Aktualności
Jelcz-Laskowice, 4.11.2019
OŚWIADCZENIE KOMISJI KYNOLOGICZNEJ NACZELNEJ RADY ŁOWIECKIEJ (pisownia oryginalna)
W związku z przedłużającym się okresem niedomówień w odniesieniu do naszej pracy, który bezpośrednio rzutuje na sytuację polskiej kynologii, jesteśmy zmuszeni zająć nasze stanowisko odnośnie ostatnich wydarzeń i sytuacji obecnej. Jako psiarze będący całym sercem po praktycznej stronie kynologii, od początku naszej pracy stoimy na stanowisku, by ułatwiać procedury wszystkim myśliwym i kynologom chętnym do działania. Chcemy by imprez kynologicznych odbywało się w naszym kraju coraz więcej, dlatego wszystkie zgłaszane do tej pory uzyskiwały naszą automatyczną akceptację. Przed nami ogrom pracy, dlatego jesteśmy najczęściej spotykającą się komisją problemową NRŁ, a każde spotkanie dokumentowane jest protokołami. Z zaangażowaniem poświęcamy swój prywatny czas na opracowywanie zmian mających na celu poprawę stanu rzeczy w zakresie kynologii łowieckiej, bo wierzymy w sens naszej wizji i w to, że pies myśliwski powinien być i pomagać na polowaniach.
Opracowaliśmy (i wciąż opracowujemy) również odpowiednie zapisy mające umożliwiać organizację ocen psów wszystkich specjalizacji nie tylko na konkursach ale także podczas polowań, częścią tych zmian były uchwały NRŁ z dnia 4 września 2019, zaproponowane przez Komisję Kynologiczną NRŁ. Niestety z niezrozumiałych dla nas powodów, przy okazji patowej sytuacji w prezydium NRŁ, nasze uchwały hurtem wylądowały w ministerialnej szufladzie. Niejednokrotnie próbowaliśmy wyciągnąć nasze psie sprawy z tego zawieszenia, argumentując ich brak związku z problemem o który toczy się wojna w PZŁ. Niestety postawa zarówno pracowników ministerstwa, jak i części związkowych władz jednoznacznie kazała nam zapomnieć o jakiejkolwiek nadziei na szybkie załatwienie sprawy. Dodatkowo pracownicy ministerstwa zaczęli piętrzyć problemy poprzez wymyślanie nowych, nieistniejących dotąd przeszkód, lub braków proceduralnych.
Przez te przepychanki, w okręgach cierpią ludzie oddani kynologii i sama kynologia łowiecka, wielomiesięczny trud przy organizacji imprez kynologicznych, został jednym posunięciem Ministerstwa Środowiska wrzucony do kosza. Kolejne oceny pracy odwoływane w przeddzień zawodów, to nie tylko dramat organizatorów i finansowa bomba, to również cios dla wielu przewodników psów (nie tylko z naszego kraju), którzy zaplanowali sobie kalendarze i urlopy, by dostosować swoje plany do odwołanych imprez. Przypomnijmy, że w przypadku wyżłów chodziło tu o jedno zdanie w regulaminie aby nie naruszać zapisów ustawy!!! Zdanie to oczywiście zostało przez nas przeredagowane i zaakceptowane na posiedzeniu NRŁ. Przy okazji, opiszmy jakie projekty uchwał zgłosiliśmy do akceptacji przez NRŁ i które zostały przez nią uchwalone na posiedzeniu w dniu 4.09.2019:
PROJEKT UCHWAŁY DOTYCZĄCY ZMIANY PROCEDURY ZGŁASZANIA IMPREZ KYNOLOGICZNYCH
Imprezy o randze regionalnej, krajowej i międzynarodowej, zgłaszane są do Zarządu Głównego PZŁ w terminie do 31 października roku poprzedzającego następny rok gospodarczy. Wszelkiego rodzaju wnioski o zmiany terminów zatwierdzonych w harmonogramie imprez kynologicznych zgłoszone muszą być do ZG PZŁ najpóźniej 2 miesiące przed planowanym nowym terminem imprezy. Zgłoszone imprezy podlegają rekomendacji Komisji Kynologicznej NRŁ i zatwierdzeniu przez NRŁ.
Komisja podjęła decyzję o nieograniczaniu dostępu do prób pracy wyżłom ze względu na wiek. Zwrócono też uwagę na istotny fakt, że przeprowadzanie ocen odbywać się może wyłącznie na zwierzynie wsiedlonej minimum 14 dni wcześniej, bądź naturalnie bytującej w miejscu przeprowadzanej próby.
PROJEKT PODSTAWOWEGO PLANU PRACY KOMISJI KYNOLOGICZNEJ NA ROK 2019
– stworzenie Ramowego Regulaminu Klubów Ras PZŁ
– spotkanie z przedstawicielami Klubów Ras PZŁ
– uzgodnienie zasad współpracy z ZKWP/FCI
– ustalenie sposobu mianowania sędziów pracy PZŁ
– stworzenie kalendarza imprez
– stworzenie regulaminów ocen pracy psów wraz z ogólnymi ich postanowieniami
– spotkanie z przewodniczącymi okręgowych Komisji Kynologicznych przy ZO PZŁ.
PROJEKT UCHWAŁY DOTYCZĄCY POWOŁYWANIA SĘDZIÓW PRACY PZŁ
Minimalnymi wymaganiami, które uprawnią Kandydatów do ostatecznej weryfikacji przez Komisję Kynologiczną, będą:
– status myśliwego, członka PZŁ
– minimum 5 lat pracy z psami danej specjalizacji
– posiadanie psa/psów danej specjalizacji
– udział w konkursach, ocenach lub sprawdzianach psów myśliwskich.
Dodatkowymi, lecz nieobowiązkowymi atutami będą: doświadczenie hodowlane, udział w organizacjach imprez kynologicznych, asystentura lub uprawnienia instruktora kynologicznego, współpraca z innymi organizacjami, w tym zagranicznymi, członkostwo w ZKWP. Kandydaci, po komisyjnym dopuszczeniu do skróconego kursu przygotowawczego, zostaną dopuszczeni do egzaminu uprawniającego do oceny psów w określonych ramach. Gotowy formularz zgłoszeniowy zostanie umieszczony na stronie www.pzlow.pl.
(...)
PROJEKT UCHWAŁY DOTYCZĄCY ZMIANY NAZEWNICTWA TESTÓW HODOWLANYCH I OCEN PRACY
Następuje zmiana opisu konkurencji „bobrowanie za dziką nielotną kaczką”,
na „bobrowanie za dziką kaczką”.
STANOWISKO DOTYCZĄCE NOWYCH IMPREZ KYNOLOGICZNYCH W BIEŻĄCYM ROKU GOSPODARCZYM
Dodatkowo, po spotkaniu z klubami ras PZŁ w dniu 1 września, na którym ustalony został ramowy regulamin klubów ras, wciąż nie doczekaliśmy się jego ukończenia pod kątem zasad finansowania klubów. Ta działka należy do ZG PZŁ i do dzisiaj nie dostaliśmy gotowego projektu, a co za tym idzie opracowany regulamin jest wciąż tylko zbiorem zadrukowanych kartek, bez mocy sprawczej.
W dniu dzisiejszym spotykamy się by pracować nad kształtem nowych regulaminów pracy psów myśliwskich i staramy się wierzyć w sens naszej pracy, oraz że owe regulaminy poprawią jakość oceny naszych psów. Dzisiaj również dajemy sobie ostatnią szansę na zmianę zasad działania i współpracy między organami PZŁ, ZKwP i Ministerstwem Środowiska. Angażując wiele godzin i kilometrów prywatnego czasu na wytężoną pracę na rzecz kynologii łowieckiej, nie mamy zamiaru przyjmować roli kozłów ofiarnych tylko przez fakt, że nasze zaangażowanie nie interesuje najważniejszych grup wpływów. Jesteśmy zdegustowani przedłużającym się impasem, rzutuje to nie tylko na sytuację psów, ale przede wszystkim na wizerunek całego zrzeszenia. To samo jesteśmy zmuszeni powiedzieć o dwubiegunowych działaniach niektórych pracowników Ministerstwa Środowiska, które zamiast rzekomo pomagać w naprawie sytuacji polskiego łowiectwa, tylko ją hamują.
Jesteśmy przedstawicielami jednego z filarów etycznego łowiectwa – psów pracujących w łowiectwie. Polowanie z psami to nasza największa pasja ale także konieczność i obowiązek myśliwego aby polowanie było skuteczne i etyczne. Będziemy dążyć do tego, by kynologia łowiecka miała w Polsce miejsce do dalszego rozwoju. Chcemy wyrwać ją z impasu, w którym obecnie się znajduje. Jedynym interesem jakiego będziemy bronić, to interes psa myśliwskiego pomagającego w polowaniu.
Członkowie Komisji Kynologicznej NRŁ podpisani pod oświadczeniem:
Paweł Lisiak – przewodniczący, Wiktor Biesiadecki, Wojciech Galwas, Dariusz Nienałtowski, Michał Piątyszek, Grzegorz Siwiec, Wojciech Toboła, Piotr Wesołowski
Fot. solya96/AdobeStock
Przeczytaj również
- Pierwsza planszówka łowiecka!
- Kolejny ambulans dla poznańskiego pogotowia od wielkopolskich myśliwych
- ASF przekracza San. Strefa czerwona rośnie na Dolnym Śląsku
- Oświadczenie Komisji Kynologicznej NRŁ
- Bowhunting do walki z ASF-em
- ASF zachwieje rynkiem dziczyzny. Spadki cen nieuniknione!
- Odwiedź nas na Pasjach w Lublinie!
- Nie żyje podróżnik Romuald Koperski
- „Prawo łowieckie” Witolda Daniłowicza – wieczór autorski w Krakowie
- W obronie obecnego modelu łowiectwa