Spis treści numeru 6/2020

Jeśli jesz mięso, to musisz wiedzieć, skąd się bierze | 6
Izabela Kamińska

Okazuje się, że pewna wegetarianka, joginka, a do tego przeciwniczka polowań ma nie tylko ogromną wiedzę przyrodniczą, lecz także dużo rozsądku i tolerancji dla działań innych. Marta Sawicka-Danielak zdradza, kiedy joga stała się drogą jej życia oraz jak funkcjonują współczesne media. Dziennikarka i pisarka dzieli się też swoimi spostrzeżeniami na temat edukacji przyrodniczej dzieci.

Wieści z pól i kniei | 16

Górale w Puszczy Białowieskiej Jakub Masłowski
Wolf Expedition 2020 Wojciech Kędziora ze studentami UP w Poznaniu
Wspólna inwentaryzacja absolwentów SGGW i myśliwych Henryk Białczak
Zachodniopomorskie Dni Kultury Łowieckiej Przemysław Gromada
Złoty debiut Patryk Hołda

Zdaniem myśliwego | 20

Podziękowanie Stefan Pawlus
Opinia publiczna napędzana nienawiścią Piotr Wesołowski
Edukacja przy gładzonych kamieniach Andrzej R. Krysztofiński

Dzieci na polowaniu – kilka uwag prawnika i taty | 26
Piotr Ostrowski

Od dwóch lat mamy w Polsce zakaz polowań z udziałem osób do 18. roku życia. Nie dość, że narusza to konstytucyjne prawa rodziców, to jeszcze prowadzi do braku spójności przepisów i dowodzi niepoważnego traktowania młodzieży przez władze. Bo jak to jest, że kilkunastoletnie „dzieci” mogą nawet wziąć ślub, ale już nie towarzyszyć komuś w łowach?

Nasze dzieci – nasza sprawa | 28
Łukasz Dzierżanowski

Obywatelski projekt ustawy Prawo łowieckie przyjęty do dalszego procedowania przez komisję sejmową na nowo obudził emocje zarówno wśród myśliwych, którym zakazano zabierać dzieci na polowania, jak i wśród ich przeciwników. To element znacznie większej batalii niż tylko kwestia praw rodzicielskich. Chciałbym się podzielić subiektywnymi spostrzeżeniami z perspektywy ojca piątki dzieci i osoby, która wychowała się w rodzinie myśliwskiej.

Syndrom deficytu natury | 30
Andrzej G. Kruszewicz

Każde dziecko ma naturalną potrzebę poznawania otaczającego je świata. Niestety obecnie młodzi ludzie w miastach większość czasu spędzają w domach przed komputerem czy smartfonem. Ograniczony lub tylko wirtualny kontakt z przyrodą skutkuje problemem nazwanym syndromem deficytu natury, który staje się coraz poważniejszy wśród dzieci i młodzieży.

Parostki okiem fotografa | 33
Ryszard Adamus

Dla osoby robiącej zdjęcia trofeów kozłów najistotniejsza jest nie tyle sama masa, ile stosunek wielkości parostków do łba, bo to decyduje o ich optycznej mocy. Jak ta proporcja się różni w poszczególnych częściach Polski i czy najmocniejsze kozły w kraju siłę parostków zawdzięczają wyłącznie większym rozmiarom?

Najciekawsze parostki sezonu 2019/2020 (II) | 36

W majowej „Braci” opublikowaliśmy trzy historie upolowania najciekawszych rogaczy minionego sezonu wyłonionych w konkursie BŁ i firmy Swarovski Optik. W tym numerze zamieszczamy kontynuację wspomnień napisanych przez szczęśliwców, którym podarzył św. Hubert.

Obrót dziczyzną w Niemczech | 40
Andrzej R. Krysztofiński

W związku z trudną sytuacją na rynku dziczyzny, którą potęguje ogólna zapaść gospodarcza, pojawiają się pomysły wprowadzenia w Polsce zmian w systemie obrotu tuszami upolowanej zwierzyny. Za wzór do naśladowania stawia się Niemców. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak tę kwestię rozwiązali nasi sąsiedzi zza Odry.

Myśliwi a ochrona różnorodności biologicznej | 42
Andrzej Tomek

Myśliwi nie włączają się w programy ochrony różnorodności biologicznej. W społeczeństwie może to wywoływać wrażenie, że działalność łowiecka nie pomaga środowisku, a wręcz mu szkodzi. Pora, by polujący rozwiali ten niebezpieczny mit przez swoje zaangażowanie.

Zmysł wzroku u jeleniowatych | 44
Katarzyna Tajchman

Niejeden myśliwy przed wyjściem na polowanie słyszał rady doświadczonych kolegów, by zminimalizować ruch, bo nie gra roli to, że się siedzi na otwartej przestrzeni, dopóki się nie poruszamy. Ponadto niektórzy twierdzą, że nieważny jest kolor stroju, w jakim się wybieramy do łowiska. Czy mają rację? Przeanalizujmy, jak funkcjonuje zmysł wzroku u jeleniowatych.

Ze świata nauki | 46

Przemieszczenia zajęcy Piotr Tryjanowski
Lisie zachowania. Grunt to rodzina! Piotr Tryjanowski

Łowy za króla Jana | 48
Bartłomiej Barański

„Do boru! Do kniei! Na zwierza, Kochana!” – jak podają kronikarze, właśnie takimi słowami król Jan III Sobieski tłumaczył się przed swoją ukochaną Marysieńką, kiedy zastała go w stajni na chwilę przed porannym wyjściem na łowy. Ten wielki władca państwa polskiego ponad wszelkie bogactwa, wpływy i szeroko rozumianą politykę światową umiłował spokój i piękno ojczystej kniei.

Gołąbki z sarniną | 52
Wojciech Charewicz

Wiele osób pyta mnie, czy można robić gołąbki z dziczyzną. Oczywiście, że można. Wbrew pokutującemu przekonaniu, że z dziczyzny przygotowuje się jedynie kiełbasę i pieczyste, nadaje się ona – podobnie jak mięso zwierząt hodowlanych – do przyrządzenia każdej potrawy mięsnej. Różnica tylko taka, że dziczyzna jest zdrowsza i moim zdaniem smaczniejsza.

Na bażanty do Francji z żoną | 56
Witold Daniłowicz

Moje pierwsze łowy we Francji przyniosły mi wiele satysfakcji. Okazały się pamiętne również dlatego, że w roli diany zadebiutowała na nich moja żona. I to ze sporymi sukcesami!

Wyprawa myśliwska za koło podbiegunowe | 60
Katarzyna Mazur

Grenlandia to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie całkowicie pierwotna przyroda wciąż panuje nad człowiekiem. Obcowanie z dziką, lecz piękną naturą, a także pozyskanie wspaniałych trofeów to dwa główne powody, dla których wyprawa myśliwska na tę wyspę będzie trafnym wyborem dla każdego spragnionego niesamowitych wrażeń łowcy.

Rekreacyjne polowanie pomaga przyrodzie | 64
Łukasz Dzierżanowski

O próbach zmiany odbioru myślistwa przez społeczeństwo, afrykańskich realiach łowieckich i o tym, że rekreacyjne polowanie to najlepsza rzecz, jaka mogła się przydarzyć przyrodzie, rozmawiamy z Jensem Ulrikiem Høghiem.

Koniec kadencji organów kół w dobie epidemii | 70
Miłosz Kościelniak-Marszał

Epidemia wywołana koronawirusem poważnie wpłynęła na wszystkie dziedziny życia, nie wyłączając łowiectwa. Wprowadzone w związku z nią obostrzenia w sposób szczególny oddziałują na życie organizacyjne w PZŁ, ponieważ nakładają się na uchwalone dwa lata temu zmiany przepisów. Jak wyjść z tego impasu?

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 74

Tłumik Radien – nowość rodem z Finlandii
Nowe wabiki na rogacze marki Kosmaty
Taurus – bycze ubrania dla myśliwych

Szkolenie tropowca | 78
Jerzy Woźniak

Tropowcem nazywamy psa myśliwskiego każdej rasy, który umie także dochodzić postrzałki zwierzyny grubej (raciczkowej). Gdy się przystępuje do szkolenia czworonoga, należy wiedzieć wszystko od A do Z o sztuce układania tropowca, a nie uczyć go metodą prób i błędów.

Bolesny problem | 82
Agnieszka Górecka

Ból to znane wszystkim nieprzyjemne wrażenie zmysłowe i negatywne doświadczenie emocjonalne, które powstaje pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem. Stanowi bardzo indywidualne odczucie, które jest nie tylko ludzką domeną. Zwierzęta również cierpią z tego powodu, często w milczeniu.

Blaski i cienie noktowizji | 84
Zdzisław Sarniak

Polować w nocy nie lubię i nawet dopuszczenie nokto- oraz termowizyjnych urządzeń do polowań na dziki nie zmieniło mojego zdania. Zawsze jednak twierdziłem, że jeśli nocne łowy są dozwolone prawem, to myśliwy powinien mieć dostęp do sprzętu, który uczyni je skutecznymi, a przede wszystkim bezpiecznymi.

Wybieramy karabin | 88
Michał Dudzik

Dobry strzelec sportowy, szczególnie ten biorący udział w zawodach taktycznych/snajperskich, to człowiek, który oprócz umiejętności ma też wiedzę z zakresu doboru sprzętu czy przygotowania kondycyjnego. Który nie tylko potrafi strzelać z różnych postaw do wielu celów przy zmieniających się warunkach, lecz także kompletuje ekwipunek tak, aby przy minimalnej jego ilości i wadze osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty. Niniejszym tekstem otwieram cykl artykułów na łamach BŁ o tym, czym ja się kieruję przy doborze całego wyposażenia. Te rady przydadzą się również myśliwym.

Rynkowe premiery w dobie pandemii (II) | 92
Adam Depka Prądzinski

Termo- i noktowizja oraz propozycje dla strzelectwa sportowo-taktycznego zdominowały tegoroczne nowości w dziedzinie optyki. Nie zabrakło też jednak produktów interesujących dla bardziej tradycyjnie usposobionych nemrodów.