były już główny rzecznik dyscyplinarny PZŁ (dalej GRD) Robert Bałdys wystosował do Naczelnej Rady Łowieckiej pismo stanowiące wstępną i skróconą wersję sprawozdania z dotychczasowej działalności, w którym m.in. negatywnie ocenił działanie organów postępowania dyscyplinarnego w podległym sobie obszarze i wymienił trudności w realizacji postawionych przed nimi zadań (dla porządku zaznaczmy, że 13 grudnia 2018 r. NRŁ na nowego GRD wybrała Dariusza Berezę z okręgu częstochowskiego). Robert Bałdys wskazał także na nieprawidłowości związane z osobą obecnego łowczego krajowego.