Spis treści numeru Specjalny/2009

Broń zgodna z polską normą, czyli bezpieczna | 6
Zbigniew Masłowski

Mało kto wie, że istnieje polska norma broni myśliwskiej. Tymczasem zawiera ona wiele ważnych wskazówek nie tylko dla producentów, ale także dla użytkowników broni. 

Jakość lufy a technologia wykonania | 8
Lech Wesołowski

Lufa broni palnej należy do elementów, które w największym stopniu wpływają na celność i powtarzalność strzałów. Natomiast o jakości lufy decyduje przede wszystkim technologia produkcji.

Celowniki typu red point | 12
Marcin Ogórek

Kolimatory są dobrą alternatywą dla klasycznych lunet celowniczych przede wszystkim w warunkach wymagających szybkiego i precyzyjnego strzelania na krótkich dystansach. Warto poznać ich wady i zalety oraz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia. 

Przegląd kolimatorów | 16

Prezentujemy zestawienie kolimatorów dostępnych na polskim rynku. Mamy nadzieję, że nasz przegląd ułatwi zakup odpowiedniego modelu wszystkim myśliwym, których Marcin Ogórek w zamieszczonym obok artykule przekonał do używania celownika typu red point na polowaniach zbiorowych. Opisy kolimatorów oraz ceny podajemy na podstawie informacji otrzymanych od dystrybutorów. Poszczególne modele uporządkowaliśmy rosnąco według cen. Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych. Dziękujemy wszystkim firmom, które udzieliły nam informacji o oferowanych modelach kolimatorów.

Jak zamontować lunetę? | 22
Witold Janicki

Montując lunetę, powinniśmy się liczyć z tym, że kiedyś będziemy chcieli ją zdemontować. Należy więc zrobić to tak, aby obejmy nie pozostawiły na niej widocznych śladów w postaci otarć lakieru czy wgnieceń na tubusie. 

Mit płaskiego toru lotu a kalibry magnum | 24
Zbigniew Masłowski

Niektórzy myśliwi uważają, że pociski magnum dzięki swej większej energii i płaskiemu torowi lotu zapewnią im sukces strzelecki w każdych warunkach. Tymczasem w wielu wypadkach dużo lepsze efekty dadzą standardowe pociski. 

Made in Austria | 28
Lech Wesołowski

Przeciętnemu polskiemu myśliwemu broń z Austrii nieodmiennie kojarzy się z firmą Mannlicher. Niektórzy wymieniają jeszcze rusznikarskie manufaktury z Ferlach i znaną na naszym rynku markę Voere. Tymczasem Austria to kraj wielu producentów broni o światowej renomie.

Broń czarnoprochowa na polowaniu | 40
Miłosz Kościelniak-Marszał

Nowelizacja ustawy o broni i amunicji z 1 stycznia 2004 r. w art. 11 pkt 1 dopuściła możliwość posiadania broni palnej wytworzonej przed 1850 rokiem lub jej repliki bez konieczności starania się o pozwolenie na broń. Jak można się domyślać, celem takiego zabiegu było dopuszczenie do swobodnego posiadania historycznej broni palnej przez jej pasjonatów. Nas jednak interesuje, czy właściciel takiej broni będący myśliwym może legalnie polować przy jej użyciu, jeśli spełnia ona wymagania określone w tzw. Regulaminie polowań.

Broń i strzelectwo myśliwskie w przepisach prawa – czas na zmiany | 46
Zbigniew Masłowski

Ustawa o broni i amunicji oraz rozporządzenia wydane na jej podstawie to akty prawne pod wieloma względami niedoskonałe. W zeszłym roku projekt nowelizacji ustawy przygotował, jeszcze jako poseł na Sejm, Andrzej Czuma. Warto przedstawić jego propozycje, zwłaszcza że zdaniem wielu zainteresowanych idą one we właściwym kierunku. Przy okazji omawiania projektu Czumy podzielę się też z Państwem własnymi uwagami na temat konieczności zmian w prawie dotyczącym stosowania broni i amunicji w myślistwie. Przemyślenia te wynikają z moich wieloletnich doświadczeń zawodowych oraz łowieckich. 

Przepustka do lasu? | 52
Zbigniew Masłowski

Myśliwi wykonujący w lesie czynności z zakresu gospodarki łowieckiej mają o wiele więcej uprawnień niż przeciętny człowiek. Muszą jednak dobrze orientować się w przywilejach i ograniczeniach, jakie ich dotyczą. 

Baschieri & Pellagri niezmiennie w czołówce | 63
Lech Wesołowski

Historia Baschieri & Pellagri rozpoczęła się w 1885 roku. W krótkim czasie firma zyskała sławę producenta amunicji śrutowej ponadprzeciętnej jakości. Do dziś legendarna B&P nieprzerwanie cieszy się wielkim uznaniem, a jej produkty są uważane za ekskluzywne: wykonane z największą starannością i z najlepszych komponentów. 

Zdeformowany pocisk | 66
Zbigniew Masłowski

Odkształcony pocisk może znacznie wpłynąć na celność strzału, a także uszkodzić naszą broń. Warto przy tym pamiętać, że taka deformacja może wynikać nie tylko z wad powstałych w procesie produkcji, ale też ze złej eksploatacji. 

Przetestuj swoją śrutówkę! | 68
Leszek Ciupis

Znakomita większość naszych myśliwych polujących z bronią śrutową żyje w głębokim przekonaniu, że ich poczciwe strzelbiny strzelają co najmniej doskonale, a niektóre wręcz „leją”, „młócą” czy też „rąbią” zwierzynę. Czasami zdarzają się pudła – no, ale wiadomo, że to przytrafia się każdemu. 

„Roboczy” Remington 7400 Carbine na zbiorówki i do podchodu | 76
Marcin Ogórek

Swego czasu wnikliwie analizowałem konstrukcję i zasadę działania uniwersalnego karabinka Jeffa Coopera, zastanawiając się nad przydatnością takiej broni w myślistwie i rozważając jej zakup. Zdecydowałem się na sztucer Remington 7400 Carbine. 

Aspiracje Merkla | 80
Lech Wesołowski

Od kilku lat Merkel realizuje nową politykę handlową: chce być postrzegany jako producent broni niepowtarzalnej, w dużej części wytwarzanej ręcznie. Na tegorocznych targach IWA firma starała się przekonać zarówno o wyjątkowości swych wyrobów, jak i o wszechstronnych możliwościach produkcyjnych. 

Radiotelefon plus ochronniki – zestaw uniwersalny | 84
Marcin Ogórek

Dość rzadko, niestety, można na polowaniach zbiorowych usłyszeć sygnałówkę. Oprócz niepowtarzalnego uroku jej podstawowym walorem jest zapewnienie komunikacji pomiędzy uczestnikami polowania. Biorąc jednak pod uwagę zarówno mało powszechną umiejętność gry na tym instrumencie, jak i bardzo różne warunki polowania, warto się zastanowić nad innymi sposobami łączności podczas zbiorówki. Idealna wydaje się komunikacja radiowa, stosowana szeroko np. w krajach skandynawskich.

VIII zawody w strzelaniu długodystansowym | 88
Marek Czerwiński

27 czerwca 2009 roku w Dąbrowie odbyły się kolejne zawody strzeleckie, prowadzone na dystansach 300, 450 i 600 metrów. Rywalizowało w nich 42 zawodników.

Strzelanie długodystansowe – wnioski po trzech latach | 92
Marek Czerwiński

Minęły już z górą trzy lata, od kiedy grupa entuzjastów, wywodząca się przede wszystkim z kręgu myśliwych, rozpoczęła intensywną naukę strzelectwa oraz rywalizację na dalekich dystansach. Pora zatem dokonać pewnego podsumowania i przedstawić wnioski na temat tej prężnie rozwijającej się dyscypliny.