strona główna

Aktualności

Zmiana zasad pracy redakcji

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 redakcja „Braci Łowieckiej” w najbliższym czasie pracuje w trybie zdalnym. Zostają wstrzymane odwiedziny i spotkania w naszej siedzibie. Nikt nie dyżuruje przy redakcyjnym telefonie. W miarę możliwości prosimy wobec tego o nadsyłanie nam korespondencji e-mailowo (braclowiecka@oikos.net.pl) – będziemy się starali odpowiadać na bieżąco. W ważnych sprawach można się...

Graff wprowadza do oferty maseczki ochronne

Znana w środowisku myśliwych polska firma odzieżowa Graff z siedzibą w Wałczu nie tylko zajmuje się projektowaniem i szyciem ubrań dla pasjonatów łowiectwa czy wędkarstwa, lecz także ma doświadczenia związane z odzieżą techniczną, w tym BHP. Teraz w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne wprowadziła do swojej oferty handlowej maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Są wykonane z trzech warstw materiału. Części zewnętrzne zostały zrobione z naturalnych, wytrzymałych włókien celulozowych (tkanina o nazwie modal, znana chociażby z koszul myśliwskich), odprowadzających wilgoć lepiej niż bawełna. Między nimi znajduje się flizelina (włóknina propylenowa), stosowana w maseczkach medycznych. Po wewnętrznej stronie umieszczono ponadto kieszonkę na wkład filtrujący, który zwiększy skuteczność maseczki.

Potrzebne pralki dla oddziałów pogotowia. Myśliwi pomagają

Koordynator zespołów ratownictwa medycznego Krystian Stachlewski na portalu Zrzutka.pl zainicjował zbiórkę środków na zakup pralek i suszarek dla sześciu podległych mu podwarszawskich zespołów ratownictwa medycznego, rozlokowanych w oddziałach w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornie, Górze Kalwarii, Tarczynie oraz Mrokowie. To akcja oddolna, prowadzona za zgodą dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie, której zasięg działania obejmuje stolicę oraz sąsiadujące z nią powiaty.

Michał Woś ministrem środowiska

W czwartek 5 marca br. prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał na urząd ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego (PiS), natomiast ministrem środowiska już formalnie został Michał Woś (Solidarna Polska). W wydarzeniu wzięli udział m.in. łowczy krajowy Paweł Lisiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz Krystyna Szyszko, wdowa po byłym ministrze środowiska Janie Szyszce. Krótko po uroczystości nowo powołany szef resortu udał się w jej towarzystwie wraz z dyrektorem Koniecznym na grób profesora w Starej Miłośnie.

ASF w Tarnobrzegu

Decyzją KE z 28 lutego br. w granicach obszaru objętego obostrzeniami (strefa czerwona) znalazły się powiat tarnobrzeski wraz powiatem grodzkim oraz gminy Cmolas i Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu, dotychczas objęte rygorami obszaru ochronnego (strefa żółta). ASF w kolejnym regionie kraju dotarł tym samym do Wisły (na niej opiera się granica powiatu tarnobrzeskiego i zarazem czerwonej strefy). Zmiana zasięgu obszarów z obostrzeniami w związku z tą chorobą została wprowadzona po jej potwierdzeniu 19 lutego przez PIWet-PIB w Puławach u padłego w pobliżu ogródków działkowych dzika, o którym mieszkaniec Tarnobrzega 7 lutego powiadomił straż miejską.

Koło „Struga” czarno na białym

W programie „Czarno na białym” wyemitowanym w styczniu br. na antenie stacji TVN24 zostały przedstawione domniemane nieprawidłowości w ochronie przed ASF-em, do których mieli dopuścić myśliwi z KŁ „Struga” w Sękocinie Starym w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez to koło w Puszczy Knyszyńskiej. Jak poinformował prokurator Łukasz Janyst – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku – czynności związane z przedstawionymi w reportażu Piotra Czabana zarzutami o łamanie zasad bioasekuracji pierwotnie zostały podjęte w ramach toczącego się od blisko czterech lat zbiorczego śledztwa w sprawie szerzenia się ASF-u.

Ogromne (?) premie za strzelone dziki w Niemczech

W styczniu br. w wielu portalach internetowych i w niektórych polskich mediach pojawiły się utrzymane w sensacyjnym tonie informacje, mówiące o tym, że „Niemcy się nie szczypią” i wręczają „ogromne premie dla myśliwych za odstrzał dzików”. W kontekście takich nagłówków prasowych po bliższym przyjrzeniu się problematyce premiowania odstrzału dzików w Niemczech przychodzi na myśl stary dowcip dotyczący sensacyjnych doniesień Radia Erywań o rozdawaniu przez władze radzieckie samochodów w Moskwie. W rzeczywistości chodziło nie o Moskwę, lecz o Leningrad, i nie o samochody, ale o rowery, które były nie rozdawane, tylko kradzione.

Andżelika Możdżanowska w prezydium intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. łowiectwa

O kontynuacji funkcjonowania istniejącego od 1985 r. międzypartyjnego zespołu (intergrupy) Parlamentu Europejskiego do spraw różnorodności biologicznej, łowiectwa i obszarów wiejskich dowiedzieliśmy się w grudniu ub.r. 13 lutego br. odbyło się pierwsze posiedzenie tego gremium, na którym ustanowiono skład jego prezydium. W dziesięcioosobowym gronie (utworzonym z zachowaniem parytetu) kierującym pracami przeszło 130 eurodeputowanych znalazła się przedstawicielka Polski, Andżelika Możdżanowska (na zdjęciu pierwsza z prawej), na szczeblu unijnym reprezentująca ugrupowanie Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Do Brukseli dostała się z listy PiS-u.

Paweł Lisiak powołany, ale wciąż niezatrudniony na stanowisku łowczego krajowego

Paweł Lisiak oficjalnie potwierdził gotowość do podjęcia się przewodniczenia Zarządowi Głównemu PZŁ. Nominację z rąk wiceminister Małgorzaty Golińskiej i ministra Michała Wosia odebrał już w piątek 7 lutego. We wtorek 11 lutego w towarzystwie żony oraz dwójki dzieci, z nieodłącznym czworonogiem przy nodze (jamnikiem szorstkowłosym Glasvegas Anons FCI) przyjął nowe obowiązki w siedzibie zrzeszenia na Nowym Świecie w Warszawie. Klucze symbolicznie wręczył mu prezes NRŁ Rafał Malec. W trakcie spotkania Paweł Lisiak podziękował rodzinie. Jak stwierdził, bez jej wsparcia i cierpliwości nie znalazłby się w tym miejscu. Wyrazy wdzięczności złożył także kolegom z koła, z którymi przechodził przez kolejne etapy swojej łowieckiej drogi.