Spis treści numeru 7/2021

Przyroda jest nieoczywista | 6
Izabela Kamińska

Łowy od wieków były doskonałą okazją do dokonywania różnych transakcji, rozwiązywania sporów i zawierania traktatów; wpływały na kontakty dyplomatyczne oraz stwarzały możliwość obcowania ze sobą przedstawicieli różnych stanów. O tym, czy dzisiaj myśliwi wykorzystują polowania w sprawach biznesowych, rozmawiamy z Michałem Wierzbowskim. Menedżer pracujący w sektorze usług wspólnych SSC/BPO opowiada, jak są odbierani łowcy na stanowiskach dyrektorskich oraz które polowania i dlaczego dają mu najwięcej radości.

Myśliwski świat | 10

Sobie patron Łukasz Jędrych
List rolników do redakcji
Kiełbasa z włośniami w powiecie kościańskim. Rząd wprowadza zmiany w badaniu mięsa dzików
Wrony siwe atakują rzadkie kaczki Violetta Nowak
Daniele utopione przez sznurek rolniczy Andrzej Toboła
Kozioł uratowany Przemysław Centkowski
„Wpływ polowań na ptaki i sposoby ograniczania ich negatywnego oddziaływania” – dyskusji ciąg dalszy Ryszard Adamus

W łowiectwie nic się nie zmienia | 22
Dariusz Gizak

Mirosław Olszewski, rolnik i członek nieistniającego już KŁ „Luszyn”, opowiada o rozgrywkach, które doprowadziły do wchłonięcia dwóch kół przez ostrowską „Kamionkę”, a potem przejęcia jej obwodu, o udziale w tych zdarzeniach obecnego prezesa NRŁ oraz o bierności kolejnych łowczych krajowych.

Obcy są wśród nas! | 28
Andrzej G. Kruszewicz

Mamy wokół nas obce gatunki roślin i zwierząt. Obce, bo nie pochodzą z naszego środowiska przyrodniczego, ale zostały celowo lub przypadkiem do nas sprowadzone. Niektóre przybyły same. Nie od razu widzi się skutki uboczne nowego, obcego gatunku, a nawet początkowo podziwia się jego urodę lub żywotność.

Dlaczego należy reformować łowiectwo? | 32
Witold Daniłowicz

W artykule „Pomagać kołom czy reformować łowiectwo?”, opublikowanym w BŁ 4/2021, przedstawiłem kilka propozycji zmian polskiego modelu łowiectwa. Mój tekst wywołał żywą polemikę. Dyskusję warto zatem uzupełnić o przedstawienie powodów, dla których powinniśmy reformować łowiectwo.

Wabienie w czasie rui | 35
Andrzej Misiak

Dla wielu myśliwych polowanie na wab podczas rui rozpoczyna sezon wabienia zwierzyny. Warto się do tego dobrze przygotować i poznać kilka wskazówek,
a także najczęściej popełnianych błędów.

Poznaj metody ich działań | 38

Organizacje ekologiczne przez lata wypracowały mechanizmy, które przekształciły ich pierwotną działalność w prężnie działający biznes. Czy nadal chodzi wyłącznie o ochronę zwierząt? Nie mamy pewności. Jak wygląda cały proces odbierania zwierząt? W jaki sposób organizacje ekologiczne zarabiają tak ogromne pieniądze?

Na obrzeżach sztuki | 42
Adam Depka Prądzinski

Bożonarodzeniowe stajenki tworzy ze zrzutów i poroży. Wcale nie tych najokazalszych. Do takich konstrukcji potrzeba głównie szpicaków oraz szydlarzy, a tych zazwyczaj brakuje. I choć do jego najbardziej spektakularnych prac należą te sakralne, to wcale nie one stanowią o niepowtarzalnym stylu rękodzielnika.

Bliskie pokrewieństwo danieli | 46
Katarzyna Tajchman

Daniel to zwierzę stadne, co ogranicza jego zdolność do rozproszenia się. Mimo to jest on przeżuwaczem typu pośredniego, dzięki czemu może się przystosować do różnych pastwisk i roślinności, z wyjątkiem obszarów suchych oraz z długo się utrzymującą grubą pokrywą śnieżną. Często rywalizuje o pokarm i ostoje z rodzimymi jeleniowatymi. Te cechy, wydawałoby się, powinny sprzyjać rozprzestrzenianiu się i krzyżowaniu. Jednak czy tak było?

Co dalej z hełmiatką? | 48
Marek Stajszczyk

Krajowa populacja tej kaczki liczy nie więcej niż 45 par. Mimo to hełmiatka jest narażona na niepokojenie, a nawet zabijanie w trakcie polowań na ptaki wodne.
Czy coś z tym zrobimy?

Łowy na koziołka skalnego | 52
Mirosław Garbacz

Polowanie na tę specyficzną antylopę, która z wyglądu nie przypomina kozicy górskiej, choć bytuje w ostępach górskich łańcuchów południowej Afryki, jest trudnym wyzwaniem nawet dla wytrawnego alpinisty, a co dopiero łowcy pragnącego pozyskać jedną z 10 najmniejszych antylop na południu Czarnego Lądu. Przysparza wielu problemów kondycyjnych, wymaga cierpliwości i konsekwencji. Mnie się udało za drugim razem.

Syberyjski epizod z życia marszałka | 54
Krzysztof Morow

Józef Piłsudski, oskarżony o udział w spisku, został zesłany na Syberię i przebywał tam na przełomie lat 80. i 90. XIX w. Jednym ze sposobów na zabicie czasu były wyprawy w tajgę z dubeltówką na ramieniu.

Co przyrządzić z przeleżałej szynki dzika? | 60
Wojciech Charewicz

Co zrobić z dziczyzny, która przeleżała w zamrażarce 3–4 lata? To najczęściej zadawane mi przez czytelników pytanie. Od grudnia 2012 r., to jest od czasu, kiedy prowadzę w BŁ rubrykę kulinarną, padło co najmniej 214 razy. Doliczyłem się tego, porządkując archiwum. Obiecałem sobie, że tym tematem zajmę się przy najbliższej okazji, to jest kiedy tylko trafi mi się jakiś przeleżały w zamrażarce kawałek dziczyzny.

Czy można skreślić z koła za brak opłaty za tusze? | 62
Miłosz Kościelniak-Marszał

Zarząd koła może skreślić myśliwego z listy członków, jeżeli zalega on z uiszczeniem składek członkowskich lub innych opłat uchwalonych przez walne zgromadzenie. Czasem taka decyzja ma związek z brakiem terminowej wpłaty za tusze zwierzyny pobrane przez myśliwych na własny użytek. Jak jednak ostatnio orzekł sąd, nie jest to dobra podstawa do skreślenia.

Kamerki w łowisku | 66
Piotr Ostrowski

Wszelkiego rodzaju fotopułapki stały się normalnym elementem prowadzenia gospodarki łowieckiej. Oferta dostępnych na rynku urządzeń tego typu jest bardzo bogata, a instalowanie kamer w łowisku nikogo już nie dziwi. Czy można jednak korzystać z nich bez żadnych ograniczeń?

Uśmiercenie zwierzęcia w celu skrócenia cierpień | 68
Daria Danecka

Często otrzymuję pytania typu: „Co zrobić, gdy widzę cierpiące dziko żyjące zwierzę, które leży potrącone na jezdni bądź poboczu, poza obwodem łowieckim?”, „Czy jako myśliwy mogę dostrzelić cierpiące dzikie zwierzę znajdujące się poza obwodem łowieckim?” lub „Czy w takich przypadkach mogę użyć broni myśliwskiej?”. Przekonajmy się, co na ten temat mówią przepisy.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Odświeżona helia z dalmierzem
Na tropie Wielkiego Wana
Nowa generacja kolimatorów Aimpointa
Carpaccio z jelenia

Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego (I) | 74

Warunkiem uczestnictwa w konkursie literackim „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego”, organizowanym przez Wydawnictwo Mirczumet i Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego we współpracy z fundacją Instytut Analiz Środowiskowych, było pisemne zaprezentowanie swojej drogi do łowiectwa oraz uzasadnienie chęci posiadania konkretnej rasy psa myśliwskiego, wybranej spośród trzech rodzimych ras: gończego polskiego, ogara polskiego lub polskiego spaniela myśliwskiego. (...) W tym numerze BŁ prezentujemy pierwszą z nagrodzonych prac. Jest to opowieść Wojciecha Pałasza, który na swojego towarzysza łowów wybrał gończego polskiego.

 

Łajkowanie | 78
Jakub Kiernożycki

Pierwszego szpica myśliwskiego nabyłem tak, jak nikomu nie polecam – przypadkowo i pod wpływem impulsu, za namową myśliwego, którego znajomy został z niechcianym szczeniakiem. W dodatku byłem dopiero kandydatem na myśliwego. Teraz jestem wdzięczny za to namówienie.

Wyżeł polski. Schyłek i renesans | 82
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Przegląd dawnej literatury i archiwaliów wskazuje, że w XVIII w. na polskich ziemiach utrwaliły się nasze wyżły. Z biegiem lat zaprzepaściliśmy ten dorobek. Czy nastąpi renesans rasy?

Co kipplauf, to kipplauf | 86
Łukasz Dzierżanowski

Sztucer łamany chyba jak żadna inna broń łączy elegancję, finezję i wspaniałe właściwości użytkowe. Środek lata zaś wydaje się najlepszym momentem, by mu się przyjrzeć bliżej. To w końcu przede wszystkim czas rui – emocjonujących zmagań z rogaczami, gdy zgrabny sztucer oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji może
dodatkowo jeszcze ubarwić i tak już piękne łowy.

Myśliwska oś praktyczna oczami strzelców | 90
Paweł Nowicki

Od tego roku w miejsce sześcioboju wprowadzono pięciobój myśliwski. O zaletach myśliwskiej osi praktycznej, która zastąpiła zająca i przeloty, mówią trzej mistrzowie w strzelectwie myśliwskim.

Pochwała sztucera Sako 75 | 94
Łukasz Dzierżanowski

Świętowaliśmy już razem z Sako setne urodziny. Czas na to, by w ramach cyklu poświęconego klasyce broni myśliwskiej przyjrzeć się bliżej sztucerowi, który pojawił się na 75-lecie firmy. Nie jest to jednak powodowane wyłącznie okolicznościami. Przeciwnie – model Sako 75 to jeden z najbardziej udanych repetierów w historii.