strona główna

Aktualności

Ogar polski alternatywą dla posokowca? Pierwsze warsztaty ogarów polskich

Ogar polski alternatywą dla posokowca? Pierwsze warsztaty ogarów polskich
Kwiecień 10 11:28 2018 Wydrukuj

Pierwsze warsztaty pracy użytkowej dla ogarów polskich są organizowane przez sekcję tej rasy przy Stowarzyszeniu Miłośników Gończego Polskiego (SMGP) 27 kwietnia – 1 maja br. na terenie Stanicy Ułańskiej w Piątkowej (woj. podkarpackie). Obejmą one m.in.: przygotowanie do konkursu tropowców (część teoretyczna i praktyczna, w tym zakładanie ścieżek tropowych i praca na tropie), naukę gonu i stanowienia na ruchomym trenażerze z atrapą dzika, zajęcia z posłuszeństwa, sprawdzanie reakcji na strzał, a także blok wykładowy (30 kwietnia – wstęp wolny).

 
Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się uznani hodowcy i znawcy rasy, tacy jak: Wojciech Kartawik, Mariusz Krupa, Michał Fornalczyk, Edward Hałdysz (główny instruktor warsztatów), Marek Kałka, Jacek Niedźwiecki, Katarzyna Cieleń oraz Jan Ryk. Zapowiedziano referaty poświęcone różnicom pracy w miocie między gończym polskim a ogarem polskim (z naciskiem na specyfikę pracy ogara), prowadzeniu hodowli użytkowej ogara polskiego, wizji polowania z psami tej rasy w przyszłości, wizerunkowi ogarów w kulturze i sztuce, a ponadto możliwościom wykorzystania ich jako alternatywy dla posokowców (w myśl hasła „Polski pies dla polskiego myśliwego”). Niestety, przeforsowanie w znowelizowanej ustawie Prawo łowieckie zapisów uniemożliwiających układanie psów z wykorzystaniem żywych zwierząt zmusiło organizatorów do rezygnacji z części przygotowującej do konkursu dzikarzy. W związku z tym więcej czasu zostanie poświęcone na szkolenie tropowe oraz pracę z trenażerem.
 
Warsztaty odbywają się pod hasłem „Ogar polski alternatywą dla posokowca. Polski pies dla polskiego myśliwego”. Zakończą się merytoryczną oceną pracy psów.
 
Liczba miejsc jest ograniczona. Koszt uczestnictwa to 400 zł za pierwszego psa (dla członków SMGP zniżka – 250 zł), 150 zł za drugiego psa oraz dodatkowo 40 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmują Piotr Jelonkiewicz (tel. 698 444 620) i Leszek Zięba (tel. 602 120 610).
 
Red., Fot. Archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.