strona główna

Aktualności

Knieje 2018 za nami! Nowe otwarcie dla Kahlesa...

Najciekawsze parostki sezonu 2017/2018 wyłonione w konkursie BŁ oraz firmy Swarovski Optik
Luty 16 18:06 2018 Wydrukuj

W minioną niedzielę (11.02) w Poznaniu zakończyła się IV edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”. Od początku towarzyszą one spotkaniu miłośników branży wędkarskiej i sportów motorowodnych. W tym roku dołączyła do nich jeszcze tematyka survivalowa (stoiska wystawców w ramach Survival Force Expo były rozmieszczone w halach poświęconych łowiectwu). Pięć obszarów tematycznych, bo tyle łącznie składa się na poznańskie wydarzenie targowe, ściąga dużą liczbę odwiedzających. To nie lada gratka szczególnie dla tych, którzy nie ograniczają się w wolnym czasie do realizacji tylko jednej pasji.
 
Trudno było oprzeć się wrażeniu, że tegoroczną edycję Kniei zdominowały niewielkie stoiska z galanterią oraz akcesoriami myśliwskimi. Nie zabrakło wprawdzie ani broni, ani optyki, jednak nie znalazły się wśród nich wielkie nowości (tegoroczne premiery do Polski trafią zapewne dopiero po targach IWA w Norymberdze, które odbędą się 9–12 marca). Żadne ze stoisk nie przytłaczało też nadmierną przestronnością. W związku z dopuszczeniem stosowania urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych do przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików dało się zauważyć spore zainteresowanie firmami oferującymi tego rodzaju sprzęt (Delta Optical, Tamed, Lynx Optics czy Izukof).
 
Uważni obserwatorzy spostrzegli, że Swarovski Optik zaprezentował się na wspólnym stoisku z Kahlesem – to rezultat zmiany systemu dystrybucji drugiej z wymienionych marek na sprzedaż bezpośrednią, opartą na sieci dilerów. W ten sposób Kahles intensyfikuje swoje działania w Europie Środkowej i Wschodniej, a jako firma córka działającą niezależnie w ramach grupy Swarovski Optik może wykorzystać istniejące już w regionie, zbudowane przez Swarovskiego lokalne struktury sprzedaży wraz z doświadczonymi zespołami pracowników. 
Warto podkreślić też otwarcie się (dzięki modelom od Kahlesa) na dynamicznie rozwijający się rynek strzelectwa sportowego oraz zapełnienie luki po Z4i lunetami Helia. Odpowiedzialność za obsługę krajowej sprzedaży sprzętu optycznego obu producentów od początku tego roku spadła na Marcina Ogórka, wieloletniego przedstawiciela firmy Swarovski Optik w Polsce. Prezentacja oferty obu wytwórców na jednym stanowisku pozwoliła chociażby porównać funkcjonalność nowej lornetki Helia RF ze zintegrowanym dalmierzem z dobrze już znanym modelem EL Range od Swarovskiego. Obaj producenci gwarantują wysoką jakość optyczną swojego sprzętu. 
 
Na nieodległym stoisku FH Knieja z Krakowa ograniczono się głównie do prezentacji optyki Meopty oraz oferty amunicji firmy Norma. Pełna gama produktów krajowego przedstawiciela Browninga i Winchestera zapewne zostanie przedstawiona na zbliżających się targach łowieckich w Sosnowcu. Lunety, kolimatory czy lornetki myśliwskie pokazywano także na stoiskach Delty Optical, Hubertusa Pro Hunting (Docter, Leica, Aimpoint), Kalibra (Steiner) oraz sklepu Kolba (Optisan, Vortex).
 
Spore zainteresowanie wzbudzało stoisko firmy Hubertus z Chodzieży, polskiego przedstawiciela Českiej Zbrojovki. To dowód na wciąż duże powodzenie broni tej marki u polskich myśliwych. Nasz południowy sąsiad zdołał nawet przygotować kilka nowości, które można już było zobaczyć w Poznaniu – wśród nich po dwa warianty klasycznego modelu 557 (Lux II w kal. 308 Win i 30-06 oraz American w tych samych kalibrach, ale w wersji dla osób leworęcznych), a także 527 (wersja MTR do strzelań sportowych w kal. 223 Rem. i 6,5 mm Grendel oraz wyposażony w otwarte przyrządy celownicze Carbine Synthetic w kal. 223 Rem. i 7,62x39).
 
Rynkową nowość można było dostrzec również na stoisku Nadnoteckiej Hurtowni Sprzętu Myśliwskiego. Chodzi mianowicie o turecką strzelbę półautomatyczną (gazowy system przeładowania) Huğlu XR-7 w kal. 12/76 – wprawdzie przeznaczoną nie do łowiectwa, ale do strzelań dynamicznych, jednak wśród myśliwych nie brakuje pasjonatów tej dziedziny. Broń trafiła na rynek jesienią ub.r. i ma kosztować zaledwie ok. 2,5 tys. zł (w zestawie z kufrem transportowym oraz trzema magazynkami – na 2, 5 oraz 10 naboi). Opłacało się zatrzymać też przy mało znanym dwutaktowym Heymie. Działanie modelu SR-30 opiera się na dwóch ciekawych rozwiązaniach. Pierwsze z nich to napinacz iglicy, który znajduje się w rączce zamka. Gotowość do oddania strzału uzyskujemy w momencie jej maksymalnego dopchnięcia do przodu. Cofnięcie dźwigni, bez otwierania komory nabojowej, na powrót zabezpiecza broń. Drugie interesujące wyjście polega na ryglowaniu zamka za pomocą sześciu stalowych kulek wpasowujących się w pierścień na przodzie komory zamkowej. Promocyjna cena sztucera w wersji z drewnem IV klasy i w kal. 30-06, 308 Win., 8x57 JS, 8x68 S lub 9,3x62 zaczyna się od 9,5 tys. zł.
 
Bogatą ofertę broni myśliwskiej marek Benelli, Bergara oraz Howa przedstawiła Incorsa. Wśród bardziej intrygujących nowości pojawił się m.in. poręczny jednostrzałowy sztucer Bergara BA13, który można bez większego wysiłku rozłożyć na trzy elementy. To alternatywa dla klasycznych, niekiedy nietanich kipplaufów, szczególnie dla myśliwych mniej wymagających pod względem estetyki. Broń wykonano bowiem w surowym amerykańskim stylu.
 
Nie sposób pominąć także premier zaprezentowanych przez FAM Pionki. Amunicja Dynamic Pro zgodnie z nazwą jest przeznaczona do strzelań dynamicznych (naważka 28 g, śrut 3 mm, V0 = 400 m/s). Natomiast do strzelców sportowych, w tym myśliwskich, została skierowana linia amunicji Precision (naważki 24 i 28 g oraz  śrut 2 mm, 2,25 mm i 2,40 mm predestynują ją w pełni do zastosowań w dyscyplinach strzeleckich), w której zmodyfikowano m.in. zawartość domieszki antymonu w składzie śrutu. Bardzo dobre pokrycie, skuteczność i łagodny odrzut to cechy nowych nabojów wymieniane przez producenta. W związku z gorącą dyskusją nad stosowaniem ołowiu do polowań warto zasygnalizować, że w katalogu wyrobów polskiego wytwórcy znalazł się również śrut stalowy.
 
Na brak zainteresowania nie narzekali też reprezentanci Biura Polowań Argali, które jako jedyny przedstawiciel tej branży wystawiło się na targach w Poznaniu. Dowiedzieliśmy się, że oferta polowań na białoruskie głuszce (z nich słynie Argali) w tym roku jest już wyczerpana. Wciąż nie znalazł się jednak chętny na łowy na lamparta na farmie w Namibii, opisywanej na blogu „Prawdziwa Namibia – powrót do Kambaku”. Argali oczywiście ma znacznie szerszą ofertę polowań i obejmuje ona niemal cały świat.
 
Niestety rozlokowanie stoisk poświęconych łowiectwu w dwóch odseparowanych od siebie pawilonach nie sprzyjało śledzeniu wydarzeń na scenie głównej przez wszystkich zainteresowanych. W sobotę (10.02) odbyło się na niej uroczyste wręczenie nagrody głównej – lornetki Swarovski Optik 8x42 SLC – w konkursie na najciekawsze parostki sezonu 2017/2018. Co ciekawe, trofeum zwycięskiego myłkusa prezentowane na stoisku zostało wycenione na złoty medal (130,9 pkt wg CIC). Łowieckiego kolorytu dodawały minikoncerty wykonywane pośród targowych stoisk przez ZMM Babrzysko przy ZO PZŁ w Poznaniu i zespół Myśliwska Biesiada. W części gastronomicznej można było natomiast spróbować różnych wariantów wildburgerów przygotowywanych przez Jakuba Wolskiego, a serwowanych – jak sugeruje nazwa – z mięsem z dzika. Ci, którzy degustację tego frykasa odłożyli na ostatnią chwilę, musieli obejść się smakiem. W związku z dużą popularnością burgerów na kilka godzin przed końcem targów wyczerpały się składniki niezbędne do przyrządzenia dania.
 
Kolejne tegoroczne tego typu spotkanie myśliwych odbędzie się 16–18 marca w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu podczas IX edycji Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting, połączonych z IV Targami Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego stoiska, w szczególności wszystkich tych, którzy nie dotarli do Poznania i nie mieli okazji obejrzeć najciekawszych parostków sezonu 2017/2018. Tym zaś, którzy do nas zawitali, serdecznie dziękujemy!
 
Tekst i zdjęcia ADP

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.