Spis treści numeru 4/2019

Łowiectwo mamy w genach | 6
Izabela Kamińska

Tym razem rozmawiamy z człowiekiem, który jest ekspertem nie tylko od łowiectwa, lecz także – a może przede wszystkim – od leśnictwa. Tomasz Sobalak dzieli się swoimi refleksjami na temat kondycji polskiego myślistwa oraz zdradza, jak wyglądają relacje na linii leśnik – myśliwy. Nadleśniczy znający się na trofeach jak mało kto opowiada też o potrzebie ich kolekcjonowania i ekspozycji.

Wieści z pól i kniei | 18

Powstało Stowarzyszenie Przewodników Psów Myśliwskich Piotr Wesołowski
Pożyteczny kulig w Puszczy Drawskiej Łukasz Pertek
Myśliwi oraz leśnicy w służbie ludziom i przyrodzie Robert Bąk
III Okręgowe Łowy na Lisy Bartosz Kitowski
IV łowy na lisy w powiecie chojnickim Jan Gadzała
„Jestem myśliwym” – wernisaż wystawy fotograficznej w KŁ „Żbik-Budowo” Maciej Wiśniewski
Ocena pracy dzikarzy w Osieczku Paweł Szustkiewicz
Jak się bawić, to się… uczyć

Zdaniem myśliwego | 26

Postulaty od czapy Artur Mikiciński
Zabić dzika? Janusz Darewicz
Pies myśliwski – oko i ucho przewodnika Mirosław Dobrzański
Myśliwskie rozważania o ASF-ie i „łowiectwie bezkosztowym” Przemysław Araszkiewicz
„Łowiectwo bezkosztowe” – polemika Witold Daniłowicz

Dajmy szansę nowym przepisom | 34
Bogdan Złotorzyński

Zablokowany pucz opolski, takie uchwalanie statutu, jaka delegatów wola oraz wyzwalanie ducha samoobrony i samorządności, czyli XXIV Krajowy Zjazd Delegatów okiem jego przewodniczącego Sławomira Strzelczyka.

Statut nie jest kompromisem | 35
Bogdan Złotorzyński

Rozmawiamy z Witoldem Daniłowiczem, przewodniczącym Komisji Uchwał i Wniosków na XXIV Krajowym Zjeździe Delegatów PZŁ.

Wady i zalety Statutu PZŁ | 38
Miłosz Kościelniak-Marszał

XXIV Krajowy Zjazd Delegatów zakończył się uchwaleniem nowego Statutu PZŁ, który zyskał już aprobatę ministra środowiska. Nadszedł zatem czas, aby bez emocji przyjrzeć się tym zapisom, a także całemu procesowi legislacyjnemu, zwłaszcza że trudno go uznać za wzorcowy przykład tworzenia prawa.

Sposób na myłkusa | 42
Adam Depka Prądzinski

Myłkusy są w każdym łowisku. Trzeba tylko wiedzieć, jak je znaleźć.

Zmienna fortuna, czyli historia trzech upadków i odrodzenia | 48
Wojciech Misiukiewicz

Obie wojny światowe wyniszczyły populację łosi w Polsce. Gdy udało się jej podnieść, ten gatunek przetrzebili PRL-owscy dygnitarze wraz z dewizowcami. W latach 90. nie mieli dla niego litości szeregowi myśliwi. Sytuacja stała się już tak zła, że w końcu wprowadzono moratorium na polowania. Pomogło. Dziś Polska jest pierwszą wschodnią ostoją łosia.

Szacowanie z sołtysami i urzędnikami | 52
Łukasz Pertek

Jestem rzeczoznawcą w zakresie szacowania szkód łowieckich, więc miałem okazję się przekonać, jak dotyczące tego zagadnienia zapisy znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie sprawdzają się w terenie. Wejście zmian w życie 1 kwietnia 2018 r. przypadło na gorący okres. Co można o nich powiedzieć z perspektywy czasu?

Ze świata nauki | 55

Dalekie wędrówki lisów Piotr Tryjanowski
Łowiectwo i ewolucja – wiele pozostaje tajemnicą Piotr Tryjanowski
Miejskie borsuki Piotr Tryjanowski

Łowy na tara w Nowej Zelandii | 58
Davey Hughes

Davey Hughes – długowłosy założyciel i bardzo zaangażowany w swoją pracę dyrektor kreatywny kultowej nowozelandzkiej marki odzieży outdoorowej Swazi Apparel – stał się znaną postacią w środowisku myśliwych dzięki swojej charyzmie, wyrazistej osobowości oraz bezgranicznemu zamiłowaniu do łowiectwa i ochrony przyrody. W zeszłym roku miał przyjemność gościć dwóch dystrybutorów produktów Swazi z Norwegii, których uważa za swoich przyjaciół. Wraz z nimi udał się w Alpy Południowe (te nowozelandzkie) na ich pierwsze polowanie na tara. Jest zachwycony rezultatem wspólnych łowów.

Towarzyskie polowanie z imigrantem | 62
Adam Mroczek

Imigranci w Europie najlepszego PR-u nie mają, ale jest pewien wyjątek – myszołowiec towarzyski, w języku sokolniczym potocznie zwany harrisem. Ten gatunek występuje głównie w Ameryce Środkowej, jednak dzięki swoim unikalnym właściwościom w ekspresowym tempie rozprzestrzenił się na rękawicach sokolników na całym świecie. Co cechuje naszego meksykańskiego imigranta?

Amortyzatory – drogi gadżet czy gwarancja bezpieczeństwa? | 64
Sebastian Kołacz

Dobry stan techniczny zamontowanych w naszym aucie amortyzatorów kojarzy nam się z komfortem jazdy, jest to jednak drugoplanowa rola tych, zdawałoby się, prostych urządzeń. Wbrew pozorom pierwsze skrzypce gra nasze bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że prawidłowe działanie amortyzatorów zapewnia przyleganie kół do podłoża, a w rezultacie – sprawne kierowanie, hamowanie i utrzymanie toru jazdy.

Bitki z dzika z miniziemniakami | 68
Wojciech Charewicz

Ten prosty i smaczny obiad z mięsa dzika pojawia się na moim stole najczęściej. Do jego przygotowania wykorzystuję najróżniejsze fragmenty tuszy – na co trafię w zamrażarce. Mogą to być kawałki szynki, karkówka, łopatka, mięso z szyi, schab, polędwica, ogonówka, a nawet golonka lub serce.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Skuteczne trafienia na długich dystansach z SimWayem i aplikacją Accurize
Mieszanka „Łąka łowiecka z koniczyną i ziołami”

Polowanie na słowa | 74

Ballada o Gubernatorze Zygmunt Szych
Wymuszony dublet i piżmaki Andrzej Klaman

Tropy zwodnicze | 82
Łukasz Dzierżanowski

Posokowiec musi się nauczyć rozpoznawania osobniczego odwiatru postrzałka i podążania za nim mimo napotykanych trudności. Jedną z nich są przecinające się z tym śladem tropy zwane zwodniczymi.

Na konkursie łajek w Rosji: Smoleńsk (II) | 86
Wiktor Biesiadecki

W 2018 r. spełniło się moje marzenie, by wziąć udział w pucharze Rosji ze swoimi łajkami. W ramach rozgrzewki wraz z towarzyszącym mi Bogdanem zaliczyliśmy konkurs w Jarosławiu (BŁ nr 3/2019) i na główny punkt swojej wyprawy ruszyliśmy do Smoleńska już z trofeum i dyplomami. Po drodze postanowiliśmy wstąpić do Moskwy.

Szczeniak czy ułożony? | 90
Cezary Marchwicki

Wielu myśliwych to ludzie bardzo zapracowani, którzy każdą wolną chwilę swojego cennego czasu dzielą między rodzinę i pasję łowiecką. Nieraz do pełni szczęścia brakuje im psa myśliwskiego, ale intuicja podpowiada, że to następny obowiązek, a jako zagonione osoby nie mają możliwości wychowania oraz ułożenia szczeniaka. Coraz częściej spotykam myśliwych z grubszym portfelem, którzy zdecydowali się na kupno psa już ułożonego. Czy to dobre rozwiązanie?

Armytek – trochę inne latarki | 92
Marcin Ogórek

Wyścig producentów latarek trwa – coraz więcej lumenów, rozbudowane tryby działania, mnogość modeli. Podobno od przybytku głowa nie boli, ale przy podejmowaniu decyzji o zakupie latarki, jeśli już nie sam wybór marki, to na pewno konkretnego modelu może się jednak wiązać z taką dolegliwością. Armytek nie jest tu bynajmniej wyjątkiem, przynajmniej w zakresie liczby modeli. Ja swój wybierałem przez tydzień. Na szczęście kilka kolejnych miesięcy użytkowania utwierdziło mnie w słuszności tej decyzji.

Powiększenie – im większe, tym lepsze? | 94
Michał Dudzik

Na rynku przybywa lunet o coraz szerszych zakresach powiększeń. Niektórym się wydaje, że dzięki dużym krotnościom łatwiej przyjdzie im upolować zwierza, bo wypełni on cały celownik. Czy jednak takie przekonanie to nie zwykła ułuda?

Teleskopowy Mauser 66 | 96
Łukasz Dzierżanowski

Mauser M66 to przejaw niezwykłej kreatywności rusznikarskiej, ukierunkowanej przede wszystkim na funkcjonalność broni i wyeliminowanie wad typowych konstrukcji. Teleskopowy zamek i możliwość łatwej wymiany luf stały się inspiracją dla cenionych współczesnych sztucerów.