Zakaz noszenia broni w Małopolsce i we Wrocławiu

Zakaz noszenia broni w Małopolsce i we Wrocławiu
Czerwiec 07 10:08 2017 Wydrukuj

6 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Obostrzenia mają objąć obszar województwa małopolskiego oraz Wrocław. Dotkną, rzecz jasna, również myśliwych.
 
Zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na terenie województwa małopolskiego potrwa od 1 do 13 lipca br. (a zatem obejmie pełnię, która wypada 9 lipca).

 
Będzie się wiązał z organizacją 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Z kolei obostrzenia, które planuje się wprowadzić we Wrocławiu z uwagi na Wrocław Global Forum (konferencję dotyczącą bieżącej polityki i ekonomii w naszej części Europy) i forum państw Trójmorza, dotyczą okresu od 5 do 8 lipca.
 
Ministerstwo kuriozalnie uzasadnia proponowane rozwiązanie – dzięki niemu mają zostać wyeliminowane „ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwości dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych”. Resort zaznacza także, że ze względu na krótki czas obowiązywania wprowadzane zakazy nie powinny powodować nadmiernej uciążliwości dla objętych nimi osób. Tymczasem nieuzasadnione zastosowanie tak radykalnych obostrzeń m.in. wobec myśliwych może lokalnie tylko pogorszyć i tak już zaognioną sytuację wokół szkód łowieckich.
 
Nadzieje na to, że stanowisko MSWiA ulegnie złagodzeniu, są raczej płonne. Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale rozporządzeniem z 20 maja ub.r. minister Mariusz Błaszczak mimo krytyki ze strony środowisk strzeleckich wprowadził taki sam zakaz na obszarze Warszawy oraz województw: małopolskiego i śląskiego. Wówczas miało to związek ze Szczytem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz wizytą w Polsce papieża Franciszka i Światowymi Dniami Młodzieży.
 
Stanowiska wobec treści projektu (został on skierowany również do Ministerstwa Środowiska) są przyjmowane do 12 czerwca. Z dokumentem można się zapoznać TUTAJ.
 
Red., Fot.
Bergringfoto/Fotolia

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.