Spis treści numeru 7/2019

Przyroda to moje życie | 6
Izabela Kamińska

O tym, jak wygląda kondycja współczesnego łowiectwa, rozmawiamy z prof. Dariuszem J. Gwiazdowiczem. Badacz dzieli się refleksjami na temat wizerunkowych problemów myśliwych oraz opowiada o swoich naukowych wyprawach w różne zakątki świata.

Wieści z pól i kniei | 16

Róg Zbramira dla Akteonu! Venandi drugie
Szósty „Świat szponiastych łowców”
Komisja Kynologiczna NRŁ rozpoczęła pracę Piotr Wesołowski
W gościach u Borisionka Wiktor Biesiadecki
Prezent od św. Huberta na moje 65-lecie polowania Sławomir Litwin
„Echo” dla lasu Jan Gadzała
Pierwszy rogacz Mieczysław Kusiak

Zdaniem myśliwego | 24

Nie rezygnujmy ze wspólnych polowań z naszymi dziećmi Jakub Piasecki
1% podatku nie budzi żadnych demonów
Polowanie na komary Jerzy Grzonkowski
Wilki – pożyteczne drapieżniki czy groźne bestie? Wiesław Hop
Oświadczenia prezesa KŁ „Szarak” w Nysie oraz zarządu KŁ „Bażant” w Prudniku

Jubileusze i inne uroczystości | 32

100-letnie kółko w Garwolinie Paweł Szustkiewicz

Nadzór ministra a samorządność PZŁ | 34
Witold Daniłowicz

Zeszłoroczna nowelizacja Prawa łowieckiego znacząco wpłynęła na funkcjonowanie PZŁ i diametralnie zmieniła nasz Związek. Co właściwie zostało z naszej samorządności i kto powinien dbać o interesy myśliwych?

Jakie będzie łowiectwo w Polsce? (II) | 37
Andrzej Tomek

Zmiana Prawa łowieckiego w 2018 r. utrudniła lub w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiła realizowanie zadań wyznaczonych przez znowelizowaną ustawę, zadowalając – jak się wydaje – tylko część silnie protestujących organizacji pozarządowych. Do czego to doprowadzi? Poniżej dalszy ciąg przemyśleń delegata na XXIV KZD z okręgu krakowskiego.

Najcięższe parostki 2018 r. | 42

W minionym sezonie, po sześciu latach przerwy, wraz z firmą Kahles powróciliśmy do organizacji konkursu na najcięższe parostki sezonu. Zwycięskie trofea zostały zdobyte w okręgach: warszawskim (830 g), płockim (779 g) oraz bialskim (775 g). Zapraszamy do lektury opowiadań relacjonujących okoliczności strzelenia trzech rogaczy noszących najmocniejsze parostki. Zachęcamy także do udziału w drugiej edycji konkursu.

Giermek Jednookiego | 44
Ryszard Adamus

W czerwcowym numerze BŁ pisałem m.in. o koźle nazwanym przeze mnie Jednookim. W trakcie robienia zdjęć temu rogaczowi zdarzyła się interesująca historia. Jednooki spostrzegł mnie i uciekł, a zamiast niego pojawił się młody kozioł Giermek, który sprawdzał, kim jestem. Czy to Jednooki go wysłał, czy może Giermek chciał zaspokoić swoją młodzieńczą ciekawość?

Ugorowanie gruntów ornych | 46
Łukasz Pertek

Reformująca się wspólna polityka rolna Unii Europejskiej obrała zdecydowany kurs na ochronę środowiska rolniczego. Ugorowanie gruntów ornych jest jednym z takich działań, pozwala bowiem chronić środowisko i zmniejszać nadprodukcję żywności, która stanowi problem w Unii.

O wilku na międzynarodowym sympozjum w Niemczech | 48
Grzegorz Jaworski

W Halberstadt w Niemczech między 25 a 28 kwietnia br. odbyło się międzynarodowe sympozjum na temat wilka pt. „The Wolf in Europe – Utopia and Reality”. Organizatorem było Gesellschaft für Wildtier- und Jagdforschung (Towarzystwo Badań nad Przyrodą i Łowiectwem) we współpracy z Uniwersytetem w Zagrzebiu oraz krajowymi związkami łowieckimi: Saksonia-Anhalt, Saksonia i Bawaria. Referaty przedstawili reprezentanci USA, Kanady i niemal wszystkich krajów europejskich, w których występują wilki. Niestety, zabrakło prelegentów z Polski oraz z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jakie zagadnienia poruszano w prezentowanych materiałach oraz w trakcie burzliwych dyskusji po kolejnych wystąpieniach?

Pora zaprzestać stosowania ołowiu | 52
Piotr Tryjanowski

O rzeczywistym stanie skażenia środowiska ołowiem i podejmowanych w związku z tym działaniach prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozmawia z dr. Oliverem Kronem z Instytutu Badań Zoologicznych i Badań nad Dziką Przyrodą im. Leibniza w Berlinie (Leibniz-IZW).

Isuzu D-Max | 55
Sebastian Kołacz

Marka Isuzu nie jest nazbyt powszechna na naszym rynku. Sporadycznie spotkamy troopera, midi bądź europejską odmianę pick-upa – opla campo. Czy debiutujący na rynku na początku XXI w. D-Max, będący konkurentem navary, hiluxa czy L 200, sprawdzi się w łowisku?

Jedna paczka – jedna kaczka? | 58
Dariusz Skowronek

Polowania na pióro z użyciem bałwanków i wabików są nie tylko ciekawsze i bardziej emocjonujące od tych wykonywanych tradycyjnymi metodami, lecz także pozwalają na lepsze rozpoznanie naszego celu. Wiele zależy jednak od wiedzy i doświadczenia myśliwego.

Na angielskie rogacze w kamuflażu | 62
Łukasz Dzierżanowski

W połowie maja wybrałem się do Hampshire w Anglii, gdzie polowałem na rogacze sarny i mundżaka. Przy okazji mogłem się przekonać, jak na takich łowach sprawdza się odzież w kamuflażu.

Zrazy z sarniny w sosie grzybowo-beszamelowym | 66
Wojciech Charewicz

Zrazy z mielonej sarniny z dodatkiem podsmażonej cebuli i marchwi oraz odrobiny namoczonej w mleku bułki nie mają sobie równych. A jeśli podać je w sosie grzybowo-beszamelowym, na którego pomysł wpadłem zupełnie niedawno, to francuska wołowina po burgundzku, amerykańskie hamburgery czy niemieckie białe kiełbaski z grilla mogą się schować!

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 72

Płochacz na dziki i płową
Siatka dichroiczna w lunetach Meopty
Tołstoj na polowaniu

Dzikarze u podnóża Alp | 76
Piotr Wesołowski

Wyjazd do Francji na konkurs dzikarzy planowałem od dawna. André Jacquin – założyciel i prezes stowarzyszenia Amicale Gonczy Polski – zapraszał mnie w swoje strony już 10 lat temu, kiedy odbierał z Polski pierwsze psy tej rasy. Chęć poznania francuskiego spojrzenia na użytkowość w połączeniu z obecną trudną sytuacją kynologii łowieckiej w naszym kraju zmobilizowała mnie w końcu do zgłoszenia się na kwietniowy Coupe des Alpes 2019, czyli puchar Alp.

Najważniejsze zasady w szkoleniu psów | 82
Marek Targoński

Układanie psa polega na nieustannym przypominaniu mu, że jest od nas zależny. Jeśli tego zaniechamy, to dołoży on wszelkich starań, aby zacząć nami kierować, ponieważ tak nakazuje mu jego instynkt stadny.

Psim okiem | 84
Monika Marchwicka

Pies ze wszystkich zwierząt pracujących z ludźmi jako jedyny dostąpił zaszczytu mieszkania z człowiekiem pod jednym dachem. I nie w tym rzecz, że koń w mieszkaniu raczej się nie zmieści. Co takiego ma w sobie pies, że cieszy się przywilejami, które nie przysługują innym domownikom, np. tylko jemu pozwalamy lizać się po twarzy? Nie wiecie? Ja też nie, ale odpowiedź na to pytanie chyba nikomu nie jest potrzebna.

Musimy zmienić technikę strzelania parkuru | 88
Adam Depka Prądzinski

O tym, co nowego słychać w strzelectwie parkurowym w Polsce, m.in. o kolejnych międzynarodowych zawodach w tej dyscyplinie, których nasz kraj będzie gospodarzem, opowiada Jerzy Kamiński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego (PSSP).

Piękna galaška, czyli sztucer Brno ZG 47 | 94
Łukasz Dzierżanowski

Kiedy myślimy o klasycznych repetierach, z reguły do głowy przychodzą nam najwyżej cenione marki: Holland & Holland, Purdey, Rigby, Sauer, Mannlicher itd. Czasem jednak wybór pięknego, stylowego i starannie wykonanego sztucera wcale nie musi się wiązać z prestiżem, a tym bardziej z kosztami.

IWA 2019 na czerwono | 96
Zdzisław Sarniak

W tym roku na targach IWA uderzył mnie wręcz wysyp celowników typu red dot (zwanych kolimatorami). To optoelektroniczne celowniki, w których znak celowniczy występuje najczęściej w postaci czerwonego punktu – stąd nazwa. Wydaje się, że w Polsce szczyt popularności mają już za sobą, niemniej to ciekawa i niedroga alternatywa dla lunet celowniczych przeznaczonych do polowań pędzonych, choć oczywiście ustępuje im uniwersalnością. Na trop renesansu zainteresowania kolimatorami naprowadza wzmianka o kontroli populacji dzików i istotnym narzędziu w tym procesie – polowaniach pędzonych, którą Blaser zamieścił w informacji o swoim nowym modelu.