Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Przyroda dyktuje trendy w modzie łowieckiej | 6
Izabela Kamińska
W tym numerze zajmiemy się łowiectwem dosłownie od podszewki, bo z perspektywy mody. Duńska projektantka Adina Kufeld wyjaśnia, czy oszczędny skandynawski design da się połączyć z łowiecką tradycją. Ponadto ocenia gusty polujących, a także prognozuje, jak ubrania myśliwskie będą wyglądały w przyszłości.
Wieści z pól i kniei | 10
II Międzynarodowy Konkurs Norowców w Mołdawii Rafał Igielski
Od spały do „zerkałki” Paweł Szustkiewicz
Z Česką zbrojovką na muflona!
W jedności siła! Komitet Budowy Pomnika Lecha Blocha
Charytatywny bal lubelskich myśliwych Anna Jańczak
„Chrońmy zwierzynę drobną” – Krotoszyn 2017
Konkurs lisiarzy w Żychlinie Romuald Kamiński
I Okręgowe Łowy na Lisy w okręgu gdańskim Józef Kitowski, Bartosz Kitowski
I Kaszubskie Mistrzostwa w Wabieniu Drapieżników Łukasz Piepiórka
III edycja Dzikich Smaków Sławomir Galicki
Inicjatywy kół łowieckich z okręgu tarnobrzeskiego Robert Bąk
Zdaniem myśliwego | 22
Dlaczego pseudoekolodzy nienawidzą myśliwych Sebastian Jałowski
Połączmy siły przeciw grodzeniu Polski Czesław Popławski
Dzika radość zbiorowa Michał Łukasiewicz
Kolejny dla myśliwych kłopot – „Pokot” | 30
Izabela Kamińska
Nowy film Agnieszki Holland nawiązujący do łowiectwa zarówno tytułem, jak i fabułą miał w zamyśle reżyserki zwrócić uwagę na dwa problemy – ekologię oraz gender. Czy rzeczywiście wpłynie na podwyższenie świadomości ekologicznej i poprawi sytuację kobiet w świecie?
Pod ostrzałem hejterów | 32
Hubert Jachimowski
Łowiectwo jest dziedziną życia, która we współczesnym świecie zdaje się budzić coraz większe kontrowersje. Widać to szczególnie w przestrzeni wirtualnej, gdzie rolę opiniotwórczych mediów sukcesywnie przejmują internetowe portale społecznościowe, z Facebookiem na czele.
Najciekawsze parostki sezonu 2016/2017 (I) | 34
Mamy za sobą już szóstą edycję konkursu BŁ i firmy Swarovski Optik na najciekawsze parostki i kolejne trofea rogaczy budzące powszechny podziw. Poniżej prezentujemy pierwszą część opowiadań odsłaniających kulisy zdobycia myłkusów z finałowej dziesiątki, wśród nich słynnego zwycięskiego trofeum z Zamojszczyzny.
Sarna – liczebność, hodowla i polowanie | 38
Bruno Hespeler
Choć w wielu krajach wciąż prowadzi się liczenie saren, to uzyskanie rzetelnych danych w tym zakresie jest nierealne. Podobnie podział osobników tego gatunku na klasy mija się z celem i tak naprawdę służy przede wszystkim zdobywaniu jak najlepszych trofeów, a nie dobru zwierzyny.
Bank Danych o Lasach publikuje dane łowieckie | 42
Marcin Myszkowski
Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) na zlecenie DGLP prowadzi Bank Danych o Lasach (BDL). W 2016 r. wykonano prace mające na celu zebranie w jednej bazie informacji o każdym obwodzie łowieckim w kraju. Teraz są one dostępne dla wszystkich.
Co dziś zagraża łowiectwu? | 46
Henryk Okarma
Kontrowersje wokół łowiectwa, myślistwa czy generalnie zabijania zwierząt występują w całej Europie. Dlaczego właśnie w naszym kraju jesteśmy świadkami tak wielkich napięć, a myślistwo bywa odsuwane na margines akceptowalnych społecznie aktywności?
Doskonały stek ze schabu jelenia | 50
Wojciech Charewicz
To danie wpisałem na moją listę ze złotą dziesiątką potraw z dziczyzny. Bo ma doskonały smak, zapach oraz wygląd, a mięso jest soczyste i kruche. Składa się z prostych i dostępnych składników. Ponadto łatwo je przygotować. Na dodatek wygląda tak ślicznie, że z powodzeniem może stanowić ozdobę świątecznego stołu.
Zakochani w lesie | 52
Las to magiczne miejsce… Katarzyna Maliszewska
Szeleszcząca prośba Adam Zalewski
Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 58
Nowy Nighthunter 8x56 od Steinera
Nowość wydawnicza – „W krainie pstrąga i niedźwiedzia” Wydawnictwo Mirczumet
150 lat tradycji łowieckich w albumie „Łańcut i Antoniny. Polowania u Potockich”
Prawo łowieckie według OPZZRiOR | 66
Miłosz Kościelniak-Marszał
Zanim jeszcze na dobre ruszyły prace zespołu ds. opracowania projektu ustawy dotyczącej odszkodowań za szkody łowieckie, powołanego w lutym br. przez ministra środowiska, światło dzienne ujrzał projekt zmiany Prawa łowieckiego, który przedstawił Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.
Symbolika psa | 68
Bartłomiej Polański
Już od zarania dziejów pies był uważany za przyjaciela człowieka, o czym świadczy jego występowanie w niemal wszystkich kulturach i religiach świata od starożytności po współczesność. Wiąże się z nim także różnorodna i bogata symbolika.
Profilaktyka chorób stawów u psów myśliwskich | 70
Agnieszka Górecka
Twój pies stracił witalność i dawną energię? Więcej leży i nie ma ochoty na spacery?
Jest rozdrażniony i zmniejszył się mu apetyt? To może być choroba stawów!
Bzdury | 74
Cezary Marchwicki
Kiedy 10 lat temu pisałem artykuł próbujący obalić pewne mity o psach, ich fizjologii i hodowli, sądziłem, że już nigdy nie będzie potrzeby do tego wracać. Jesteśmy coraz lepiej wykształceni, ludzkość przymierza się do kolonizowania Marsa, a internet zapewnia nieograniczony obieg informacji. Jednak codzienne rozmowy z właścicielami psów często oznaczają brutalne rozprawienie się z moim wrodzonym optymizmem.
Sześciobój dla każdego myśliwego | 78
Paweł Nowicki
Regularne wizyty na strzelnicy sprawią, że staniemy się skuteczniejszymi myśliwymi. Na rozpoczęcie treningów nigdy nie jest za późno. Wystarczy tylko nie zrażać się początkowymi porażkami. I nic tak nie motywuje jak perspektywa otrzymania myśliwskiego wawrzynu na zawodach.
Dobre polowanie w niemieckim wydaniu | 82
Adam Depka Prądzinski
Przywykliśmy już do wysokich ocen zbiorówek organizowanych w Polsce. Świetne przygotowanie logistyczne, bogata oprawa i sute pokoty budują bardzo pozytywny wizerunek naszego sposobu gospodarowania zwierzyną. Ale nie oznacza to, oczywiście, że na dobre zbiorówki mamy wyłączność.
Długość życia lufy gwintowanej | 86
Łukasz Dzierżanowski
Lufy kulowe mają różną wytrzymałość. Zagadnienie „wystrzelania” jest jednak złożone i nie da się go łatwo wyrazić np. liczbą strzałów dla danego kalibru. Co jeszcze i w jaki sposób wpływa na długość życia lufy?
Montaże – nieodzowne i niedoceniane | 89
Michał Dudzik
W ramach prowadzenia gospodarki łowieckiej musimy wykonywać odstrzał zwierzyny. Trzeba to robić w sposób etyczny. To znaczy, że sam akt pozyskiwania ma być maksymalnie skuteczny. Celność broni i jej niezawodność w tym względzie stanowią tutaj podstawową kwestię. Do najmniej docenianych – i bardzo często bagatelizowanych – elementów broni należy montaż.
Czy rozkładanie broni wpływa na celność? | 92
Łukasz Dzierżanowski
Modułowa budowa nowoczesnych repetierów zachęca do transportu w kompaktowej walizeczce. Czy jednak wielokrotne rozkładanie nie spowoduje zmiany punktu trafienia? Testuję najpopularniejsze modele z systemem wymiennych luf: Blasera R8, Mausera M03, Merkla Helix i Sauera 404.
Pobożne życzenia | 96
Wojciech Bołoz
Jeden ze slajdów referatu dr Anny Wierzbickiej pt. „Co kształtuje podejście społeczeństw do łowiectwa”, wygłoszonego w grudniu ub.r. podczas konferencji w Rogowie dotyczącej „trudnych tematów” w edukacji przyrodniczo-leśnej, zawierał litanię życzeń. Można je ocenić jako w dużej mierze pobożne. I to nie tylko ze względu na zbliżającą się wówczas Wigilię.