Spis treści numeru 3/2013

Polska jest rajem dla myśliwych | 4
Izabela Kamińska

O łowieckich przygodach, prawdziwych afrykańskich wyprawach oraz talencie do biznesu rozmawiamy z księciem Michałem Ksawerym Sapiehą.

Zdaniem myśliwego | 24

Co dalej z wilkiem? Andrzej Waszczuk
Sukces tkwi w logice działania Andrzej Wędziński
„Darz Bór”! Ale komu? Remigiusz Krzyżewski

Zmiany regulacji łowieckich w 2012 roku | 32
Miłosz Kościelniak-Marszał

Rok 2012 obfitował w ważne zmiany przepisów łowieckich. Obok szeroko komentowanego wyroku TK przyniósł ustawę i rozporządzenie, które również wprowadzają modyfikacje istotne dla myśliwych.

Nauka celności to podstawa | 40
Karol Narbutt

Z Dave’em Holtem odbyłem kilka spotkań, podczas których z chęcią i zaangażowaniem 
odpowiadał na moje liczne pytania. Efektem naszych rozmów jest poniższy wywiad oraz 
wiele zdjęć, a także przyjęcie przez Dave’a zaproszenia do odwiedzenia naszego kraju 
i zorganizowania seminarium o polowaniach z łukiem.

Rozbiór tusz zwierzyny w praktyce | 43

Niewątpliwym przywilejem uprawiania łowiectwa jest fakt, że dziczyzny nie musimy nabywać w sklepie, ale mamy możliwość pozyskać ją we własnym zakresie. Majowy koziołek czy jesienny przelatek, z uwagi na wyjątkowe walory smakowe, stanowią obowiązkową pozycję w menu niejednego myśliwego. Co zrobić, aby nie zmarnować tuszy zwierzyny i w pełni wykorzystać zalety mięsa?


Polowanie na słowa | 60

Obrazki z Warmii i Mazur Andrzej Sobotko
Bestwińskie krajobrazy Anatol Faruga

Chrapanie – problem dorosłych mężczyzn | 64
Urszula L Kwiatek

Dzieci nie chrapią, nawet jeśli są przeziębione. Wraz z upływem lat niektóre osoby zaczynają jednak wydawać podczas snu rozmaite dźwięki, nieraz przeradzające się w coraz głośniejsze chrapanie. Czy można temu zaradzić?

Po co psu dwie dziurki w nosie? | 82
Jerzy Woźniak

W noworocznym wydaniu „Gazety Wyborczej” z 28 grudnia 2012 r. w dziale „Nauka ekstra –  Naukowe odkrycia roku 2012” Piotr Cieśliński napisał ciekawy artykuł „Po co nam dwie dziurki w nosie??. Po jego lekturze pomyślałem sobie, że przecież nie tylko ludzie, lecz także psy mają dwie dziurki. Postanowiłem więc poszperać w literaturze kynologicznej i zbadać, na czym polegają różnice w budowie oraz funkcjonowaniu ludzkiego i psiego nosa.

Okrągłe urodziny naboju 300 Winchester Magnum | 88
Lech Wesołowski

W 2013 r. przypada 50. rocznica wprowadzenia na rynek broni i amunicji 300 Winchester Magnum (7,62x67 mm). Z tej okazji przybliżamy historię naboju tego kalibru oraz analizujemy jego funkcjonalność.