Spis treści numeru 8/2017

W szeregach myśliwych nie ma jedności | 6
Izabela Kamińska

Refleksjami na temat łowiectwa tym razem dzieli się z nami Antoni Jankowski. Myśliwy wraca pamięcią do polowań ze swojej młodości i porównuje je ze współczesnymi. Ceniony płatnerz opowiada, jak narodziła się idea stworzenia galowego kordelasa PZŁ, oraz mówi, w jakich okolicznościach należy nosić tę paradną, honorową broń.

Wieści z pól i kniei | 10

Sokolnictwo – żywa tradycja Zarząd PKS PZŁ „Gniazdo Sokolników”
V Lubelskie Dni Kultury Łowieckiej
Pierwszy perukarz w kole Kamil Kulejewski
IX Fotoleśnik rozstrzygnięty Katarzyna Piekarczyk
Akteon na podium w Zurychu! Bartłomiej Barański
Wycieczka do zoo z myśliwymi Przemysław Centkowski
Charytatywny gest łowcy bobrów Marcin Kadziszewski
Aimpoint wylądował w Suchodole Paweł Szustkiewicz
Puchar Zarządu KŁ „Łowiec” w Łodzi powędrował do Chorek
Ogólnopolski Puchar Delta Optical we Włocławku Zbigniew Masłowski
Jak żubr znalazł się u „Żubra” Katarzyna Przybysławska
Konkurs łajek w Twerze Wiktor Biesiadecki

Zdaniem myśliwego | 24

Co to znaczy „po polujących” Tomasz Hubert Marcinkowski
Pokrętna etyka i sprawiedliwość łowiecka Stefan Pawlus

Boss z pszenicznego pola | 28
Ryszard Adamus

W łowisku obfitującym raczej w selekcyjne kozły trafił się jeden boss. Wreszcie po żniwach udało się mi go dopaść z aparatem.

Nieprzedłużone dzierżawy | 30
Adam Depka Prądzinski

Na początku roku starosta bialski pogroził nieprzedłużeniem dzierżaw obwodów trzem kołom łowieckim gospodarującym na terenie powiatu. Głównymi powodami były niewykonywanie planów łowieckich oraz nieuregulowane sprawy szkodowe. Ostatecznie obwód zachowało tylko jedno koło. Rolnicy zademonstrowali swoją siłę.

Przestępstwo polowania w nocy | 34
Miłosz Kościelniak-Marszał

Oddanie w nocy strzału do gatunku innego niż dziki, piżmaki i drapieżniki oraz gęsi i kaczki nie tylko jest przewinieniem łowieckim, lecz także wyczerpuje znamiona przestępstwa polowania w czasie ochronnym z art. 53 pkt 3 Prawa łowieckiego. Za taki czyn grożą poważne konsekwencje.

Czy doczekamy się odstrzału wilka? | 38
Adam Depka Prądzinski

Poglądy nt. aktywnego zarządzania wilkiem i jego dalszej biernej ochrony starły się podczas seminarium zorganizowanego 9 czerwca w Wejherowie przez RDLP w Gdańsku. Obecna na nim dr Sabina Pierużek-Nowak, znana z całkowitego sprzeciwu wobec odstrzału tego drapieżnika, przyznała, że w pewnych okolicznościach takie działanie może być uzasadnione.

Kiedy borsuki wygrzebują swoje nory? | 42
Paweł Janiszewski

Borsuk (Meles meles) to stosunkowo często widziane, jednak mało znane i zarazem dosyć specyficzne zwierzę. Powodem tego może być jego głównie nocny tryb życia i dzienny odpoczynek w podziemnym schronieniu.

Czy bałwanki grzywaczy naprawdę działają? | 44
Hubert Jachimowski

Znów nastał sierpień. Sezon polowań na rogacze i dziki w pełni, a już niedługo zakończy się okres ochronny byków jeleni. Z kolei miłośnicy strzelań śrutowych czekają na pierwsze kaczki. A może warto w końcu na poważnie zainteresować się grzywaczami? Tylko czy te bałwanki naprawdę działają?

Ruja na syberyjskich bezkresach | 48
Przemysław Gromada

Sierpień wielu myśliwym kojarzy się z rują rogaczy. Na ten miesiąc zapaleni sarniarze czekają cały sezon. Niejeden już wcześniej testuje wabiki, uczy się głosu rujnej kozy i kupuje maskującą odzież. Wszak podczas rui można zobaczyć najokazalsze osobniki, które poza tym okresem są bardzo ostrożne. Kto jednak marzy o naprawdę potężnym rogaczu, ten powinien się wybrać w podróż na Syberię, gdzie odbywają się łowy na największego kozła na świecie!

Polowanie na słowa | 52

Dziczysko Andrzej Klaman
Srebrny rogacz Jan Mielżyński

Pasta z grzybów | 58
Wojciech Charewicz

To doskonały sposób na zagospodarowanie grzybów w okresie ich wysypu. Taki obfity wysyp zdarzył się na pograniczu Mazur i Kurpi jesienią 2013 r. Wykorzystując najróżniejsze jadalne grzyby leśne, przygotowałem wówczas równo 100 słoików pasty! O pojemności 0,9 l każdy! A i tak zapas skończył się na kilka miesięcy przed nowym sezonem grzybowym.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 62

Na łowieckim szlaku z Rooseveltem Adam Depka Prądzinski
Biżuteria z łusek po nabojach Anna Stępień
Nowy gwizdek dla psów Billik Cezary Marchwicki
Ręcznie robione noże myśliwskie Zbigniew Januszyk
Piezoelektryki – nowoczesne niwelatory świądu Mirosław Tokaj
Plecak dla myśliwego
Minimasarnia wolnostojąca – nowość w ofercie firmy Vacuum Global

Większość zwykła, bezwzględna i kwalifikowana wg Statutu PZŁ | 66
Eugeniusz Oborski

Statutowe organy PZŁ (z wyjątkiem rzeczników dyscyplinarnych) oraz zrzeszonych w nim kół łowieckich to organy kolegialne. W związku z tym należało uregulować w statucie, jakie kworum tych organów jest wymagane do podejmowania uchwał, a także wskazać większości niezbędne do ich podjęcia.

Wachtlowisko 2017 | 70
Cezary Marchwicki

Niemiecki płochacz myśliwski to rasa, którą zawsze propagowałem – czego wyraz dawałem wielokrotnie na łamach BŁ. I choć moje preferencje rasowe lokują się w nieco innym miejscu psiej konstelacji, to nadal uważam, że wachtelhund jest w tej chwili chyba najbardziej wszechstronnym i uniwersalnym psem myśliwskim. Miałem okazję pracować z ponad 60 wachtlami i w znakomitej większości utwierdzały mnie one w tej opinii. Wartość tej rasy podnosi fakt, że w zasadzie całość hodowli znajduje się w rękach myśliwych (i oby tak pozostało jak najdłużej).

Nietypowe postrzałki | 72
Łukasz Dzierżanowski

Jedno z zadań przewodnika posokowca to ustalenie rodzaju postrzału. Powinien z uwagą wysłuchać relacji myśliwego, odnaleźć i ocenić ślady na zestrzale, a następnie wyrobić sobie przekonanie o tym, jak zostało ranione zwierzę. Od tej oceny zależy wiele decyzji w trakcie poszukiwania. Problem w tym, że bardzo często jest ona błędna.

Szkolenie psów myśliwskich i policyjnych | 76
Jerzy Woźniak

W poniższym tekście chciałbym przedstawić podobieństwa oraz różnice w szkoleniu psów myśliwskich i policyjnych.

Polski spaniel myśliwski | 80
Tomasz Borkowski

Polski spaniel myśliwski (PSM) to kolejna rodzima rasa psów do polowań zatwierdzona przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Decyzją z 18 września 2016 r. plenum Zarządu Głównego ZKwP uznało te spaniele za naszą własną rasę i postanowiło od stycznia br. otworzyć dla nich Księgę wstępną. Wiąże się to z możliwością pokazywania ich na wystawach (jako rasę jeszcze nieuznaną przez FCI). Ponadto pozwala na ich udział w próbach i konkursach łowieckich oraz innych zawodach sportowych).

Co warto wiedzieć o półautomatach? | 84
Łukasz Dzierżanowski

Broń samopowtarzalna jest nowoczesna, ergonomiczna i szybkostrzelna. Jednak mimo niekwestionowanej funkcjonalności ma szereg wad, co sprawia, że obok fascynacji spotyka się także z dużą rezerwą wielu myśliwych. Czy słusznie?

Przegląd myśliwskich półautomatów śrutowych | 86

Unijna debata ws. zaostrzenia dyrektywy broniowej sprawiła, że wisi nad nami widmo wprowadzenia zakazu stosowania broni samopowtarzalnej (pot. półautomatów) w łowiectwie. Na szczęście to zagrożenie, jak się wydaje, chwilowo zostało oddalone. A że sezon na ptactwo już za pasem, zapraszamy do zapoznania się z ofertą śrutowej broni półautomatycznej dostępnej w polskich sklepach myśliwskich.

Strzelanie w ruchu | 96
Michał Dudzik

Na polowaniu często musimy oddawać strzał do zwierzęcia w ruchu. Przy celowaniu do takiego obiektu trzeba pamiętać, by uwzględnić odpowiednią poprawkę. Wyprzedzenie zwykle powinno być większe, niż się zdaje niedoświadczonym strzelcom.