Spis treści numeru 10/2013

Myśliwy rodem z Podhala | 7
Izabela Kamińska

Za swoją pracę nad utrwaleniem ojczystego góralskiego języka i zachowaniem kultury regionu powinien uzyskać tytuł ambasadora Podhala. Choć jest profesorem i senatorem, nigdy, jak powiadają górale, nie wyskocył z góralskik portek. Stanisław Andrzej Hodorowicz, który myślistwa nauczył się od babci, słynnej Dziadońki, dzieli się swoimi łowieckimi doświadczeniami oraz przywołuje kilka ludowych mądrości.

Wieści z pól i kniei | 12

Wzrost składki członkowskiej na 2014 rok!
Dziennik „Łowiecki” ujawnia zarobki w PZŁ
Największy byk w Wielkopolsce Maciej Nowicki
Dzień Żubra w Bieszczadach Krzysztof Potaczała
90-lecie PZŁ w okręgu szczecińskim Przemysław Gromada
Ceny kontraktów rolnych nie wpływają na odszkodowania dla rolników Miłosz Kościelniak-Marszał
Na ratunek danielom Krzysztof Świtalski
Rzecznik Praw Obywatelskich o Prawie łowieckim Miłosz Kościelniak-Marszał
Polska msza hubertowska Roman Dobiecki
Zwierzyna a człowiek – postępowanie w sytuacjach problemowych
Królewski perukarz Andrzej Wróbel

Zdaniem myśliwego | 20

Wilk w skali światowej Jan Puścian
Korzystanie przez myśliwych z pomocy koła i PZŁ Henryk Zdzisław Figura
Selekcja w projekcie Senatu Miłosz Kościelniak-Marszał
Szata zdobi nemroda Paweł Hubert Suwała
„Zajęcze” niezgodności Artur Jesionowicz
Selekcja według olsztyńskiego Łowczego Okręgowego Krzysztof Morow
Trofeistyka – zaniedbana dziedzina łowiectwa Dawid Nowaczyk

10 pytań i odpowiedzi w sprawie dzika | 34

Co właściwie wiemy o zwierzynie czarnej? Czy nasze obecne strategie polowania i zapobiegania szkodom łowieckim są adekwatne do najnowszej wiedzy o życiu dzików? Wiarygodne dane, pozyskane w sferach nauki i praktyki, dają odpowiedzi na podstawowe pytania.

Nowy gatunek włośnia w Polsce | 38
Jakub Gawor

W artykule „Narastający problem włośnicy” zamieszczonym w BŁ nr 11/2011 pisałem o dwóch gatunkach włośni występujących w Polsce (Trichinella spiralis i T. britovi) spośród czterech notowanych w Europie (T. spiralis, T. britovi, T. pseudospiralis i T. nativa). Minęło zaledwie kilka miesięcy od tamtej publikacji, gdy u lisa strzelonego w powiecie nowotarskim (woj. małopolskie) stwierdzono T. pseudospiralis. Wykrycie u tych drapieżników kolejnego gatunku włośnia dowodzi, że stanowią one główny rezerwuar Trichinella, a to oznacza, iż prawdopodobieństwo obecności T. pseudospiralis u wszystkożernych dzików jest bardzo duże.

Mongolski rekord | 46
Jerzy Golbiak

Podczas wyprawy łowieckiej do Mongolii we wrześniu ub.r. przyświecał nam jeden cel: pozyskać największą dziką owcę – argali ałtajskiego. Satysfakcja z wyjazdu była tym większa, że do kraju wróciliśmy z rekordem koziorożca syberyjskiego.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 62

ShooterKing – nowa marka odzieży dla myśliwych
Kamizelka grzewcza
Nowa generacja lornetek Swarovski Optik SLC

Gwarancja i rękojmia przy zakupie broni myśliwskiej | 68
Bartosz Bacia

Kiedy kupujemy nową jednostkę broni, dystrybutor zapewnia nas o jej różnych właściwościach. Niestety czasami okazuje się, że ma ona jakiś defekt. Rodzi się wówczas pytanie, czy zawsze przysługuje nam prawo domagania się jej naprawy lub wymiany na egzemplarz wolny od wad. Odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się dochodzić roszczenia w ramach przepisów o gwarancji, czy też wybierzemy drogę rękojmi.

Czyszczenie broni – cz. 1 | 88
Łukasz Dzierżanowski

O broń trzeba dbać – tę zasadę zna każdy żołnierz. Z myśliwymi bywa różnie. Część z nich zapomina, że wymaga ona pielęgnacji, aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe. Jest też wielu takich, którzy o broń bardzo się troszczą, tylko nie do końca wiedzą, jak to robić.

Nowe lunety Leica ERi – tańsze, lecz wciąż znakomite | 92
Lech Wesołowski

Po sukcesie, jaki odniosła Leica, szczególnie w USA, dzięki ofercie doskonałych lornetek HD-B, firma podejmuje dalsze próby – dodajmy, że udane – urozmaicenia i wzbogacenia rynku optyki myśliwskiej kolejnymi propozycjami. Do ostatnich ciekawych i już zrealizowanych koncepcji można zaliczyć nową serię lunet celowniczych ERi.