Spis treści numeru 11/2018

Jestem człowiekiem przyrody | 6
Izabela Kamińska

Arłamów słynie z luksusowego kompleksu wypoczynkowo-konferencyjno-sportowego. To tu odbywają się zgrupowania reprezentacji Polski w piłce nożnej. Miejscowość leżąca na Pogórzu Przemyskim stanowi także doskonałe miejsce do kontemplacji przyrody i polowań. Antoni Kubicki – właściciel Hotelu Arłamów i pasjonat łowiectwa – opowiada o swojej myśliwskiej drodze, przyjaźniach zawartych na łowach oraz marzeniu spełnionym w Bieszczadach.

Wieści z pól i kniei | 12

Gończe mierzyły się w Poniecu w pracy na tropie
Piękne rogacze z płockiego „Daniela” Robert Kuźnicki
Imponujący perukarz Wojciech Sobczak
Udane rykowisko w szczecińskim KŁ „Knieja” Zbigniew Chudzik

Zdaniem myśliwego | 16

„Hubercie! Odmień swoje życie…” Leszek Kaczyński
Zapiski delegata albo chocholi taniec w Warszawie Hubert Myśliwski
Kilka myśli nt. nowego Statutu PZŁ Witold Daniłowicz
Pechowy jeleń, czyli hejt na myśliwych
Nie składajmy broni! Marcin Ogórek

Nowe obowiązki informacyjne kół łowieckich | 26
Miłosz Kościelniak-Marszał

W ferworze emocji oraz zamieszania wywołanego zmianami w Prawie łowieckim oraz Polskim Związku Łowieckim wielu myśliwym uleciała z pamięci konieczność realizacji nowych obowiązków informacyjnych, jakie zostały nałożone na dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich nowelizacjami ustawy z 22 marca 2018 r. oraz 15 czerwca 2018 r.

Przyjęcie do grona myśliwych | 30
Paweł Janiszewski

Osoba zaraz po zdaniu egzaminu łowieckiego powinna przejść ceremonię przyjęcia do grona myśliwych. Dopiero gdy nabierze doświadczenia, mogłaby mieć pasowanie na myśliwego. Poniżej opis propozycji takiej uroczystości organizowanej dla świeżo upieczonego członka PZŁ.

Polowanie par force w Anglii | 32
Witold Daniłowicz

Święty Hubert to patron nie tylko myśliwych, lecz także pasjonatów jazdy konnej. Dlatego jego święto jest dobrą okazją do przedstawienia angielskiej tradycji polowań par force.

Walczcie o swoje prawa! | 38
Katarzyna Mazur

Manuel Benito Mialdea Lozano jest znany w środowisku hiszpańskich myśliwych jako ojciec współczesnego hiszpańskiego łowiectwa. Napisał wiele książek i ok. 80 artykułów o tematyce myśliwskiej, opublikowanych w tamtejszej prasie łowieckiej. Lolo Mialdea, bo tak go nazywają, prowadzi również poczytny blog myśliwski, a jego wydana w 2012 r. książka „La Monteria Española”, powstała na zlecenie niezwykle popularnego na Półwyspie Iberyjskim „Trofeo Magazine”, stanowi kompendium wiedzy o hiszpańskiej monterii.

Wielkie nadzieje w Himalajach (I) | 44
Simon K. Barr

Niejeden myśliwy wymarzył sobie polowanie w jakimś odległym regionie. Czasem jednak na miejscu żałuje, że podjął się takiego wyzwania. W niebezpiecznych Himalajach doskwiera zwłaszcza choroba wysokościowa, która nieco psuje łowieckie szyki. Ale trudy takiej wyprawy wynagradza zdobyte dużym wysiłkiem zwierzę.

Jednak czerwone światło dla ołowiu? | 50
Kamil Zamojski

Europejska Agencja Chemikaliów na wniosek Komisji Europejskiej rozpoznaje możliwości i zasadność całkowitego wycofania amunicji ołowianej. Zakaz miałby wykraczać również poza obszary wodno-błotne, co do których decyzja zapadnie pewnie niebawem. Czy zatem czas się żegnać z ołowiem?

Czyżby requiem dla cietrzewia? (III) | 52
Robert Kamieniarz

Coraz lepiej znamy biologię i ekologię cietrzewi, kilka ośrodków opanowało hodowlę tych ptaków w wolierach, a tymczasem trudno odbudować ich populacje. Często problemem jest bowiem człowiek z jego mentalnością. Chciałby ocalić cietrzewia, ale zarazem utrzymać nieograniczone prawo wstępu do jego ostoi, mieć w tych samych miejscach kuraki leśne oraz liczne populacje jeleni i dzików, a halizny i podmokłe ostępy zachować tylko w rezerwatach i parkach narodowych.

Dziczyzna w cieście drożdżowym | 56
Wojciech Charewicz

Dziczyzna w cieście drożdżowym jest daniem smacznym i pożywnym. A przy tym tak ślicznym, że czuję się przy nim jak osiołek, któremu w żłoby dano – w jednym owies, w drugim siano… 

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 60

Komplet Pinewood z wełny
Kompaktowy nóż do obielania
Książka „Prawo dostępu do broni palnej”
Uniwersalny adapter Swarovski Optik do smartfonów
Nowość Chiruki – buty Spaniel

I staje się jasność | 68

Miejsce mojej zasiadki spowija ciemność. Czas schodzić z ambony. Jeleni strzelać już nie mogę, myśl o ewentualnym dziku pierzcha wraz z chmurami szczelnie zakrywającymi wrześniowy księżyc – do pełni jeszcze dobrych kilka dni. Zanim zejdę ze stanowiska, postanawiam rzucić okiem na okalającą je uprawę. A nuż coś przeoczyłem? Włączam latarkę i… całe odnowienie pojawia się przede mną niemal jak za dnia.

Przyszłość prób i konkursów psów myśliwskich | 70
Cezary Marchwicki

Od 1 kwietnia br. obowiązuje nowela Prawa łowieckiego, która zabrania szkolenia ptaków łowczych i psów myśliwskich na żywej zwierzynie. Wiele osób się zastanawia, jak taka zmiana odbije się na hodowli psów myśliwskich. Przychodzi mi do głowy ulubione powiedzenie brytyjskich konserwatystów: „Lepiej już było”. Jak zatem mają wyglądać konkursy w nowej rzeczywistości prawnej?

Wszyscy kłamią | 74
Łukasz Dzierżanowski

Odnalezienie postrzałka zależy od wielu decyzji, które trzeba podjąć na podstawie dostrzeżonych śladów, zachowania psa oraz informacji udzielonych przez myśliwego. Tylko że te ostatnie, jak uczy doświadczenie, zbyt często okazują się mało warte.

Poszukiwanie zaginionych psów | 78
Jerzy Woźniak

W artykule „Szósty zmysł u zwierząt?” (BŁ nr 4/2018) wspomniałem o przypadkach zaginięcia psów myśliwskich i ich poszukiwaniach. Sądzę, że takie umiejętności przydadzą się każdemu właścicielowi czworonoga.

Psy myśliwskie w ochronie przyrody – tropiciel doskonały | 84
Piotr Tryjanowski

Zadziwiające zdolności psów myśliwskich pozwalają na ich wykorzystanie w ochronie przyrody. W pierwszym artykule poświęconym takim działaniom skupiamy się na podstawach – zmyśle węchu i możliwości szkolenia czworonoga do zadań związanych z pracą tego typu.

W strzelectwie myśliwskim brakuje analizy detali | 90
Paweł Nowicki

Rozmawiamy ze zdobywcą wszystkich kolorów medali w mistrzostwach Europy juniorów, brązowego medalu na mistrzostwach Europy w Titogradzie oraz czwartego miejsca na olimpiadzie w Moskwie z wynikiem 598 na 600 pkt. Krzysztof Stefaniak – myśliwy, trener wyczynowego strzelectwa sportowego i lektor myśliwski – dzieli się swoim ponad 40-letnim doświadczeniem w strzelaniu kulą.

Jaki dwójnóg wybrać | 96
Michał Dudzik

Dwójnogi warto zabierać ze sobą na polowania, gdyż są pomocne w rozmaitych sytuacjach. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów bipodów, co pozwala kupić najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Poniżej przegląd najpopularniejszych rozwiązań.