Spis treści numeru 11/2020

Łowiectwo pokochałam dzięki historii | 6
Izabela Kamińska

Wciąż zadajemy sobie pytanie, co zrobić, aby poprawić wizerunek myśliwych w społeczeństwie. Monika Szima-Efinowicz ma na to sposób, który doskonale się sprawdza. Nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem promuje łowiectwo przez edukację. Myśliwa opowiada, jak udało się jej przekonać środowisko pedagogiczne do swoich wypraw w knieję oraz zrealizować pomysł na film „W kniei i na salonach”.

Myśliwski świat | 14

Czy polowanie na ASF skończyło się pudłem? Wojciech Znajewski
Polak doradcą w zespole FACE
L-Tac.pl, czyli nowa platforma sprzedaży firmy Łuszczek
Dwa perukarze w jednym roku Seweryn Szymański
Elektroniczna obsługa szkód łowieckich Antoni Łabaj
Myśliwi z Zachodniopomorskiego o EKEP PZŁ

Głos w sprawie projektu uchwały zjazdowej | 22
Witold Daniłowicz

Pod koniec sierpnia Naczelna Rada Łowiecka przesłała delegatom na XXV Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ do konsultacji projekt uchwały określającej kierunki działania Związku na lata 2020–2023 i dalsze. Jako delegat postanowiłem tą drogą przekazać swój komentarz do otrzymanego dokumentu.

Upadek ornitologii łowieckiej | 28
Wojciech Sobociński

W dyskusji o polowaniach na ptaki nie należy się spodziewać kompromisu. Linię dzisiejszego podziału wyznacza podejście do zabijania zwierząt w ogóle. A między zwolennikami zabijania i niezabijania kompromisu być nie może.

Nocna zasiadka na jelenie | 34
Miłosz Kościelniak-Marszał

Jesienne dni są coraz krótsze. Dodatkowo po przejściu na czas zimowy zostaje niewiele okazji do polowania przy świetle dziennym. Postęp w rozwoju elektroniki oraz zmiany prawne, które pozwoliły na wykorzystywanie urządzeń nokto- i termowizyjnych
do polowań na dziki, rodzą w tej sytuacji pokusę, by posłużyć się takim sprzętem
w łowach na inne gatunki, a zwłaszcza na byki jeleni.

Jeleń trojański, czyli co z tym ołowiem? | 36
Jagoda Czajkowska

W niektórych kręgach wciąż pokutuje przekonanie, że dziczyzna jest nafaszerowana ołowiem, dlatego lepiej jej nie jeść. Czy jednak rzeczywiście zasługuje ona na opinię podstępnego truciciela? I czy istnieją sposoby ograniczenia zawartości tego pierwiastka w mięsie?

Co może zaszkodzić zwierzynie? | 40
Paweł Janiszewski

W poprzedniej części naszych rozważań dotyczących dokarmiania zwierzyny (BŁ nr 10/2020) opisaliśmy błędy popełniane przez ludzi i problemy związane z tym zagadnieniem. Warto się jeszcze dowiedzieć, jakie szkodliwe substancje oraz inne zagrożenia czyhają na zwierzynę w naszych łowiskach polnych i leśnych.

Poszerzyć horyzonty dyskusji | 44
Michał K. Nowak

Jak rozpocząć debatę nad kondycją polskiego łowiectwa i polskiej kultury myśliwskiej? Może wypada na wstępie poczynić kilka uwag o charakterze ogólnohistorycznym, ocierając się również o zagadnienia antropologii?

Krzyż św. Huberta w kulturze łowieckiej | 48
Tomasz Nogaj

Motyw krzyża między tykami poroża jelenia przewija się w wielu wytworach kultury łowieckiej – od sztandarów, przez mundur, aż po przedmioty kolekcjonerskie. To ważny symbol określający tożsamość polskich myśliwych.

Czy łowiectwo jest elementem ochrony środowiska? (II) | 50
Krzysztof Morow

W pierwszej części artykułu w telegraficznym skrócie prześledziłem akty prawne dotyczące łowiectwa, które obowiązywały w naszym kraju od lat 20. XX w. do schyłku PRL-u. Teraz pora się przyjrzeć czasom najnowszym i wreszcie odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Bobry – odłowy kontra odstrzał | 54
Wojciech Misiukiewicz

Na przestrzeni ostatnich dekad bardzo dużo uwagi poświęca się bobrom, ich środowiskotwórczej roli oraz wpływowi na gospodarkę człowieka. Przy obecnym zagęszczeniu populacji, mimo że te zwierzęta znajdują się pod częściową ochroną gatunkową, coraz powszechniej zapadają decyzje o redukcji bobrów na obszarach konfliktowych. W naszym kraju zostały dopuszczone dwa sposoby usuwania tych gryzoni – odstrzał oraz odłowy. Obie metody cechuje skuteczność, lecz wymagają one innych nakładów pracy, a przede wszystkim są w różnym stopniu konfliktogenne.

Zwierzęta w mieście (II) | 60
Piotr Szymański

W pierwszej części artykułu (BŁ nr 9/2020) pisaliśmy głównie o spotkaniach z drapieżnikami i zwierzyną czarną we Wrocławiu. Jednak nie tylko one coraz śmielej zbliżają się do siedzib ludzkich. W mieście widać też oznaki rosnących populacji łosi, wilków czy bobrów. Dochodzą do tego jeszcze egzotyczne zwierzęta wypuszczane przez bezmyślnych właścicieli. Czy da się rozwiązać ten problem?

Jak w „Basiorze” nie ponieśli „Wilka” | 66
Adam Depka Prądzinski

Wokół obwodu nr 88 w koszalińskim okręgu PZŁ zrobiło się głośno w połowie tego roku. Teraz wrócił do dotychczasowego dzierżawcy. Na jak długo?

Pieczona kaczka z pomarańczową nutą | 70
Wojciech Charewicz

Ta kaczka zawsze wychodzi soczysta, krucha oraz bardzo aromatyczna. Pomarańczowe posmak i zapach są delikatne. I takie powinny być. Dlatego przestrzegam przed dodawaniem zbyt dużo pomarańczy.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 74

Nowe odsłony klasyka Ledlensera
„Leśnikowi polskiemu poświęcam…” – Korsak wydany po 85 latach
Prawdziwy nóż do prawdziwej pracy
Myśliwskie wieszaki na ubrania
Lekka kurtka od Fjällrävena na aktywne łowy

Motywacja i komunikacja | 78
Monika Marchwicka

Motywacja to kamień węgielny wszystkich osiągnięć. Odpowiednio silna potrafi przenosić góry. Źle ukierunkowana przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Przepis na zbiorówkę | 80
Piotr Wesołowski

Sposobów na udane polowanie zbiorowe jest wiele, jednak żaden nie daje 100-procentowej pewności, że zakończy się ono obfitym pokotem. Nie wystarczy zasobne łowisko – muszą się jeszcze spisać naganka, psy, wreszcie sami strzelcy. Warto zadbać o każdy szczegół, by zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu, a przynajmniej spowodować, że łowy przebiegną sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Przejście na śrut bezołowiowy | 86
Łukasz Dzierżanowski

Wszystko wskazuje na to, że w nieodległej przyszłości zostaniemy zmuszeni do rezygnacji z używania śrutu ołowianego w łowiectwie. Jakie niesie to za sobą konsekwencje? Czym go zastąpić? Czy stosowanie amunicji bezołowiowej w starszych strzelbach jest bezpieczne?

Nowa linia Swarovskiego NL Pure | 90
Zdzisław Sarniak

We wrześniu tego roku trafiły do sprzedaży nowe lornetki firmy Swarovski Optik – trzy modele składające się na linię NL Pure. Tym razem producent zadbał nie tylko o design i perfekcyjność optyki, lecz także o… środowisko.

Delta stryker | 92
Zbigniew Masłowski

Strzelcy dostali nowy oręż w walce o dokładność. Mowa o lunecie Delta Stryker HD 4,5–30x56. Jej konstruktorzy chcieli stworzyć lunetę uniwersalną, odpowiednią do strzelania przy różnych kalibrach. Czy im się udało?

Celność broni w praktyce | 94
Łukasz Dzierżanowski

W poprzednim numerze BŁ pisałem o tym, czym jest celność i czego myśliwy powinien oczekiwać od swojej broni. Teraz chciałbym podpowiedzieć, na co zwracać uwagę podczas pomiaru celności oraz przystrzeliwania.