Spis treści numeru 9/2021

Łowiectwo nas łączy, a zarazem dzieli | 6
Izabela Kamińska

Łowiectwo stanowi częsty powód kłótni małżeńskich, ale bywa też wspólnym hobby, a nawet sposobem na życie. Izabela i Stanisław Malcowie, którzy nie pochodzą z rodzin o myśliwskich tradycjach i mają różne podejście do polowań, opowiadają, jak rodziła się ich pasja. Wspominają też intensywną pracę przy tworzeniu Elite – Galerii Myśliwskiej oraz snują plany na przyszłość.

Myśliwski świat | 10

Oświadczenie Jarosław Kuczaj
Paragraf 32 Sławomir Galicki
Szkody w ogrodzonych uprawach rolnych okiem praktyka Piotr Niemiec
V Konkurs Fotograficzny im. Włodzimierza Korsaka rozstrzygnięty
Osiemnastak z „Moczar” Sławomir Paprzycki
Łowiecki PR Łukasz Ludwisiak
Nasze myśliwskie stanowisko w sprawie poglądów głoszonych przez Adama Zbyryta Hanna Skonecka
Strzelnica Taktyczna Pawłów frontem do myśliwych

Vademecum szlachetnej sztuki wabienia jeleni | 24
Andrzej Misiak

Dla wielu z nas rykowisko jest czymś więcej niż tylko okresem godowym jeleni. To przepiękne misterium przyrody, które uderza w najczulsze struny myśliwskiej duszy. Jak stać się jego uczestnikiem i rozpocząć dialog z bykami?

Złote Szczecińskie | 28
Maksym Nowaczyk

Około 25 złotomedalowych wieńców byków jeleni, w tym nowy rekord okręgu szczecińskiego z wynikiem 234,34 pkt CIC (12 kg), inny wieniec wyceniony na blisko 230 pkt CIC (11,6 kg) oraz wiele wieńców o wadze powyżej 10 kg. Jeśli dołożymy do tego kilkaset srebrnych i brązowych medali za jelenie trofea, to śmiało można mówić o pełnym sukcesie hodowlanym szczecińskiej organizacji łowieckiej.

Strach przed wilkami jest rzeczą względną | 34
Wojciech Sobociński

O sytuacji wilków w Polsce, ich konfliktach z ludźmi i sposobach rozwiązania tych problemów rozmawiamy z prof. dr. hab. Krzysztofem Schmidtem, zastępcą dyrektora Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Łoś w Polsce – zwierzę łowne czy chronione? (I) | 38
Andrzej Tomek

Na przestrzeni lat dochodziło do wahań liczebności łosi w Polsce. 20 lat temu wprowadzono na nie moratorium i pojawiło się oczekiwanie, że te zwierzęta zasiedlą cały kraj, a nawet część Niemiec. W rzeczywistości jednak zasięg tego gatunku nigdy taki nie był. Jak zatem wyglądała sytuacja łosi dawniej i jak wygląda obecnie?

Do Namibii na dikdika | 48
Mirosław Garbacz

Wielokrotnie powracam do Namibii i czuję, że w końcu ziści się mój cel – odnalezienie geparda, którego nigdy nie miałem okazji zobaczyć w jego buszowo-sawannowym królestwie. Ta moja wyprawa wiąże się jednak z poszukiwaniem jednej z najmniejszych antylop południowej Afryki, endemitu o specyficznej nazwie – dikdik.

Ostatnia szansa na łotewskie rysie | 52
Katarzyna Mazur

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2022 r. na Łotwie zostaną wstrzymane polowania na rysie. A to jedyny europejski kraj, w którym jest to możliwe na szerszą skalę i skąd wolno przywieźć trofeum rysia do Polski.

Jeleni warkocz | 56
Wojciech Charewicz

Warkocz to jedna z najdelikatniejszych części tuszy jelenia. Delikatniejsza od polędwicy, filetowanej giczy czy policzków. Przez myśliwych, a nawet zawodowych kucharzy zwykle niezauważana. Dlatego trafia do skrawków i najczęściej zostaje użyta do pasztetów, kiełbas, kotletów mielonych lub burgerów. Wielka szkoda, bo to idealny surowiec do przyrządzenia dania wzorowanego na wołowinie po burgundzku (boeuf bourguignon) – sztandarowej potrawie kuchni francuskiej.

Ośrodki rehabilitacji – szanse i trudności | 58
Piotr Szymański

W pierwszym tegorocznym numerze BŁ ukazał się artykuł dotyczący dzikich zwierząt będących składową ekosystemów miejskich. To najczęściej ich dotyczą wypadki komunikacyjne, wtargnięcia na posesje, parki i cmentarze oraz urazy spowodowane pogryzieniami przez psy. Dzikie zwierzęta, aby doszły do siebie i zostały ponownie wypuszczone na wolność, trafiają do ośrodków rehabilitacji. Jak działają takie miejsca pod względem prawnym i finansowym?

Odstrzał dzikich zwierząt | 62
Miłosz Kościelniak-Marszał

Uśmiercanie dzikich zwierząt to nie tylko polowania, lecz także odstrzał redukcyjny, zastępczy, sanitarny czy humanitarny. Jak wszystkie one zostały unormowane prawnie?

Rezydenci w kole | 66
Piotr Ostrowski

Obowiązujący Statut PZŁ wprowadził nieznaną wcześniej instytucję rezydentury w kole. Pomysł ten był co do zasady bardzo dobry. W założeniu nadanie statusu rezydenta miało umożliwić poznanie przyszłego kolegi, ustanawiało bowiem rodzaj okresu próbnego przed przyjęciem do koła. W praktyce jednak kołom łowieckim sprawia spore problemy właściwe rozumienie pozycji rezydenta, a w szczególności jego praw i obowiązków w kole. Z tej przyczyny zamieszczam kilka wyjaśnień dotyczących tej kwestii.

Jeszcze raz o szacowaniu w ogrodzonych uprawach | 68
Daria Danecka

Po publikacji w BŁ 5/2021 artykułu o szkodach w ogrodzonych uprawach rolnych otrzymałam wiele pytań. Skłoniło mnie to do kontynuacji tej problematyki, aby wyjaśnić pojawiające się wątpliwości. Niektóre ustalenia siłą rzeczy zostaną powtórzone.

Nowoczesne podkładanie dzikarzy | 74
Grzegorz Jarosik

Intensywnie podkładam psy na zbiorówkach już ponad 20 lat. Na podstawie swoich doświadczeń zebrałem poniżej kilka kluczowych porad, którymi chciałbym się podzielić z adeptami pracy z dzikarzami na zbiorówkach.

Wąsaty pracuś (I) | 80
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Wyżeł niemiecki o twardym włosie – zwany stichelhaar, drahthaar lub rauhhaar – został wyhodowany do pracy. Przez ten pryzmat należy moim zdaniem oceniać jego charakter, budowę i rodzaj szaty. Jak wieść niesie, ponoć miał częściowo polskie pochodzenie. To pies wielu talentów i może pracować we wszystkich specjalnościach łowieckich oprócz norowania. Dzisiaj znajduje również zatrudnienie w służbach specjalnych, policji i wojsku. Poznajmy zatem tego pracowitego i stanowczego wyżła.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 84

R8 Ultimate lżejszy lub w kamuflażu

Termowizor Thunder 3 w 1 | 88
Adam Depka Prądzinski

Hikmicro Thunder TH35 to jeden produkt, który łączy funkcjonalność nasadki termowizyjnej, samodzielnego celownika oraz monokularu do nocnej obserwacji.

Savage Impulse – drugi dwutakt na kulkach | 92
Łukasz Dzierżanowski

25 lat po premierze sztucera Heym SR 30 pojawił się drugi dwutakt wykorzystujący takie samo niezwykłe rozwiązanie w zakresie ryglowania. Amerykanie po pomysły niemieckich konstruktorów sięgnęli w sposób bardzo selektywny – wybrali to, co było im potrzebne, by zbudować wytrzymały, bezpieczny i ergonomiczny dwutakt, ale zachowali właściwą sobie prostotę, pragmatyzm oraz utylitarne podejście do wzornictwa.