Spis treści numeru 5/2016

Na pograniczu ochrony przyrody i łowiectwa | 6
Izabela Kamińska

Tym razem o zasadność łowiectwa zapytaliśmy profesjonalistę – prof. Henryka Okarmę. Największy specjalista od wilka w Polsce wyjaśnia, dlaczego ten drapieżnik tak bardzo polaryzuje nasze społeczeństwo, a także czy w związku z rosnącą populacją wilków grozi nam łowiecka pustynia. Kieruje też kilka przykrych słów pod adresem nieczytających myśliwych.

Wieści z pól i kniei | 14

Zakaz noszenia broni Miłosz Kościelniak-Marszał
IV Powiatowe Polowanie na Lisy na Kaszubach Józef i Bartosz Kitowscy
Najlepszy z sezonów Jacek Dragun
Książę remiz śródpolnych Marcin Skulski
Byk daniela uratowany! Cezary Czarnecki
VIII Ogólnopolski Zlot Kopovów Grzegorz Jarosik
Odstrzał lisów to obowiązek myśliwych! Stanisław Iwanek
Ogromny bóbr Bartłomiej Kubiak
Polacy w strukturach CIC
Dziarskim krokiem w jubileuszowy rok Anna Jańczak

Rośnie popyt na płową | 22
Adam Depka Prądzinski

O rynkowych perspektywach na nadchodzący sezon rozmawiamy z Marianem i Tomaszem Tarnawskimi – prezesem oraz wiceprezesem firmy Las-Kalisz, członkami Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny.

Zdaniem myśliwego | 25

Plagę kłusownictwa można i trzeba opanować!

Perypetie z miejskimi dzikami | 28
Daniel A. Kałużycki

17 lutego br. odbyła się w Warszawie demonstracja zorganizowana przez Partię Zieloni. Happening zaczął się o godz. 9.00 rano przy stacji metra Centrum. Dość nielicznie zgromadzeni aktywiści z plakatami z podobizną bizona wyrazili swój sprzeciw dla planów odstrzału żubrów w Puszczy Białowieskiej. Następnie partyjni działacze wraz ze wszystkimi, również nielicznie zgromadzonymi, sympatykami przeszli na plac Bankowy, żeby przekazać prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz petycję przeciw odstrzałowi – tym razem dzików – w stolicy.

Gaz zamiast polowania | 40

 Gdyby w Holandii przeprowadzono ranking najbardziej kontrowersyjnych postaci, w jego czołówce znalazłby się zapewne Arie den Hertog. Jest on bowiem tym, który na zlecenie holenderskich władz gazuje dzikie gęsi. I to on musi nieustannie wysłuchiwać zarzutów, że stosuje nazistowskie metody.

Trofeum czy polowanie? | 42
Jakub Piasecki

Patrząc na tytuł, w pierwszym odruchu można by powiedzieć: co to w ogóle za pytanie? Przecież efektem polowania jest trofeum, tak samo jak nie da się pozyskać trofeum bez polowania. Rzecz w tym, że wpadliśmy w pułapkę trofeistyki, która kształtuje nasz łowiecki rynek. Na szczęście trendy na świecie się zmieniają i warto zwrócić na to uwagę.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 68

Myśliwska biblioteka w Julinie Izabela Kamińska
Monopod na stopce od firmy Vanguard
Luneta sportowa LS-02 6–25x56
Moskitiera na tusze zwierzyny
Latarka CU6 w zestawie myśliwskim od Nitecore
Nowy program ochrony roślin
Miniapteczka – zawsze pod ręką myśliwego

Odchowanie szczeniąt (I) | 86
Dorota Olszewska

Pomyślne odchowanie miotu w największym stopniu zależy od hodowcy, a nie od suki. Stwierdzenie, że szczenięta odchowują się przy matce same, jest mylne. Pozostawiając ją bez pomocy, zdajemy się bowiem na przypadek i nigdy nie możemy mieć pewności,
że doczekamy się zdrowych, pełnowartościowych piesków.