Spis treści numeru 12/2016

Czekają nas gruntowne zmiany | 6
Izabela Kamińska

Tym razem rozmawiamy z człowiekiem, który o łowiectwie wie bardzo dużo. Andrzej Tomek, zajmujący się tym tematem z zamiłowania i z zawodu, wyjaśnia, dlaczego chętnie skończyłby z klasyfikowaniem zwierząt na łowne i chronione. Profesor dzieli się też swoimi refleksjami dotyczącymi przyszłości łowiectwa.

Niewygodna prawda o wołowinie i mleku | 12
Andrzej G. Kruszewicz

Hodowla, ubijanie i przetwarzanie zwierząt to wielki oraz dochodowy przemysł. Niestety życie zwierząt gospodarskich pod opieką człowieka zazwyczaj okazuje się krótkie i pełne cierpień. Przykładowo codziennie dręczy się i zabija ogromną liczbę krów w celu pozyskania wołowiny oraz mleka. Czy ich los jest lepszy od losu zwierzyny cieszącej się wolnością, a następnie upolowanej przez myśliwych? Należy jasno powiedzieć, że korzystanie z produktów pochodzących z przemysłowego chowu zwierząt przy jednoczesnym piętnowaniu łowiectwa to hipokryzja.

Wieści z pól i kniei | 16

Nowa witryna i konto BŁ na Facebooku
Dzicze przeprowadzki
Niecodzienny działkowiec Zdzisław Szewczyk
Wycieczka na fermę jeleniowatych w Kosewie Górnym Grzegorz Siemieniuk
Z myśliwymi do Myślęcinka Przemysław Centkowski
Zarządzanie szkodami łowieckimi
Ślub po myśliwsku
Złe znaki Łukasz Jędrych
Dewizowy rogacz na medal Jacek Pluta
„Pięciu Wspaniałych” tym razem w Krotoszynie
Rajtroki, toczki i polowania konne na wystawie w Opinogórze Alicja Bojko
Młodzi z pasją Ewelina i Maksym Piskorzowie
Dwie wizyty w Saint-Hubert Eugeniusz Trzciński; Aleksander Wegner
10 lat zespołu Babrzysko Marta Łochyńska
Nauka łowiecka w Polskim Towarzystwie Zootechnicznym Paweł Janiszewski, Katarzyna Tajchman

Zdaniem myśliwego | 26

Gra w kolory, czyli termo- i noktowizja w myśliwskiej praktyce Michał Łukasiewicz
Czy rozwój kuropatwy jest jeszcze możliwy? Zbigniew Bręklewicz
Reaktywacja Eustachy Łowiecki

Dzik polityczny | 32
Kamil Zamojski

Polityczny był już łoś, a teraz, czego mogliśmy się spodziewać, w rozgrywki partyjne wciągnięto dzika. Wielkoobszarowa inwentaryzacja czarnego zwierza już za nami. Jeszcze przed Narodowym Świętem Niepodległości dowiedzieliśmy się, że w Polsce mamy 144 079 osobników tego feralnego gatunku.

Jak skutecznie wsiedlać kuropatwy | 34
Katarzyna Łagowska

Od lat 90. XX w. w Polsce obserwuje się nasilony regres populacji kuropatwy zwyczajnej. Chęć przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku spowodowała wzrost zainteresowania działaniami na rzecz poprawy sytuacji tego gatunku ze strony zarówno myśliwych, jak i środowisk zajmujących się ochroną przyrody w naszym kraju. Ochrona kuropatwy jest trudna, gdyż wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania terenu, lecz także właściwie przeprowadzonej restytucji.

Mistrzostwa Europy w Compaku już w maju w Polsce! | 36
Adam Depka Prądzinski

W maju 2017 r. strzelnica garnizonowa w Bydgoszczy stanie się areną zmagań w ramach mistrzostw Europy w Compak Sportingu, jednej z najpopularniejszych dyscyplin w strzelectwie parkurowym. Stolica województwa kujawsko-pomorskiego zacznie się mienić barwami przynajmniej kilkunastu krajów całego świata. Zapisy ruszają już wkrótce.

Marynowane płatki jeleniny | 40
Wojciech Charewicz

Tym razem jedno z dań najłatwiejszych do przygotowania. Zaliczam je do brylantowej piątki najsmaczniejszych potraw z dziczyzny. A zarazem pięknych. Ponadto to idealna przystawka na świąteczny stół.

Łosie drogi | 42
Daniel A. Kałużycki

W BŁ nr 11/2015 ukazał się mój artykuł o wędrówkach immobilizowanego w Świdnicy łosia Stasia, który z Dolnego Śląska dotarł na Łużyce, a stamtąd pociągnął w okolice Nadleś­nictwa Wronki, położonego na północ od Poznania. Dane dotyczące przemieszczania się tego osobnika można było zebrać jedynie dzięki temu, że Stasia dało się zidentyfikować za sprawą charakterystycznej formy poroża i umaszczenia.

System GPS – przyszłość badań nad zwierzętami | 46
Katarzyna Tajchman

Obecnie do wielu badań nad dziką przyrodą wykorzystuje się system nawigacji satelitarnej (ang. Global Positioning System – GPS). Pozwala on na sprzężenie dokładnych danych dotyczących pozycji obiektu w trzech wymiarach (długość, szerokość geograficzna oraz wysokość elipsoidalna) z danymi z innych urządzeń. Otworzyło to możliwości ekologom na całym świecie.

Polowanie na słowa | 52

Zaczarowany smolarz Mieczysław Korasiewicz

Fryclandia i Ćwikoland | 55
Jerzy F. Doniec

Jak powszechnie wiadomo, nowo wstępujący do PZŁ muszą się wykazać znajomością słownictwa myśliwskiego. W nauce na pewno pomogą im humorystyczne rymowanki, które zamieszczamy poniżej. To także dobry sprawdzian dla wytrawnych łowców. Na ile sprawnie posługują się takimi określeniami? Czy od czasu egzaminów nie uleciały one z głowy? A może część słów wyszła już z użycia i samoistnie odchodzą one w zapomnienie? Zapraszamy wszystkich nemrodów do zabawy. Tylko nie podglądajcie odpowiedzi! | Redakcja

Urodzinowe polowanie Taty | 56
Łukasz Dzierżanowski

Mój Tato ukończył niedawno 70 lat. Pomyślałem, że najlepszym prezentem dla osoby, która od maleńkiego wprowadzała mnie w łowiectwo, będzie właśnie polowanie. A że w dzisiejszych czasach dzieci rzadko postępują całkowicie bezinteresownie, postanowiłem przy okazji obsadzić Tatę w roli recenzenta i wyposażyć na te łowy w sprzęt, który sam otrzymałem do przetestowania.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 60

Latarka Fenix TK32 Jakub Piasecki
Myśliwski softshell od Graffa
Taktyczne wkładki przeciwhałasowe 3M Peltor LEP-100 EU
Komplet na dzicze polowania
Nowości od Garmina dla przewodników i podkładaczy psów
Kurtki i kamizelki polarowe od Deerhuntera
Rękawice grzewcze Pinewood
Biżuteria z leśnymi akcentami

Polowanie na klatkowe bażanty nielegalne | 68
Miłosz Kościelniak-Marszał

Jedną z kwestii wywołujących największe dyskusje stanowi organizacja polowań na hodowlane bażanty, które są wpuszczane do łowiska tuż przed rozpoczęciem łowów. W skrajnej wersji ptaki wyrzuca się z klatek wprost na linię strzelców. Warto się zastanowić, jak ten problem wygląda pod względem prawnym.

Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska (I) | 72
Wojciech Radecki

Na przełomie lat 60. i 70. XX w. w naszym kraju zaczęto przykładać dużą wagę do problemu ochrony środowiska, czego odbiciem były m.in. akty prawne. Gdy się prześledzi polskie regulacje w tym zakresie, można zaobserwować zwrot od ochrony łowieckiej zwierząt do ich ochrony gatunkowej.

Użycie broni myśliwskiej w obronie własnej | 76
Bartosz Bacia

Mimo że słowa „broń” i „obrona” mają wspólną etymologię, użycie broni palnej w obronie własnej jest przedmiotem kontrowersji w teorii prawa karnego, rozbieżności w orzecznictwie, jak również tragedii w wymiarze ludzkim. Wyczerpujące przedstawienie tej problematyki z pewnością przekracza możliwości publikacji prasowej, niemniej jednak warto w skrócie przybliżyć kilka obserwacji wynikających z analizy orzecznictwa sądowego w sprawach dotyczących obrony z użyciem broni palnej.

O strzałach do jeleni (II) | 82
Łukasz Dzierżanowski

W poprzednim numerze BŁ piętnowałem przykłady strzałów, które padły pospiesznie w wyniku nonszalancji lub zachłanności myśliwego. Nie chciałbym jednak tworzyć obrazu, że samo zranienie zwierza jest dla człowieka hańbiące. To bolesny, lecz w pewnym stopniu niestety nieunikniony element polowania. Dla kontrastu pokażę dwa przypadki, w których niewielki błąd przy strzale spowodował, że myśliwy nie był w stanie sam odnaleźć byka, ale jego determinacja ostatecznie przełożyła się na podniesienie zwierzyny.

Bądźmy w kontakcie | 86
Cezary Marchwicki

W rozmowach z czytelnikami pewne pytania pojawiają się szczególnie często. Zdarzyło mi się już kiedyś pisać o psach, które nie współpracują z myśliwymi, a każdą możliwą okazję wykorzystują do ucieczki. Problem ten dzieli moich rozmówców na dwie kategorie – tych, którzy twierdzą, że mają głupiego czworonoga, i tych, którzy czują się winni własnych błędów wychowawczych.
 

Pies do polowań czy do konkursów? (II) | 88
Jerzy Woźniak

Z tego, co napisałem w pierwszej części artykułu (BŁ nr 11/2016), może wynikać, że przygotowanie psa do konkursu jest łatwiejsze niż ułożenie go do polowania. Czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście, że nie. Skupiłem się bowiem na różnicach w liczbie ocenianych umiejętności (konkurencji) wymaganych od czworonoga konkursowego i polującego. Jednak w grę wchodzi jeszcze jakość, czyli dokładność i pewność wykonania poszczególnych czynności.

Dalmierze – precyzyjne określanie odległości w polu | 92
Michał Dudzik

W czasie polowań na dłuższych dystansach jednym z najważniejszych elementów jest określenie odległości. W dużej mierze to ona decyduje bowiem o możliwości trafienia do celu. Dystanse szacuje się na oko lub za pomocą siatki celowniczej, ale pomiar dalmierzem należy do najdokładniejszych.

Empatyczni hejterzy | 96
Wojciech Bołoz

Buchtując po internetowej przestrzeni, można znaleźć stosunkowo niewielkie poletko, na którym toczy się pasjonujący ideologiczny pojedynek o rząd dusz, mający również wymiar materialny. Teoretycznie spektakl jest napędzany przez odmienne postrzeganie Matki Natury oraz miejsca, jakie w niej zajmuje lub powinien zajmować człowiek.