Spis treści numeru 2/2018

Łowiecka tradycja powinna być świętością | 6
Izabela Kamińska

Andrzej Lipka, który od 50 lat jest zaangażowany w pielęgnowanie kultury łowieckiej, dzieli się przemyśleniami nt. współczesnych myśliwych. Zasłużony Kociewiak opowiada o swoich łowieckich marzeniach oraz przestrzega przed pochopnym odchodzeniem od tradycji i powielaniem nowomodnych wzorców.

Wieści z pól i kniei | 10

Mamy nowego ministra środowiska. Co sądzi o łowiectwie?
Promocja „Zeszytów Safaryjskich” z charytatywną zbiórką
Świebodzin ma swojego hubertusa!
V Dzień św. Eustachego w Sanoku Jan Witkiewicz
Myśliwi pomagają naturze Grzegorz Siemieniuk
Całoroczny myśliwski dorobek Stanisław Wiciński
Niemcy strzelili więcej krukowatych niż gołębi Renate i Adrian Sobkowie
Edukacja nauczycieli w Bydgoszczy Jarosław Wikarski
II Konferencja Kół Naukowych Leśników Kacper Oczkowicz i Damian Cichoń
Zające w „Orliku” w Hrubieszowie Tomasz Wojciech Antoniuk
Spotkanie wigilijne w „Modrzewinie” Hanna Skonecka i Sławomir Litwin
Pięć kół u św. Wendelina Anatol Faruga
Polowanie na wiedzę Anna Matuszewska-Gumięga

Zdaniem myśliwego | 22

Ostateczne rozwiązanie Maciej Kolańczyk
Zosia Sławomir Galicki
Reminiscencje kultowo-kulturowe Jerzy F. Doniec

Jubileusze i inne uroczystości | 29

Koło „Lis” w Lubartowie ma już 65 lat Jacek Bednarski i Sławomir Dudziak
65 lat KŁ „Bażant” w Dobrzycy Kazimierz Balcer
45 lat „Gniazda Sokolników” świętowano w Pińczowie! Adam Depka Prądzinski

Zmiany w ustawach w związku z ASF-em | 32
Miłosz Kościelniak-Marszał

W ostatnich dniach minionego roku prezydent podpisał Ustawę z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. W grudniu została ona jednomyślnie uchwalona przez parlament, a w styczniu br. weszła w życie. Wprowadza istotne zmiany zarówno w Prawie łowieckim, jak i w czterech innych aktach prawnych.

Co daje redukcja lisów? | 36
Ryszard Adamus

Lis to najczęściej i najchętniej pozyskiwany drapieżnik w Polsce. Warto przeanalizować, jak ten gatunek wpływa na zwierzynę i środowisko, a także jakie korzyści przynosi jego redukcja. 

Czas ochrony łań | 40
Paweł Janiszewski

W połowie stycznia skończył się odstrzał na samice wszystkich naszych jeleniowatych. Określenie terminów rozpoczęcia i zakończenia okresów ochronnych jest uzależnione od różnych procesów biologicznych zachodzących w tym czasie u poszczególnych gatunków. W przypadku samców zwierzyny płowej wiąże się ze wzrostem i rozwojem poroża, natomiast w przypadku samic – z rozwojem płodu oraz narodzinami i odchowem potomstwa.

Jednostki zbożowe w praktyce | 44
Rafał Będkowski

Kiedy czytam literaturę fachową, a także kiedy szacuję szkody łowieckie, bardzo często spotykam się z pytaniem, czy do obliczenia wartości szkody łowieckiej można stosować jednostki zbożowe. Po głębszym zastanowieniu uważam, że odpowiedź wymaga dłuższej analizy.

Polowanie na łosie w Szwecji | 46
Bohdan Chmielarski

W pierwszych dniach października ub.r. miałem przyjemność brać udział w tradycyjnym polowaniu na łosie organizowanym co roku przez znanego producenta amunicji – firmę Norma. Wyniosłem stamtąd bardzo pozytywne doświadczenia oraz niejednego się nauczyłem.

Złomy sygnalizacyjne – zapomniana mowa myśliwych | 50
Paweł Janiszewski

Za pomocą złomów sygnalizacyjnych myśliwi porozumiewali się jak niemym językiem łowieckim już w dawnych czasach. Niewtajemniczeni nie pojmowali tej mowy. Później używanie znaków terenowych stało się tradycyjnym i powszechnie praktykowanym zwyczajem myśliwskim.

Bliny z makałą na dziczej słoninie | 54
Wojciech Charewicz

Naleśniki z makałą zaliczam do dziesięciu najsmaczniejszych dań w moim dotychczasowym życiu. Poznałem je u mieszkającego w Słupsku wuja Romka Szabajkowicza. Zawsze, kiedy go odwiedzałem, zarządzał na dzień dobry blincziki z makałą.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 56

Puszcza Białowieska w opisie sprzed dwóch wieków
Helia z dalmierzem

Zwycięskie opowiadania w IV edycji „Zakochanych w lesie” | 57

8 listopada ub.r. w Rucianem-Nidzie odbył się finał IV edycji konkursu literackiego „Zakochani w lesie”, który został zorganizowany przez tamtejszy ZSL oraz redakcję BŁ. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach – wiersz i opowiadanie. W ubiegłym numerze opublikowaliśmy najlepsze wiersze. Teraz przyszedł więc czas na opowiadania. Poniżej nieco fantastyki, aktualny wątek wycinki drzew i trochę okołoleśnej dydaktyki w wydaniu trzech uczennic.

Polowanie na słowa | 60

Dwa tygodnie w syberyjskiej dziczy Sławomir Galicki
Antek Karol Skrabania

Stawiam na sprawdzone psy | 66
Adam Depka Prądzinski

Z Filipem Wichrowskim  – właścicielem Barakudy, najlepszego norowca sezonu 2016/2017 – rozmawiamy o polowaniach z jagdterierami i kierunkach, jakie wytyczył sobie w hodowli psów tej rasy.

Żywienie psów pracujących | 70
Agnieszka Górecka

Wiele osób uważa, że na doskonałego psa myśliwskiego składają się jedynie odpowiedni trening i geny. Twierdząc tak, zapominają o innym, równie ważnym czynniku, czyli żywieniu. Właściwie zbilansowana, pełnoporcjowa dieta naszego czworonoga to klucz do jego dobrostanu.

Rasowy, ale nieużytkowy lub niezarejestrowany | 72
Cezary Marchwicki

Niedawno ostrzegałem czytelników przed wyborem ras egzotycznych na naszym rynku kynologicznym, czyli takich, które teoretycznie należą do rodziny psów myśliwskich, lecz w praktyce już wyszły z powszechnego użytkowania, a ich hodowla jest w rękach ludzi zainteresowanych tylko poprawianiem eksterieru. Na drugim biegunie znajduje się problem z rasowymi czworonogami, które – co prawda – świetnie się sprawdzają w łowisku, ale nie zostały zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce.

Socjalizacja psów | 74
Marek Targoński

Okres socjalizacji szczeniąt jest nazywany krytycznym. W tym czasie pies poznaje otaczający go świat i nabywa umiejętności radzenia sobie z nowymi zjawiskami. To od nas zależy, czy nauczy się odważnie stawiać im czoła, czy też będzie uciekał przed nimi z podkulonym ogonem.

Bezpieczeństwo na strzelnicy | 80
Bartosz Bacia

Trzy lata temu społecznością myśliwych wstrząsnęła informacja o przypadkowym postrzeleniu nastolatka na strzelnicy PZŁ w Tarnobrzegu. Tej tragedii dałoby się uniknąć, gdyby nie doszło do zlekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Luneta Polar T96 – klasa, precyzja i jakość | 82
Michał Dudzik

Niedawno na moją broń trafił celownik optyczny uznanej niemieckiej marki Schmidt & Bender. Czytelnika bardziej niż suche szczegóły dotyczące budowy lunety zainteresują wrażenia z jej użytkowania. A trzeba przyznać, że jakość obrazu jest doskonała.

Co warto wiedzieć o osadach typu thumbhole? | 86
Łukasz Dzierżanowski

Moda na osady z otworem na kciuk – z angielska zwane thumbhole – robi się coraz bardziej powszechna. Przynajmniej jeden model broni z kolbą w tym stylu stał się właściwie pozycją obowiązkową w ofercie największych producentów. Na czym polega przewaga takich osad nad klasycznymi wzorami? A może ich popularność to jedynie owoc marketingu?

Sztucery z osadą thumbhole – przegląd | 88

W przeglądzie prezentujemy sztucery myśliwskie dostępne na polskim rynku, których wspólną cechą jest osada typu thumbhole, czyli mająca kolbę z otworem na kciuk. Poszczególne modele uszeregowano rosnąco wg dolnej granicy przedziału cenowego. Wszystkie informacje zostały przesłane i zweryfikowane przez importerów danych marek broni. Ceny podano wg stanu na grudzień 2017 r. Mogą one ulec zmianie, choćby w związku z wahaniami kursu euro.

Na divlje svinje z 10,3x68 magnum | 94
Łukasz Dzierżanowski

W marcu 2017 r. RWS zaprezentował światu nowy kaliber pod nazwą Smart Magnum – nowoczesny, uniwersalny i skuteczny. Udane polowanie w lasach Chorwacji pokazało, że deklaracje producenta nie były na wyrost.