Spis treści numeru 11/2021

Energia krąży w przyrodzie | 6
Izabela Kamińska

Bioenergoterapia i myślistwo najwyraźniej idą w parze, bo w cyklu „Na myśliwskim szlaku” te dziedziny po raz kolejny się przenikają. Prezentowany w tym numerze Mirosław Żochowski od 22 lat prowadzi pracownię grawersko-złotniczą, w której zajmuje się tworzeniem biżuterii myśliwskiej oraz grawerowaniem broni, a do tego ma niezwykły dar pomagania ludziom za pomocą bioenergoterapii.

Myśliwski świat | 11

Dożynki w okręgu częstochowskim Monika Gałwa-Widera
Może spróbować inaczej? Jacek Seniów
Myśliwi i wędkarze wszystkich krajów, łączcie się! Maksym Nowaczyk
Okiem prezeski Katarzyna Dudek
Tradycja – rzeczownik jakże pospolity Zbigniew Jakle
Wspomnienie o Tomaszu Lewandowskim Marek Wołosz
Rekordowy byk z Powiśla
Towarzystwo Myśliwskie Rosomak zaprasza
Mistrz Karpat w naśladowaniu głosu jelenia wyłoniony Mateusz Piszko
Myśliwy jak wilk? Adam Zbyryt
Galindowe Rogi grają już 20 lat! Piotr Małż
Nowe granice obwodów Łukasz Ludwisiak
10 lat wspólnej pasji Aleksandra Brejer

Najcięższe dziki sezonu 2021/2022 | 34

Tym razem duże odyńce trafiły się tylko dwa, ale za to jakie… Najcięższy dzik sezonu – 224 kg – po raz kolejny padł w łowisku KŁ „Boruta” w Białymstoku. Nieco mniejszy kaban, ważący 190,5 kg, został zdobyty na przeciwnym krańcu Polski, w obwodzie KŁ „San Skowierzyn”.

Wieniec jelenia – lepszy medalista czy myłkus? | 38
Maksym Nowaczyk

Wydawałoby się, że dla myśliwego trofeisty tak samo ważne są wieńce zarówno mocne, medalowe, jak i te oryginalne, w formie unikatowych myłkusów. Jednak nie zawsze tak to wygląda. Ponadto warto spojrzeć na tę sprawę z punktu widzenia gospodarki łowieckiej.

Losy i problemy muflonów na Dolnym Śląsku | 42
Katarzyna Tajchman

Muflony w naszym kraju występują dopiero od początku XX w. Od tamtej pory zdążyło dojść do załamania liczebności, a teraz daje się zaobserwować poprawę kondycji populacji, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Ten gatunek wymaga jednak stałej troski.

Na krańcu Afryki | 46
Mirosław Garbacz

Pandemia miała swoje dobre strony. Internetowe zapytania o antylopika przylądkowego i peleę sarnią przez znane portale łowieckie przyniosły pozytywną odpowiedź, co wcześniej było nieosiągalne z powodu braku licencji. Pojawiła się więc dla mnie szansa pozyskania kolejnych niesamowitych gatunków południowej Afryki.

Władcy górskich szczytów w Kolumbii Brytyjskiej | 50
Simon K. Barr

Przedstawiamy kolejną relację z łowieckiej wyprawy autorstwa znanego już czytelnikom BŁ Simona K. Barra. Tym razem ten szkocki myśliwy wybrał się do Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Oceanem Spokojnym prowincji Kanady, która od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską, a od południa – z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana. W polowaniu towarzyszył mu Nowozelandczyk Davey Hughes, który również publikował na naszych łamach.

Jak polował Geniusz Karpat | 56
Witold Daniłowicz

Austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand nie był jedyną znaną osobą pasującą do legendy o białej kozicy, o której pisałem w artykule „Polowania Habsburgów i legenda o białej kozicy” (BŁ 10/2021). Taki los spotkał także komunistycznego dyktatora Rumunii Nicolae Ceauşescu. Zginął on, zgodnie z przepowiednią, gwałtowną śmiercią – został rozstrzelany podczas rewolucji w 1989 r. Oprócz smutnego końca obu łowców łączyła również fascynacja liczbą pozyskanej zwierzyny.

Generał Sosnkowski na łowach w Białowieży | 60
Piotr Bajko

W latach 30. XX w. prezydent Ignacy Mościcki urządzał w Białowieży polowania reprezentacyjne. Przyjeżdżały na nie tuzy ze świata polityki. Jednym z częstych gości był gen. Kazimierz Sosnkowski.

Zabawki dużych dzieci? | 64
Dariusz Skowronek

Kilka lat temu chciałem się pochwalić moją kolekcją pięknie ułożonych w piwnicy bałwanków kaczek i gęsi, więc pokazałem ją znajomej. Popatrzyła ze zdziwieniem na bałwanki, a następnie z politowaniem na mnie i rzekła: „Daruś, duże dziecko, ma śliczne zabawki”. Osobom postronnym kolekcjonowanie plastikowych imitacji ptaków może nasunąć takie skojarzenia. Niemniej warto sobie uświadomić, że jest to bardzo ważne wyposażenie myśliwego polującego na mokre pióro, stosowane już od ponad 2000 lat.

Wędzone żeberka dzika – przepis podstawowy | 68
Wojciech Charewicz

Wędzone żeberka dzika to serce myśliwskiej kuchni. Serdecznie je wszystkim polecam. Mogą stanowić świetną bazę do wielu innych potraw.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 70

Koszula na cały rok
CL Curio, czyli 10 cm lornetki w dobrym stylu
Przedpremiery firmy Cosmi w Serocku Łukasz Dzierżanowski
Puch od Tagartu

Konsekwencje odstąpienia od oszacowania szkody | 72
Miłosz Kościelniak-Marszał

Procedura szacowania szkód zawiera niedomówienia, które powodują liczne problemy interpretacyjne. Niedawno Sąd Najwyższy musiał rozstrzygnąć, czy w przypadku bezczynności dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego polegającej na nieoszacowaniu szkód i niesporządzeniu protokołu poszkodowany może dochodzić odszkodowania na drodze sądowej, nawet jeśli nie została wydana decyzja nadleśniczego.

Historia jednej pasji | 78
Marek Targoński

Wszystko się zaczęło od miłości do psów. Później nadeszła fascynacja ich układaniem, polowaniem, startowaniem w konkursach, aż w końcu powstała mała hodowla wyżłów niemieckich krótkowłosych. Józef Grudzień był w pierwszej kolejności menerem. Ułożył mnóstwo psów i z sukcesami startował z nimi w imprezach kynologicznych. Kiedy zdrowie odmówiło mu posłuszeństwa, przekazywał stopniowo swoją wiedzę i dorobek hodowlany młodszemu koledze z koła, ale równie wielkiemu miłośnikowi wyżłów – Andrzejowi Matyjasikowi.

Czy poprawiać po posokowcu? | 82
Łukasz Dzierżanowski

Gdy poszukiwania kończą się niepowodzeniem, często słyszę od myśliwych: „No, przynajmniej zrobiliśmy, co się dało”. Czy na pewno? A może warto rozpocząć pracę od początku, ale z innym psem?

Antyczny czworonożny łowca | 86
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Bullen- lub bärenbeissera często wymienia się jako bezpośredniego przodka bokserów, niemieckich dogów i innych dużych europejskich psów dogowatych. Na Wyspach psy w takim typie były przodkami symbolu kynologii brytyjskiej – angielskich buldogów. Gdy sięgniemy głębiej i prześledzimy ich proweniencję, natrafimy na silne, sprawne i bezkompromisowe psy myśliwskie na zwierzynę grubą.

Jak olejować drewnianą osadę | 94
Łukasz Dzierżanowski

Każdy wie, że aby zachować drewno w dobrej kondycji, trzeba je zabezpieczyć lakierem, woskiem lub olejem. Tak jest również w przypadku orzechowych osad broni myśliwskiej, jednak zazwyczaj jej właścicielom brakuje wiedzy nie tylko o tym, jak dobrze polerować nową kolbę, lecz także o tym, jak dbać o nią w trakcie użytkowania.