Spis treści numeru 12/2021

Łowiecka zagadka | 6
Izabela Kamińska

Zabawa w poszukiwanie różnic na dwóch, wydawałoby się, identycznych obrazkach jest wciągająca nie tylko dla dzieci. Takie zajęcie świetnie ćwiczy umysł, pełni funkcje terapeutyczne, a poza tym może doprowadzić do ciekawych konkluzji. Zwłaszcza
kiedy kadry przedstawiają sceny łowieckie.

Myśliwski świat | 12

Instytut Analiz Środowiskowych – dwa lata wspólnego działania
Mistrzowie Polski w przyrządzaniu dziczyzny
Co płynie w twoich żyłach? Julia Nowak
Sprawni bardziej w łowiectwie Jerzy F. Doniec
Światowe problemy dzikiej przyrody na 35. kongresie IUGB Katarzyna Tajchman
Strzelnica KMS Dragon w Zdrójnie
Kolba się powiększa
Hubertus pod zamkiem Gabriela Łakomik-Kaszuba
Miłośnicy łowiectwa, koni i psów we Włoszczowie Miłosz Kościelniak-Marszał
Hubertus z psami w roli głównej Gabriela Łakomik-Kaszuba
Dwa Hubertusy Nadwiślańskie naraz Jan Maliszewski
Grzechy walnych zgromadzeń Krzysztof Kowalczyk

Ognia z wodą nie pogodzisz, czyli debata o łowiectwie | 34
Paulina Piądłowska

W lipcu w „Gazecie Wyborczej” rozpoczął się cykl wywiadów, które miały się złożyć na debatę łowiecką. Po raz pierwszy zgłębieniem tematu łowiectwa w aż takim stopniu zajęła się ogólnopolska gazeta, i to jeden z trzech najpoczytniejszych dzienników. Co więcej, oddano głos przedstawicielom różnych środowisk.

Laponia po polsku | 40
Piotr Wesołowski

O polowaniu w Skandynawii napisano już wiele, sam byłem tam niejeden raz, a jednak niedawna lapońska przygoda zaskoczyła mnie swoją odmiennością. Wystarczyło ruszyć jeszcze dalej na północ, żeby zobaczyć nieco inny świat od tego, który znam z południowej i środkowej Szwecji, nie tylko jeśli chodzi o samą polowaczkę, lecz także ze względu na ludzi i klimat.

Dekalog zrzuciarza | 46
Maksym Nowaczyk

Zrzuty to piękne pamiątki, a kontrowersje wokół nich wiążą się wyłącznie ze sposobami ich zbierania. Opracowałem więc dekalog zrzuciarza, który wydaje się dobrym punktem wyjścia do uregulowania zbioru zrzutów.

Łoś po 20 latach moratorium | 48
Adam Depka Prądzinski

Spore zamieszanie wywołały ostatnio zapowiedzi wznowienia polowań na łosie oraz podane szacunki, według których w Polsce występuje nawet 50–60 tys. osobników tego gatunku. Skąd te liczby?

Nie zagłaskać na śmierć | 52
Piotr Szymański

Jak nieść pomoc poszkodowanym dzikim zwierzętom, by im nie zaszkodzić? Do napisania tego artykułu skłoniły mnie nie tylko rozmowa z czytelnikiem BŁ, który słusznie zwrócił mi uwagę na potrzebę opublikowania takiego materiału, lecz także informacje na ten temat ukazujące się w mediach społecznościowych. Są one zamieszczane najczęściej przez organizacje mieniące się ekologicznymi.

Świąteczna pieczeń w koszulce | 58
Wojciech Charewicz

To jedno z najłatwiejszych świątecznych dań z dzika. Zawsze się udaje, a przy tym jest doskonałe w smaku i ślicznie wygląda na bożonarodzeniowym stole. Pracy przy nim niewiele. Ot, ugotować skórki wieprzowe i zemleć mięso, które po doprawieniu wystarczy upiec w wyłożonej skórkami blaszce.

Polowanie na słowa | 62

Przerwana pieśń Jerzy Grzonkowski
Moja Puszcza Biała Szymon Depta

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 66

Podgrzewanie na życzenie
Apteczka dla psa z Decathlonu
Z wyżłami „ze Skolnitego” przez Europę
Sposób na ciepłą zasiadkę Agata Chmielewska
Helia TI – po prostu termowizor

Ekwipunek na mokre pióro | 70
Dariusz Skowronek

Wydawałoby się, że do polowania na kaczki z bałwankami wystarczą dobrze ułożony aporter, wabik, bałwanki i chęci. Niby racja, ale nie do końca. Pochylmy się więc nad rzeczami, które – wiem to z własnego doświadczenia – podnoszą komfort polowania, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny.

Odwołanie członka zarządu koła przed końcem kadencji | 74
Michał Ostrowski

Sprawowanie funkcji członka zarządu koła jest zaszczytnym obowiązkiem, wymagającym niekiedy sporego nakładu pracy i sił. Wybór na pięcioletnią kadencję nie oznacza jednak, że myśliwi z koła nie mogą odwołać danego członka zarządu w trakcie jej trwania. Statut PZŁ nie tylko przewiduje taką ewentualność, lecz także w kilku miejscach normuje różne warianty procedury odwołania.

Pierwsza pomoc psom | 78
Janusz Darewicz

Pies, który towarzyszy myśliwemu na polowaniu, podobnie jak człowiek jest narażony na różne, często bardzo groźne urazy. Nieudzielenie mu pierwszej pomocy (pozostawmy tu na boku kwestię moralnego obowiązku) może prowadzić do jego śmierci.

Związek Kynologiczny w Polsce i myśliwi (I) | 80
Gabriela Łakomik-Kaszuba

83 lata temu powstała w Polsce jedna centralna organizacja zrzeszająca miłośników, znawców, hodowców i sympatyków psów rasowych. Utworzona pod nazwą Polski Kennel Klub, była zwana Związkiem Kynologicznym w Polsce. Co znamienne, największy wpływ na powstanie ówczesnych struktur kynologicznych mieli myśliwi i ich psy.

Dziwne zachowania właścicieli psów | 86
Marek Targoński

Dlaczego lubimy psy? Co każe nam przemierzać bezkresne pola, przeskakiwać głębokie rowy i brnąć przez gęste krzaki tylko po to, żeby zobaczyć (albo i nie), jak nasz wyżeł robi stójkę do bażanta? Co nadzwyczajnego jest w tym, że pies przepływa rzekę, szczeka na dzika czy przynosi aport z szuwarów? Dlaczego daje to nam tyle radości? Większość z nas kocha psy bezwarunkowo i nawet się nad takimi pytaniami nie zastanawia, bo z miłości ludzie potrafią robić o wiele dziwniejsze rzeczy.

Nowości marek Lapua i Vihtavuori | 88
Łukasz Dzierżanowski

Długotrwała pandemia spowodowała opóźnienia nie tylko w produkcji i dostawach, lecz także w obszarze rozwoju produktów. Stąd nieco mniej premier niż zwykle. Warto jednak pamiętać, że przerwa w organizacji targów łowieckich przekłada się na gorszy przepływ informacji i łatwo przegapić to, co ciekawego pojawia się na rynku. Rzut oka na nowości fińskiego producenta amunicji i jej komponentów pokazuje, że nie próżnował.

Steyr Monobloc – z jednego kawałka stali | 94
Łukasz Dzierżanowski

Pomysł wykonania komory zamkowej i lufy z jednego kawałka stali wydaje się równie śmiały, jak szalony. Dla austriackiego producenta broni sztucer Monobloc jest dowodem na to, że potrafi budować broń niezwykłą i niezawodną. Na co może liczyć jego potencjalny nabywca?