strona główna

Aktualności

„Świat szponiastych łowców” – konferencja na SGGW

„Świat szponiastych łowców” – konferencja na SGGW
Luty 27 13:36 2018 Wydrukuj

Pod nazwą „Świat szponiastych łowców” odbywa się jedyna w Polsce konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z sokolnictwem. Organizatorem tego wydarzenia jest studenckie Koło Naukowe Aves, działające na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. 3 marca br. zaplanowano już piątą edycję spotkań miłośników sztuki polowania z ptakami łowczymi. Tematyka konferencji obejmie zagadnienia hodowlane, prawne i zdrowotne. Wśród prelegentów znajdą się nie tylko krajowi specjaliści z zakresu ptaków drapieżnych, lecz także przedstawiciele Czech i Słowacji.

 
Zostaną zaprezentowane następujące referaty: „Ptaki drapieżne – proces legislacji” – lek. wet. Małgorzata Bruczyńska (Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Piasecznie); „Hodowla sokołów” – Stanislav Menclík (Czeski Klub Sokolników); „Urazy mechaniczne u ptaków drapieżnych” – lek. wet. Aleksandra Maluta (Przychodnia Weterynaryjna Szpital Zwierząt Egzotycznych Oaza); „Wybrane schorzenia i anestezjologia ptaków drapieżnych” – dr n. wet. Péter Major (Klinika Ptaków, Zwierząt Egzotycznych i Nieudomowionych Uniwersytetu Weterynarii i Farmacji w Koszycach, Słowacja); „Orły w sokolnictwie” – Marek Pinkowski (sokolnik uhonorowany Złotym Karnalem, wewnętrzną odznaką Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”, za aktywną działalność organizacyjną i kultywowanie sztuki sokolnictwa); „Rola sokolników i IAF w walce z zagrożeniami dla populacji rarogów w Azji” – Janusz Sielicki (wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych [IAF], zastępca prezesa Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”).
 
 
Udział w konferencji jest bezpłatny. Odbędzie się ona w auli I na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie przy ul. Ciszewskiego 8. Otwarcie konferencji zaplanowano na godz. 9.00. w tym roku z dużą przyjemnością dołączyła do grona jej partnerów.
 
Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u konferencji na Facebooku (Świat Szponiastych Łowców, V edycja)
 
Korzystając z okazji, warto przypomnieć, że w 2015 r. sokolnictwo – żywą tradycję wpisano na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Otworzyło to Polsce drogę do starań o dołączenie do grona krajów, w których ta forma polowania już w 2010 r. została uznana za światowe niematerialne dziedzictwo UNESCO. Osoby szerzej zainteresowane tą tematyką powinny odwiedzić Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie w budynku Koszar Kantonistów do końca kwietnia br. jest eksponowana wystawa pt. „Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa” (pisaliśmy o niej TUTAJ). Odsyłamy również do lutowego wydania , w którym opublikowaliśmy relację z 44. Międzynarodowych Łowów z Sokołami.
 
Red., Fot. ADP, arch. Organizatorów

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.