Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Artykuły autora: Izabela Kamińska
Łowieckie pasje Henryka Sienkiewicza Brać Łowiecka 12/2009, strona 58
Myśliwskie kolekcje: zbiory zagraniczne Brać Łowiecka 10/2011, strona 52
Myśliwskie kolekcje: zbiory polskie Brać Łowiecka 12/2011, strona 46
Łowieckie kurioza: Nowożytne kunstkamery Brać Łowiecka 5/2012, strona 58
Łowieckie kurioza: osobliwości XX wieku Brać Łowiecka 8/2012, strona 46
Łowiectwo to sposób życia Brać Łowiecka 9/2012, strona 50
Rozmawiamy z senatorem Jarosławem W. Laseckim o jego pasji, myśliwskich doświadczeniach oraz widokach na przyszłość polskiego łowiectwa. Polityk, biznesmen, społecznik, mecenas kultury, a do tego jeszcze myśliwy.
Zakon Obroża Psa Gończego Brać Łowiecka 10/2012, strona 40
Sztuka łączenia pasji Brać Łowiecka 10/2012, strona 43
Rozmawiamy z Januszem Kozerskim, inicjatorem reaktywacji oraz Wielkim Mistrzem Zakonu Obroża Psa Gończego
Powrotu do wielkich łowów nie będzie Brać Łowiecka 11/2012, strona 48
O roli polowań, sile dawnych tradycji, a także dylematach współczesnych myśliwych rozmawiamy z badaczem łowieckich obyczajów prof. Andrzejem Rottermundem – historykiem sztuki i dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zrozumie to tylko myśliwy Brać Łowiecka 12/2012, strona 42
Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Krzysztof Kornacki opowiada o emocjach związanych z łowiectwem, zdradza, o jakim polowaniu marzy i dlaczego nie lubi strzelać do kaczek. Jak zapewnia, jest myśliwym nie dlatego, że tak wypada, ale z wewnętrznej potrzeby kontaktu z przyrodą.
Zawsze wierny zasadom Brać Łowiecka 1/2013, strona 6
Niewielu jest na świecie ludzi o tak bogatej i zajmującej biografii jak Arkady Brzezicki. To wybitna postać: etyczny myśliwy, uznany sportowiec i ceniony redaktor. Człowiek legenda, którego barwne życie wypełniłoby niejedną książkę. Araszka – jak go nazywają przyjaciele – 4 grudnia 2012 r. skończył 104 lata. Z tej okazji...
Najważniejsze były zawsze zwierzęta Brać Łowiecka 2/2013, strona 6
Franciszek Szydełko przez ponad pół wieku zawodowo szkolił psy bojowe, myśliwskie i towarzyszące, a także układał zwierzęcych aktorów. Okrzyknięty św. Franciszkiem z Rzeszowa, zaklinaczem dżdżownic oraz psim szewcem, sam kwituje, że jest po prostu przyjacielem zwierząt. Nieprzerwanie od 25 lat pełni też funkcję prezesa...
Polska jest rajem dla myśliwych Brać Łowiecka 3/2013, strona 4
O łowieckich przygodach, prawdziwych afrykańskich wyprawach oraz talencie do biznesu rozmawiamy z księciem Michałem Ksawerym Sapiehą.
Pod prąd w polityce i myślistwie Brać Łowiecka 4/2013, strona 6
Z wiceminister skarbu Urszulą Pasławską rozmawiamy o tym, jak odnalazła się w świecie polityki i łowiectwa oraz czy łatwo być w Polsce kobietą myśliwym.
Łowiectwo to nasze narodowe dziedzictwo Brać Łowiecka 5/2013, strona 8
Z prof. Władysławem Dynakiem – największym ekspertem w dziedzinie myślistwa wśród historyków literatury – rozmawiamy o genezie jego łowieckich zainteresowań, perspektywach oraz problemach badawczych.
W lesie jestem wśród swoich Brać Łowiecka 6/2013, strona 6
Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie Andrzej Kruszewicz ujawnia, co go przekonało do łowiectwa i dlaczego tak bardzo ceni dziczyznę. Opowiada o swojej pasji do broni i nieustającej miłości do ptaków.
Duszpasterz myśliwych Brać Łowiecka 7/2013, strona 6
Z księdzem prałatem Konstantym Kordowskim, pierwszym ogólnopolskim kapelanem myśliwych, rozmawiamy o roli kapłana w szeregach nemrodów oraz łączności człowieka ze światem przyrody. Duchowny opowiada także o własnych doświadczeniach na myśliwskim polu i wyjaśnia rodowód patronów łowieckich.
Książęce łowy przy wtórze plesówek Brać Łowiecka 8/2013, strona 6
Z kustoszem Muzeum Zamkowego w Pszczynie dr. Janem Kruczkiem rozmawiamy o dawnych polowaniach książęcych rodów Anhaltów i Hochbergów. Historyk sztuki m.in. wyjaśnia, kto był pomysłodawcą myśliwskiej plesówki oraz w jakich okolicznościach używano cieszyńskich ptaszniczek.
O smakach polskiego lasu Brać Łowiecka 9/2013, strona 8
Skrzydełko czy nóżka? Wojciech Modest Amaro z każdej części upolowanej zwierzyny potrafi wyczarować kulinarne arcydzieło. Zamiast magicznych zaklęć wykorzystuje sezonowe polskie produkty, które łączy z wielką pasją. Szef kuchni Atelier Amaro, jedynej restauracji w Polsce wyróżnionej gwiazdką Michelin, zdradza tajniki swojego...
Myśliwy rodem z Podhala Brać Łowiecka 10/2013, strona 7
Za swoją pracę nad utrwaleniem ojczystego góralskiego języka i zachowaniem kultury regionu powinien uzyskać tytuł ambasadora Podhala. Choć jest profesorem i senatorem, nigdy, jak powiadają górale, nie wyskocył z góralskik portek. Stanisław Andrzej Hodorowicz, który myślistwa nauczył się od babci, słynnej Dziadońki, dzieli się...
Sportowiec z duszą myśliwego Brać Łowiecka 11/2013, strona 7
Zanim Czesław Lang wsiadł na rower, był już miłośnikiem i znawcą przyrody. Choć jego nazwisko kojarzy się głównie ze sportem, łowiectwo również stanowi jego ogromną pasję. Wybitny kolarz i organizator Tour de Pologne opowiada o niezapomnianych polowaniach oraz zdradza, dlaczego zwierzęta są tak wytrawnymi przeciwnikami.
Imiennicy o wspólnej pasji Brać Łowiecka 12/2013, strona 6
Wydawać by się mogło, że zestawienie imienia Bohdan z nazwiskiem Smoleń jest na tyle oryginalne, iż istnieje tylko jeden człowiek, który się tak nazywa – znakomity satyryk i aktor komediowy. Tymczasem okazuje się, że w Lubuskiem żyje drugi Bohdan Smoleń, a obu panów łączą te same hobby: łowiectwo i konie. Zapraszamy do lektury...
Maria Leszczyńska – polująca królowa Francji Brać Łowiecka 12/2013, strona 43
Myśliwy przede wszystkim! Brać Łowiecka 1/2014, strona 6
Tomasz Konarski to człowiek orkiestra: maluje, pisze, projektuje wnętrza i wystawy łowieckie, a przy tym poluje. W życiu z niejednego pieca jadł chleb, jednak szczególnie smakują mu myśliwskie specjały. W wywiadzie opowiada o swoich najnowszych sukcesach łowiecko-artystycznych oraz udziela kilku cennych wskazówek młodszym kolegom po...
Myślistwo po włosku, czyli według Guercina Brać Łowiecka 1/2014, strona 36
Wielka gratka w Muzeum Narodowym w Warszawie. Płótna, szkice i ryciny, które wyszły spod ręki Guercina, znakomitego włoskiego malarza, giganta doby baroku, można podziwiać na wystawie zatytułowanej „Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich”. Zainteresuje ona nie tylko wielbicieli sztuki, lecz także...
Naukowiec ma wiele z myśliwego Brać Łowiecka 2/2014, strona 6
Dr Agnieszka Samsonowicz, która poświęciła swoim naukowym dociekaniom pół życia, obala tezę o bezwzględnym regale łowieckim panującym na terenach średniowiecznej Polski oraz wyjaśnia etymologię słowa myśliwy. Badaczka zdradza też, gdzie poza biblioteką szuka naukowych inspiracji.
Słoniowe ciosy Sapiehów i afrykańskie fotografie w Niepołomicach Brać Łowiecka 2/2014, strona 62
Łowiectwo nie może być biznesem Brać Łowiecka 3/2014, strona 6
Prof. Antoni Dziatkowiak, sławny krakowski kardiochirurg, współwykonawca pierwszego przeszczepu ludzkiego serca w Polsce oraz wykonawca ponad 500 transplantacji serca, opowiada o własnej myśliwskiej drodze i dzieli się związanymi z nią wspomnieniami.
Polowanie jak z filmu Brać Łowiecka 4/2014, strona 6
Czy scena podpatrzona w kniei nadaje się do przeniesienia na duży ekran? Na to pytanie, a także inne dotyczące m.in. myśliwskich doświadczeń odpowiada sławny filmowiec Jerzy Hoffman. Reżyser zdradza też, dlaczego porzucił wielkomiejskie życie i zaszył się na zielonych Mazurach.