Spis treści numeru 3/2019

Łowieckie autorytety | 6
Izabela Kamińska

Przyszło nam żyć w epoce, w której jak grzyby po deszczu wyrastają eksperci do spraw łowieckich. Wprawdzie bez przygotowania i głębszej edukacji, jednak z pełną odwagą i stanowczo wypowiadają ostre komentarze pod adresem myśliwych. Wszystko podobno w trosce o nasze środowisko, ale o wymiernych korzyściach tego postępowania jakoś nikt nie chce rozmawiać.

Wieści z pól i kniei | 12

Kto podłożył tego rysia?
Koło „Dzik” w Słońsku podsumowało akcję „Myśliwska paczka” Ryszard Waldun
Ocena dzikarzy w Choszcznie Piotr Wesołowski
Leśnicy, myśliwi i harcerze w hołdzie powstańcom styczniowym Janusz Darewicz
Myśliwi odwiedzili lubelskie przedszkole Elfik Andrzej Skrzypiec
Wycieczka do lasu z dziećmi w Ciechocinku Przemysław Centkowski
Rekordowe pozyskanie dzików w Niemczech! Adrian Sobek

Zdaniem myśliwego | 18

Ornitologia w 13 minut Artur Mikiciński
Dyskusje o bobrach i wydrach w Czechach Paweł Janiszewski
Konferencja FACE nt. roli myśliwych w zwalczaniu ASF-u Witold Daniłowicz
 

Utrudnianie wykonywania polowań | 24
Witold Daniłowicz

Jako myśliwi coraz częściej spotykamy się z krytyką. Nasza pasja jest przedstawiana jako dziwactwo albo działanie, dla którego nie ma miejsca we współczesnym społeczeństwie. Dopóki taka krytyka pojawia się w wypowiedziach medialnych, da się z nią polemizować albo ją ignorować. Gorzej, gdy przybiera ona formy aktywnego protestu, który w skrajnych przypadkach polega na uniemożliwianiu w najrozmaitszy sposób wykonywania polowań.

Sądowa kontrola kar porządkowych | 27
Miłosz Kościelniak-Marszał

Możliwość zastosowania sankcji za naruszenie przepisów prawa lub obowiązujących uchwał stanowi ważny element dyscyplinowania członków w każdej organizacji. Dotyczy to również Polskiego Związku Łowieckiego. Z orzeczeń sądów powszechnych jednak wynika, że myśliwi, którym niesłusznie albo niezgodnie z prawem wymierzono kary porządkowe, nie są pozbawieni szans na obronę.

Wokół wilczej watahy | 30
Krzysztof Potaczała

Turysta z Sanoka sfotografował w Bieszczadach wilczą watahę. Dla jednych te zdjęcia to niezwykły obraz dzikiego życia na peryferiach Polski, dla innych – powód do niepokoju.

(Za)mrożona Inspekcja | 34
Adam Depka Prądzinski

O problemach Inspekcji Weterynaryjnej oraz ich możliwym wpływie na skuteczność zwalczania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF-u rozmawiamy z lek. wet. Jackiem Łukaszewiczem, prezesem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Norka amerykańska – czy można wygrać z intruzem? | 40
Ryszard Adamus

W styczniowym numerze pisałem o tym, jaki negatywny wpływ na przyrodę wywarła inwazyjna norka amerykańska. Czy da się wygrać z tym intruzem? Poszczególne kraje, w tym Polska, podejmują próby ograniczenia liczebności tego gatunku.

Sztuka łowów z sokołem | 44
Rafał Kruk

Niezaprzeczalnie symbolem polskiego sokolnictwa jest jastrząb, jednak wraz z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej sokolnicy uzyskali łatwy dostęp do hodowli ptaków szponiastych w państwach Wspólnoty. Dzięki temu coraz większą popularnością cieszą się różne gatunki sokołów: rarogi, białozory i sokoły wędrowne.

Dobrostan dzikich zwierząt | 46
Paweł Janiszewski

Termin „dobrostan” z powodu niedokładnych tłumaczeń i interpretacji bądź ewentualnie przez niedostateczny poziom edukacji przyrodniczej jest albo zupełnie niezrozumiały, albo po prostu kojarzony jedynie z ochroną zwierząt przed maltretowaniem. To jednak pojęcie o bardzo szerokim znaczeniu, które można odnieść do zwierząt zarówno domowych, jak i dziko żyjących.

Ze świata nauki | 48

Ograniczona wiedza o dziku Piotr Tryjanowski
Konflikt dwóch wartości – pardwa kontra błotniak zbożowy Piotr Tryjanowski
 

Elektroniczne książki polowań | 50
Adam Depka Prądzinski

Cyfryzacja nie omija łowiectwa. Przed rokiem ostatecznie rozwiano wątpliwości co do stosowania elektronicznych książek ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym. Nasz rynek był na to dobrze przygotowany.

Myśliwski ród Jankowskich w wirze historii | 58
Tomasz Krawczyk

Jankowscy to rodzina wybitnych myśliwych, podróżników i badaczy, której korzenie sięgają polskich ziem. Ludzie znani i doceniani na Wschodzie, w Rosji i Korei, u nas, niestety, ulegli zapomnieniu. Gnani wiatrem historii przemierzyli drogę z Polski aż do Władywostoku i dalej, do Korei. Wszędzie zyskali szacunek i uznanie dla swoich łowieckich umiejętności.

Dziczyzna – rzadki gość na naszych stołach | 64
Tomasz Daszkiewicz

Statystyczny Polak rocznie spożywa zaledwie 0,08 kg dziczyzny. Te dane są nieco zaniżone, jednak mimo wszystko warto się zastanowić nad przyczynami tak znikomego zainteresowania tym rodzajem mięsa. Ich znajomość pomoże w opracowaniu przemyślanych działań promocyjnych, bez których nie uda się umocnić pozycji dziczyzny na krajowym rynku.

Dietetyczne pulpety z dzikiego ptactwa | 68
Wojciech Charewicz

Zwykle to potrawa smażona okazuje się lepsza od gotowanej. Ale nie w tym przypadku. Jakość rosołu, wielkość mięsnych kulek, sposób ich gotowania oraz pozostawienie ich w rosole do wystudzenia sprawiają, że pulpety są smaczne, soczyste i delikatne w konsystencji. Ponadto zdrowe, bo oparte na dziczyźnie – najkorzystniejszym mięsie. Bo zawierają warzywa. Bo się je gotuje, a nie smaży.

Polowanie na słowa | 70

Byk 7D Grzegorz Maciąg
Zaczęło się na „pustym kącie” Maciej Chotecki

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 78

Kolimator Helia RD firmy Kahles
Bogdan Michalak autobiograficznie
Monarch 2000 – nowy dalmierz Nikona
6,5 Creedmoor w ofercie firmy Lapua
„Prawo łowieckie. Komentarz” – wydanie VI
Dwie marcowe nowości Mirczumetu

Tropy powrotne | 82
Łukasz Dzierżanowski

Jedną z przyczyn, dla których czasami tak trudno dojść postrzałka, jest prosta rzecz: zwierzyna nie chce zostać znaleziona. Zacznie daleko uchodzić, kluczyć, zaszywać się w niedostępnych miejscach. Do najskuteczniejszych uników należy trop powrotny, czyli wycofanie się po swoim śladzie.

Na konkursie łajek w Rosji: Jarosław (I) | 86
Wiktor Biesiadecki

Po raz pierwszy na konkurs łajek w Rosji pojechałem w 2016 r. jako widz. Panowała tam tak niesamowita atmosfera i otaczali mnie tak życzliwi ludzie, że postanowiłem głębiej wejść w ten świat. Dlatego po dwóch latach wróciłem na zawody z własnymi psami.

Wilcze pazury | 90
Cezary Marchwicki

Zapewne wielu osobom zdarzyło się kiedyś widzieć psa z dodatkowymi – zwanymi wilczymi – pazurami na tylnych łapach. Niedawno zadzwonił do mnie właściciel gończego polskiego, który ma właśnie taki pazur. Mój rozmówca chciał się dowiedzieć, czy to wada psa. Z kolei inny myśliwy zwrócił się do mnie z problemem dotyczącym skłonności czworonoga do tarzania się w nieczystościach.

Mityczna wyższość mieszańców nad psami czystej rasy | 92
Marcin Kunikowski

Taka już chyba ludzka natura, że często staramy się dorabiać przeróżne teorie, aby usprawiedliwić brak kompetencji, lenistwo czy chęć szybkiego zysku. W ten sposób powstają mity, które z czasem zakorzeniają się w zbiorowej świadomości i zaczynają funkcjonować jako dogmat. Dotyczy to również kynologii łowieckiej, z którą wiąże się wiele nieprawdziwych opinii o hodowli, szkoleniach i prowadzeniu psów myśliwskich.

Strzelectwo sportowe a łowiectwo | 94
Michał Dudzik

Swego czasu pisałem artykuł o pozytywnym wpływie uprawiania sportów strzeleckich, szczególnie udziału w zawodach, na radzenie sobie z emocjami w trakcie polowania. Oczywiście znam wielu strzelców, którym to polowanie pomaga osiągać bardzo dobre rezultaty. W tym artykule chciałbym się jednak skupić na aspekcie celności jako takiej i wpływie strzelań sportowych na łowiectwo.

BondStrike – nowy pocisk Normy | 96
Łukasz Dzierżanowski

Norma wprowadziła do swojej oferty kolejny pocisk typu bonded. Miałem przyjemność uczestniczyć w przedpremierowych testach nowej amunicji. Jak wypadły? Czym BondStrike różni się od znanego Oryxa i czy odbiega w czymś od analogicznych propozycji konkurencji?