strona główna

Aktualności

O Róg Zbramira powalczą po raz dziesiąty!

O Róg Zbramira powalczą po raz dziesiąty!
Kwiecień 05 11:26 2018 Wydrukuj

Jubileuszowy X Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira” odbędzie się 21 kwietnia br. (sobota) tradycyjnie na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Przesłuchania, oceniane przez jury, są otwarte dla zainteresowanych słuchaczy. Impreza rozpoczyna się o godz. 9.00 na dziedzińcu zamkowym wspólnym wykonaniem wybranego utworu przez wszystkich startujących muzyków. Zakończy ją natomiast uroczysta gala finałowa (zaplanowana w godz. 16.30–18.30), podczas której laureaci odbiorą nagrody i indywidualnie zaprezentują się publiczności. Dodatkowymi atrakcjami popołudnia będą koncerty Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej Trompes de Pologne przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz consort trąbek barokowych Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem dr. Tomasza Ślusarskiego.
 
Skąd się wzięła nazwa małopolskiego konkursu sygnalistów myśliwskich? Według źródeł historycznych Zbramir za panowania Władysława Jagiełły stał na czele niepołomickiej służby łowieckiej. W kronikach z 1389 r. wzmiankowano o nim jako pierwszym tytularnym łowczym domu królewskiego (Venator Domini Regis). Rezydował na zamku i był pierwszym w historii łowczym dóbr królewskich w Niepołomicach. Sprawował nadzór nad puszczą, a ponadto odpowiadał za organizację polowań władcy oraz za podległą mu służbę łowiecką i leśną.

Program konkursu:
9.00 – uroczyste otwarcie konkursu (dziedziniec Zamku Królewskiego w Niepołomicach),
9.45–13.00 – przesłuchania konkursowe solistów,
13.00–16.30 – przesłuchania konkursowe zespołów,
16.30–18.30 – galowy koncert laureatów, ogłoszenie wyników i występ laureatów (dziedziniec Zamku Królewskiego) oraz występy gwiazd: Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej Trompes de Pologne oraz consortu trąbek barokowych Akademii Muzycznej w Krakowie,
18.30 – finał podsumowujący konkurs LP w Puszczy Niepołomickiej.
 
Red., Fot. Archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.