strona główna

Aktualności

Sztuka preparacji zwierząt na wystawie w Muzeum Górnośląskim

Sztuka preparacji zwierząt na wystawie w Muzeum Górnośląskim
Wrzesień 17 11:33 2018 Wydrukuj

Wystawa „Drugie życie zwierząt. Mistrzowie preparacji”, która ma na celu zaprezentowanie, na czym polega mistrzostwo preparacji okazów przyrodniczych oraz czemu ona służy, zostanie otwarta 19 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wśród prezentowanych eksponatów będzie można obejrzeć prace wybitnych specjalistów: Ottona Natorpa, Edwarda Hanzla oraz kierującego pracownią preparacji Muzeum Górnośląskiego Andrzeja Imiołczyka, znanego w środowisku myśliwych.

 

Twórcy wystawy w emocjach, jakie wywołuje preparowanie martwych zwierząt, dostrzegają analogię do kontrowersji związanych z łowiectwem. Uważają również, że ta dziedzina wymaga przeprowadzenia podobnej debaty publicznej. W aranżacji wystawy skoncentrowali się na edukacyjnym i naukowym znaczeniu taksydermii. Dermoplastów wykonanych z żyjących niegdyś zwierząt nie zastąpią, ich zdaniem, zdjęcia, makiety ani modele. Bez takich okazów zapewne trudniej byłoby także o postęp wiedzy przyrodniczej. Podkreślono jednocześnie artystyczny wymiar preparatorstwa.
 
Na ekspozycji zostaną pokazane ewolucja muzealnictwa przyrodniczego i wystawiennictwa oraz historia i współczesne sposoby pozyskiwania eksponatów. Dziś wcale nie musi się to wiązać z celowym zabijaniem. „Przekonanym do sztuki preparacji zwierząt przedstawiamy mistrzowskie prace z wielotysięcznych zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz krótkie historie związane z najciekawszymi eksponatami. W nieprzekonanych chcemy wzbudzić refleksję i choćby niewielkie wątpliwości…” – piszą organizatorzy.
 
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2019 r. Bilet wstępu kosztuje 8 zł (ulgowy 5 zł; od wtorku do piątku dla indywidualnych zwiedzających 50% zniżki).
 
Pełną informację o wystawie można znaleźć TUTAJ.
 
Red., Fot. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.