Spis treści numeru 3/2020

Myśliwy z żelaza | 6
Izabela Kamińska

W naszym cyklu od czasu do czasu prezentujemy sylwetki myśliwych uprawiających różne dyscypliny sportowe. Przyszła pora na biegacza, i to z najwyższej półki. Bartłomiej Kubiak to zdobywca czterech tytułów Ironmana (3,9 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu). Zaliczył też podwójnego Ironmana oraz dwukrotnie triatlon HardaSuka. Maratończyk opowiada, jak udaje mu się łączyć łowiectwo ze sportem. Będzie też o pozycji kobiet w łowisku i na zawodach.

Wieści z pól i kniei | 13

Minister Woś na sympozjum „Oblicza ekologii”
Dalszy spadek cen dziczyzny
Rekordowy udział orlarzy w łowach z sokołami
Diany podbiły Radom Katarzyna Dudek
Przyroda i historia Wielkopolski z myśliwymi
Myśliwy rozprawił się z dzikim wysypiskiem Izabela Kamińska
Przyszły kynolog Dominika Paszkiewicz
Matecznik dla mediów
Karpiowie ze starej fotografii

Zdaniem myśliwego | 24

Jak policzyć dziki? Ryszard Adamus
4 mln sztuk pozyskanej zwierzyny w Niemczech Adrian Sobek
Nieważne, ile mamy wilków – ważne, jakie je mamy Andrzej R. Krysztofiński
Kolejkowe przemyślenia Ułar Gordnyj

Jubileusze i inne uroczystości | 28

Obchody 65-lecia KŁ „Leśna Polana” w Sławnie z nadaniem Złomu Marek Wysocki
65. rocznica powstania WKŁ nr 422 „Wiarus” w Łodzi Marian Paternoga

Powtórka z oceny prawidłowości odstrzałów | 30
Miłosz Kościelniak-Marszał

Końcówka roku gospodarczego to czas, w którym tradycyjnie dokonuje się oceny prawidłowości odstrzału byków jeleni. W tym roku przebiegnie ona już po raz drugi według zasad obowiązujących od 2018 r. Warto sobie przypomnieć te nowe reguły, zwłaszcza że nie zakorzeniły się one powszechnie w świadomości.

Koło „Struga” czarno na białym | 34
Adam Depka Prądzinski

Spróbujmy uporządkować, co naprawdę się wydarzyło w podlaskim łowisku koła „Struga” w Sękocinie Starym. Czy tamtejsi myśliwi rzeczywiście dopuścili się nieprawidłowości w zakresie ochrony przed ASF-em?

Dzierżawa łowiecka okiem prawnika | 38
Witold Daniłowicz

W grudniu ub.r. sejm uchwalił specustawę dotyczącą zwalczania ASF-u, którą następnie senat przyjął bez poprawek. Prezydent ją podpisał i 31 stycznia br. weszła w życie. Oprócz przepisów dotyczących bezpośrednio zwalczania afrykańskiego pomoru świń ustawa zmienia też niektóre inne przepisy prawa łowieckiego – wśród nich te dotyczące dzierżawy łowieckiej. Jest to więc dobra okazja, aby przybliżyć myśliwym tę tematykę.

Lex Ardanowski | 42
Miłosz Kościelniak-Marszał

Przełom roku już tradycyjnie przyniósł nam kolejną debatę na temat zmiany Prawa łowieckiego, która tym razem koncentrowała się wokół specustawy, od nazwiska protektora nazwanej lex Ardanowski. Co czeka w związku z nią myśliwych?

Puchalski z krwi i kości | 46
Wojciech Sobociński

Każdy, kto bagatelizuje dzieła Włodzimierza Puchalskiego, powinien się zmierzyć z przyrodą, wykorzystując sprzęt, którym dysponował mistrz bezkrwawych łowów. Po takim doświadczeniu i ze znajomością jego filmowego oraz książkowego dorobku z pewnością doszedłby do wniosku, że artysta zasługuje na godne miejsce w panteonie polskich twórców. Właśnie o taką pamięć o Puchalskim trzeba dzisiaj walczyć. Niewątpliwie pomoże w tym niezwykły pomnik przygotowany przez Jana Walencika – filmowca i fotografa przyrody.

Czy powinno się polować na słonie? | 50
Jakub Piasecki

Polowanie na słonie budzi wielkie emocje zarówno u przeciwników łowiectwa, jak i u samych myśliwych. Co sprawia, że populacją tych zwierząt nie chcemy zarządzać tak jak innymi gatunkami, i na ile słuszne jest takie podejście?

Wizerunek myśliwego w filmie | 54
Mateusz Górnicki

Filmy dokumentalne i fabularne wpływają na postrzeganie łowiectwa przez społeczeństwo. Niestety, polska kinematografia ma długą tradycję w budowaniu nie najlepszego wizerunku myśliwych. Warto się przyjrzeć, jak to wygląda w innych krajach.

Uprawy zwierzynoodporne | 58
Łukasz Pertek

Kolejny sezon – kolejne wyzwania przed nami. Niebawem wyruszymy w pole, na poletka łowieckie i na grunty rolników, aby oszacować szkody łowieckie. Czasami przy okazji pada pytanie rolnika: „Co by tu zasiać, żeby zwierzyna nie zjadła?”. Dotyczy ono gruntów ornych położonych przy lesie, gdzie zwierzyna znajduje spokój i żerując, corocznie powoduje szkody łowieckie. Dlatego nasze spotkania z rolnikiem odbywają się tam regularnie.

Polowanie na drugim końcu świata | 60
Izabela Pollmann

Od dawna marzyłam, by wyruszyć z mężem w fascynującą podróż. To miała być całkiem inna wyprawa. Chcieliśmy przeżyć nową przygodę myśliwską, a przy okazji poznać ciekawy kraj, odmienny od tych, w których już gościliśmy. Sama myśl o tym ekscytowała. Od pomysłu przeszliśmy do realizacji! Wybór padł na kontynent na drugiej półkuli, odległy od Europy o tysiące kilometrów – Australię. 

Dziczyzna dla każdego? | 64
Bartosz Szpojda

Środowisko leśno-łowieckie od lat żyje w złudnym przekonaniu, że dziczyzna jest dostępna dla każdego obywatela naszego kraju. A ten obywatel, także od lat, twierdzi, że mięso dzikich zwierząt jest drogie i w zasadzie nieosiągalne. To kto ma rację?

Ozór jelenia w sosie chrzanowym | 68
Wojciech Charewicz

Ugotowany w warzywach do miękkości jeleni ozór obrany ze skóry, pokrojony i podany w sosie chrzanowym to kwintesencja kuchni myśliwskiej. Zaliczam go do najsmaczniejszych części tuszy.

Konterfekt z fuzją | 72
Izabela Kamińska

Dawniej każdy liczący się myśliwy miał portret w stosownym stroju, ze strzelbą na ramieniu i z upolowaną zwierzyną u stóp. Łowiecki wizerunek nie tylko stanowił powód do dumy dla przedstawionej osoby, lecz także świadczył o splendorze całego rodu, a ponadto był doskonałym źródłem wiedzy o łowiectwie danego okresu.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 78

WildPak do sprawiania tusz
Po krawacie myśliwego poznacie!
Kahles 1–8x24i nie tylko do strzelań dynamicznych
Freyr & Devik, czyli norweska cisza

Poszukiwanie postrzałków po strzałach na kark | 80
Łukasz Dzierżanowski

Wielu myśliwych przekonuje, że najlepiej strzelać na kark, bo zwierzyna albo pada w ogniu, albo zostaje czysto spudłowana. Jak się sprawdza ta dewiza z punktu widzenia przewodnika posokowca?

Oznajmianie zwierzyny | 83
Jerzy Woźniak

Jeśli nasz pies jest z natury milczkiem, to można go nauczyć informowania o znalezieniu zwierzyny w inny sposób. Oznajmianie to pewna metoda na doprowadzenie myśliwego do postrzałka, pod warunkiem że przewodnik umie dobrze czytać mowę ciała swojego pomocnika.

Tak powstaje Steiner | 86
Adam Depka Prądzinski

Po wejściu w skład holdingu Beretty niemiecki Steiner nie tylko rozwinął produkcję w dziedzinie optoelektroniki i strzelectwa taktycznego, lecz także poszerzył ofertę łowiecką, choć przez lata był znany w tym segmencie wyłącznie z lornetek. Mimo znacznego skoku naprzód sztandarową propozycją dla myśliwych nadal pozostaje jednak nighthunter.

Dbajmy o słuch! | 90
Łukasz Dzierżanowski

Polscy myśliwi zdają się zupełnie ignorować to, że huk wystrzału stanowi poważne zagrożenie dla słuchu. O ile jeszcze na strzelnicach słuchawki stały się standardem, o tyle w czasie polowań nie nosi ich prawie nikt. Czy innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony słuchu zdołają nas skłonić do większej troski o nasze uszy?

30-06 Springfield – król jest jeden | 94
Hubert Codrow

W BŁ nr 2/2020 przedstawiłem historię rozwoju i użytkowania kal. 30-06 przez wojsko. Równolegle toczyła się jego kariera w zastosowaniu cywilnym. Nie bez powodu zyskał
on miano najpopularniejszego naboju myśliwskiego na świecie.