Spis treści numeru 10/2021

Senna wizja łowiectwa | 6
Izabela Kamińska

Tematem przewodnim sztuki łowieckiej są, naturalnie, zwierzęta łowne. Te występują w różnych rolach: jako główni bohaterowie zwierzęcych portretów, obiekty, za którymi gonią łowcy, czy w końcu, już w formie trofeów, wspomnienie jakiegoś polowania. To jednak jeszcze nie koniec. Rosyjski artysta Nikołaj Roerich pokazuje chyba najpiękniejszy obraz zwierzyny – ten ze snów i marzeń łowcy.

Myśliwski świat | 10

Introdukcja bażantów pod kontrolą ministra
Ślimy muflonów – mamy nowy rekord świata! Jak wyhodować takie okazy? Paweł Janiszewski, Vladimír Hanzal
Posiadanie loftek jest przestępstwem. Myśliwych i strzelców mogą czekać kłopoty Miłosz Kościelniak-Marszał
Samochody dla PZŁ – powtórka z rozrywki?
Mój kolejny sezon Marek Kotlęga
Komu jest potrzebny łowczy krajowy? Daniel Ptak
Trofeum marzeń Maksym Nowaczyk
Problem z § 32 Witold Daniłowicz

Łoś w Polsce – zwierzę łowne czy chronione? (II) | 22
Andrzej Tomek

Nigdy dotąd w Polsce nie występowało tyle łosi. Ten wzrost liczebności skutkuje większymi szkodami w uprawach i częstszymi wypadkami z udziałem tych zwierząt. Tymczasem wciąż nie zapadają żadne decyzje w kierunku przywrócenia polowań na łosie. Sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Sezon na jelenie – porady i wskazówki praktyka | 28
Maksym Nowaczyk

Jeleniarz to nie ten, kto strzela w sezonie łowieckim najwięcej jeleni. To myśliwy zamiłowany w polowaniach na jelenie. To myśliwy, który ma dostateczną wiedzę o tych zwierzętach i umiejętnie potrafi przekuć ją w łowiecki sukces. Jako mały chłopak przeglądałem łowieckie gazety i książki. Obudziła się we mnie wtedy żyłka myśliwska. Pasja z czasem się rozwinęła. I ja chciałem zdobywać piękne trofea.
Dziś mogę doradzać, jak to zrobić.

Strzelić byka | 32
Dariusz Gizak

Od wielu lat w środowisku myśliwych mówi się o konieczności edukowania społeczeństwa z zakresu prawdziwego charakteru łowiectwa, o etyce, zwyczajach i ludzkiej twarzy polujących. Co prawda mówi się sporo, a robi niewiele, ale to już inne zagadnienie, do przemyślenia przez łowieckich decydentów. Niestety ludzie dłużej będą pamiętali to, co zrobił opisany tutaj sprawca z kolegami, którzy mu pomagali, niż nawet najlepsze akcje edukacyjne. Nikt w tej sytuacji nie wspomina o działaniu kłusownika – mowa jest o strzale oddanym przez myśliwego.

Dziki bez limitu | 36
Adam Depka Prądzinski

Trudno będzie wykonać planowy i nakazowy odstrzał dzików w tym sezonie. Wszystko przez to, że wpadliśmy w pułapkę inwentaryzacji.

Gołąb i jastrząb | 38
Ryszard Adamus

W świecie zwierząt ciągle dochodzi do ścierania się ze sobą konkurentów i prób udowodnienia, który jest silniejszy. Stosują oni przy tym strategię gołębia lub jastrzębia. Naukowcy postanowili zbadać, co się bardziej opłaca.

Polowania Habsburgów i legenda o białej kozicy | 40
Witold Daniłowicz

Austria jest znana wśród polujących nie tylko ze wspaniałych terenów łowieckich, lecz także z pięknych tradycji myśliwskich. Ogromną rolę w ich rozwoju i rozpropagowaniu odegrali członkowie dynastii Habsburgów, panującej w tym kraju do 1918 r. Koniec ich rządów wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej i rozpadem monarchii na kilka republik. Początek końca – wybuch Wielkiej Wojny – jest natomiast, przynajmniej według niektórych, związany z legendą o białej kozicy, popularną w południowo-wschodniej Europie.

Pułapki usług sokolniczych | 44
Piotr Szymański

Czasy, w jakich przyszło nam żyć i funkcjonować, często skłaniają do niekonwencjonalnych działań, np. usług sokolniczych, które ja podciągam pod ochronę biologiczną. Takie usługi wiążą się jednak z pewnymi problemami.

Kwacz jak kaczka | 46
Dariusz Skowronek

Gdy już uda wam się ściągnąć kaczkę do siebie swoim wabieniem, od razu poczujecie bluesa i pokochacie ten rodzaj polowań. Ale zanim to nastąpi…

Azjatyckie mikrusy na Wyspach | 50
Mirosław Garbacz

Pod koniec lutego 2020 r. na zaproszenie klubowego kolegi z NKS-u wyruszam na wspólną wyprawę do Anglii. Początkowo zdziwiłem się kierunkiem podróży, jednak gdy usłyszałem, że będziemy polować na karłowate gatunki z rodziny jeleniowatych, przytaknąłem bez namysłu i potwierdziłem chęć wyjazdu.

Łopatka dzika z harissą i serwatką | 54
Wojciech Charewicz

Dzięki zastosowaniu harissy oraz prostej techniki obsmażania, a potem duszenia z dodatkiem serwatki mięso jest nadzwyczaj miękkie i soczyste. No i ma ten niepowtarzalny, spotykany w północnej Afryce oraz Indiach zapach i smak.

We dwóch indywidualnie na dziki | 56
Miłosz Kościelniak-Marszał

Od września 2019 r. polowaniem indywidualnym jest również polowanie w dzień na dziki wykonywane przez myśliwego z udziałem naganiacza albo podkładacza z psem. Jakie wiążą się z tym możliwości i ograniczenia?

Wykluczenie z koła – procedura krok po kroku | 58
Piotr Ostrowski

Otrzymuję wiele pytań dotyczących wykluczenia z koła, dlatego warto przybliżyć ten temat myśliwym. W odpowiedzi na prośby czytelników opiszę dosyć skomplikowaną procedurę wykluczenia ze wskazaniem najczęściej popełnianych błędów.

Pies na ASF | 62
Andrzej R. Krysztofiński

Niemcy to pionierzy w układaniu zupełnie nowej grupy użytkowej psów, których zadaniem jest poszukiwanie padłych dzików. Jak w praktyce wygląda system szkoleń i czego moglibyśmy się nauczyć od naszych zachodnich sąsiadów?

Wąsaty pracuś (II) | 66
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Wyżły niemieckie szorstkowłose przeszły swoistą ewolucję. Jak przebiegały te zmiany typu rasy? I jak zadomawiała się ona w Polsce?

Aport! | 72
Monika Marchwicka

Za naszym aporterem etapy szkolenia, które miały na celu wyrobienie posłuszeństwa i opanowania (BŁ 5 i 8/2021). Teraz opanowanie potrzebne będzie nam, bo zanim nasz pies zostanie nieodłącznym towarzyszem łowów, wiele razy wystawi naszą cierpliwość na próbę.

Polowanie z łajkami | 76
Wiktor Biesiadecki

Ten artykuł kieruję przede wszystkim do prowadzących zbiorówki, a w drugiej kolejności – do myśliwych polujących indywidualnie z psami. Chcę przybliżyć wam same łajki, ich sposób polowania i zadziwiającą skuteczność, kiedy znajdują się w odpowiednich rękach.

UF Pro – słoweński strzał w dziesiątkę | 80
Marcin Ogórek

Od jakiegoś czasu pomału się przezbrajam w odzież słoweńskiej firmy UF Pro. Wszystko się zaczęło od spodni. A ponieważ się sprawdziły, chciałbym tu polecić myśliwym dwa naprawdę udane modele.

Acro C-2 – najnowszy kolimator Aimpointa | 84
Łukasz Dzierżanowski

Szwedzki producent celowników z czerwoną kropką dwa lata po premierze zaprezentował nową wersję swojego najmniejszego kolimatora Acro. Czy warto po nią sięgnąć? A może rozważyć zakup któregoś ze starszych modeli?

Szczegółowo o termowizji | 88
Artur Matwiejczuk

Żyjemy w czasach błyskawicznego postępu technologicznego, dlatego warto być zorientowanym, co nam, myśliwym, oferuje rozwój nowoczesnej nauki i techniki. A mówiąc ściślej, jeden z jej owoców – termowizja.

Lepsze wrogiem dobrego | 94
Łukasz Dzierżanowski

Potrzebujemy dobrego sprzętu. Niezawodnego, bezpiecznego i przyjemnego w obsłudze. Bywa jednak, że stara mądrość wyrażona w tytułowym powiedzeniu okazuje się prawdziwa również w tej materii. Paradoksalnie lepsze może być gorsze, kolejna inwestycja zaś czasami nie przynosi zauważalnych korzyści, a nawet pogarsza sprawę.