strona główna

Aktualności

Polski model łowiectwa ma się dobrze – Gdula i Szyszko na targach Hubertus Expo

Polski model łowiectwa ma się dobrze – Gdula i Szyszko na targach Hubertus Expo
Kwiecień 09 14:08 2018 Wydrukuj

W przeddzień rozpoczęcia XV Międzynarodowych Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo w Warszawie poznaliśmy nowych kandydatów na łowczego krajowego, wyłonionych i zaproponowanych ministrowi środowiska przez NRŁ (wyboru dokonano w drodze tajnego głosowania). Są nimi: Piotr Jenoch (obecny łowczy okręgowy w Warszawie), Andrzej Łacic (łowczy okręgowy w Lublinie) oraz Bogumił Wójcik (kierownik działu prawnego ZG PZŁ). Najmniej głosów spośród czterech zgłoszonych osób zdobył łowczy okręgowy z Tarnowa Krzysztof Łazowski.

 
 
Podczas uroczystego otwarcia targów oraz inauguracji obchodów 95-lecia istnienia PZŁ obecny prezes NRŁ Andrzej Gdula zapowiedział, że w ślad za powołaniem łowczego krajowego pójdą zmiany w okręgach – zostaną powołani łowczowie oraz członkowie zarządów, rozpocznie się także kampania wyborcza do NRŁ. Gdula wyraził zarazem nadzieję, że nowe władze skorzystają z doświadczonej kadry Związku, która do tej pory skutecznie realizowała swoje zadania. Podkreślił też, że mimo pewnych niekorzystnych zmian w nowelizacji ustawy Polski Związek Łowiecki nadal istnieje jako jedyna organizacja uprawniona przez państwo do wykonywania zadań związanych z gospodarką łowiecką i ochroną zwierzyny. Ta zaś pozostała własnością państwa. Podtrzymano ponadto sposób funkcjonowania Związku. Zatem nie naruszono fundamentów polskiego modelu łowiectwa. Gdula wyraził również nadzieję, że mimo zastrzeżeń co do kształtu rozwiązań zaproponowanych w znowelizowanej ustawie przeszło 120 tys. polskich myśliwych będzie mogło wykorzystać swoją pasję do dobrej gospodarki łowieckiej oraz wywiąże się z zadań nakładanych przez państwo polskie.
 
Prof. Jan Szyszko przypomniał, że stan naszej różnorodności biologicznej, wyjątkowy na tle Europy, stanowi zasługę m.in. polskiego modelu łowiectwa. Były minister środowiska zaznaczył również, że ten model nie został zburzony przez nowelizację ustawy. Najbliższe miesiące powinny jego zdaniem zidentyfikować niesprawne i wymagające naprawy obszary Prawa łowieckiego.
 
O konieczności wprowadzenia zmian m.in. w zakresie szacowania szkód łowieckich była przekonana także wiceprzewodnicząca ZG PZŁ prof. Wanda Olech-Piasecka. Podkreśliła ona, że dotychczas żaden minister środowiska nie kontestował sposobu funkcjonowania PZŁ i wywiązywania się myśliwych z postawionych im zadań. Zmiany w strukturze zrzeszenia i sposobie działania tej organizacji powinien zaś regulować statut, a nie ustawa. – W pewien sposób się żegnam – powiedziała, dziękując za zaufanie i krótką przygodę we władzach Związku. Życzyła polującym dobrej przyszłości. – Należy być dumnym z tego, że jesteśmy myśliwymi – stwierdziła.
 
Marszałek sejmu Marek Kuchciński (PiS) skierował do myśliwych list z okazji jubileuszu. Zaznaczył w nim, że tradycje myśliwskie stanowią integralną część naszej kultury. Pasjonatom łowiectwa życzył także dalszego rozwijania zainteresowań.
 
Red., Fot. ADP

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.