Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Każda wyprawa poszerza horyzonty myśliwskie | 6
Izabela Kamińska
Wydaje się, że świat mamy dziś na wyciągnięcie ręki, jednak aby dotrzeć w jego najdziksze obszary, trzeba się nieźle natrudzić. Wie o tym dobrze Mirosław Garbacz, który odbył wiele wymagających wypraw w najodleglejsze zakątki świata. Ten jedyny Polak z diamentową piętnastką (czyli przedstawicielami 15 gatunków najmniejszych antylop) na rozkładzie opowiada, co dają mu egzotyczne polowania, a także dlaczego nie zamierza rezygnować z rodzimej kniei.
Myśliwski świat | 14
Wzorowy punkt przetrzymywania odstrzelonych dzików Adam Depka Prądzinski
Nie wolno karać za niewykonanie limitu odstrzału sanitarnego Miłosz Kościelniak-Marszał
Zmiana prawa w zakresie szkód Miłosz Kościelniak-Marszał
Hubertowskie dziękuję Sławomir Galicki
III Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej w randze hubertusa ogólnopolskiego
Grodowieckie Spotkania Myśliwych
Komu lub czemu służą zarządy okręgowe? Daniel Ptak
Złodzieje i hipokryci Józef Chmiela
Najcięższe byki sezonu 2020/2021 | 26
Jak dowodzą historie zdobycia trofeów wyróżnionych w minionej, COVID-owej edycji konkursu BŁ i FH Knieja w Krakowie na najcięższy wieniec jelenia, nadejście zimy wcale nie niweczy szans na spotkanie z mocnym bykiem. Choć rykowisko dawno przebrzmiało, to sezon wraz z jej przyjściem jeszcze się nie kończy.
Nie możemy sobie pozwolić na amatorszczyznę | 32
Miłosz Kościelniak-Marszał
Na początku października 2021 r. zakończył się spór o przywództwo w Naczelnej Radzie Łowieckiej. Odwołanie Rafała Malca zostało utrzymane w mocy, a zarazem potwierdzono, że pełnoprawnym prezesem jest Paweł Piątkiewicz, z którym rozmawiamy nie tylko o tej sytuacji, lecz także o walce z ASF-em, zatargu z Zarządem Głównym PZŁ i o tym, co odgrywa ważną rolę dla przyszłości zrzeszenia.
Ideologią w łosia | 34
Mirosław Ratkiewicz
Wśród naukowców zajmujących się łosiami panują odmienne opinie na temat zarówno wyników badań, jak i dalszego postępowania z tym gatunkiem. Mówi się wręcz o sporze ideologicznym. Skąd się biorą te rozbieżności i co może przynieść przyszłość?
Inwentaryzować każdy może | 38
Henryk Okarma
To, co od kilku lat dzieje się wokół dzików, szczególnie w kontekście oceny ich liczebności na potrzeby walki z afrykańskim pomorem świń (ASF), doskonale obrazuje jeden z największych absurdów gospodarki łowieckiej w Polsce, a mianowicie inwentaryzację zwierzyny. Nie mogę się powstrzymać od trawestacji słów utworu Jonasza Kofty, który Jerzy Stuhr brawurowo wykonał na festiwalu w Opolu w 1977 r.: „Inwentaryzować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”.
Miejsca dokarmiania miejscami transmisji CWD | 44
Katarzyna Tajchman
Zima to czas dokarmiania zwierzyny. Naukowcy wskazują jednak, że skutkuje ono tworzeniem się skupisk zwierząt i wzrostem ryzyka rozprzestrzeniania się chorób, w tym CWD.
Chruszczow i Breżniew w białowieskim mateczniku | 46
Piotr Bajko
Puszcza Białowieska przyciąga ludzi głównie unikatową przyrodą, a ponadto interesującymi dziejami. Wiąże się z nią wiele ważnych wydarzeń, czasem o światowym znaczeniu. Bez przesady można rzec, że niemal w każdym jej zakątku drzemie niebanalna historia. Zajrzyjmy choćby do uroczyska o bardzo oryginalnej nazwie – Wiskule, położonego ponad 9 km na południowy wschód od Białowieży,
czyli już po białoruskiej stronie puszczy.
Jak rozliczyć sanitarnego lisa | 52
Michał Dryndos
Do redakcji dociera dużo pytań związanych z księgową stroną prowadzenia działalności przez koła łowieckie. Postanowiliśmy nawiązać współpracę z Michałem Dryndosem, skarbnikiem KŁ nr 9 „Sokół” w Kielcach, który prowadzi biuro rachunkowe. Stali czytelnicy BŁ będą mogli bezpośrednio lub za pośrednictwem redakcji przesyłać do autora pytania dotyczące księgowości łowieckiej. Wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązania problemów w tej zawikłanej materii. Zachęcamy do kontaktu oraz do współtworzenia tej rubryki. W tym miesiącu zajęliśmy się zagadnieniem, jak koło łowieckie powinno rozliczyć wpływy za odstrzał sanitarny lisów.
Polędwica jelenia w cebuli i śmietanie | 56
Wojciech Charewicz
To szybkie, łatwe i smaczne danie. Składników niewiele, a z przyrządzeniem poradzi sobie każdy, nawet mało doświadczony adept kulinarnego hobby. Jeżeli polędwica jest już obrana z błon, to sam proces przygotowania całej potrawy trwa nie dłużej niż kwadrans.
Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 58
Thunder z dalmierzem i taniej
W nowozelandzkim stylu
Powrót myśliwskiej CZ-etki
Zwyczajne i nadzwyczajne walne zgromadzenie | 64
Piotr Ostrowski
Najwyższym organem koła łowieckiego jest walne zgromadzenie, czyli zebranie ogółu członków danego koła. Mogą oni w demokratyczny sposób wyrazić swoją wolę we wszystkich sprawach zarezerwowanych do wyłącznej kompetencji tego organu. Statut rozróżnia walne zgromadzenie zwyczajne i nadzwyczajne. Warto przybliżyć podobieństwa i różnice między nimi.
Po pierwsze nie szkodzić | 66
Łukasz Dzierżanowski
Przewodnik posokowca odpowiada głównie za logistykę: dojazd, komunikację z myśliwym, decyzje o rozpoczęciu i zakończeniu pracy. Jego zadaniem, oczywiście, jest także prowadzenie psa, wsparcie w razie przeszkód i trudności, pomoc w powrocie do ostatniej farby lub zestrzału. Jednak ponad wszystko obowiązuje go dewiza: po pierwsze nie szkodzić. Zwłaszcza gdy posokowiec doskonale wie, co robi.
O programie hodowlanym polskich spanieli myśliwskich | 70
Joanna Gruszczyńska
W wytycznych FCI jako warunek konieczny przeprowadzenia całej procedury uznania nowej rasy, zarówno tymczasowego, jak i ostatecznego, wielokrotnie podkreślana jest rola odpowiednio przemyślanego planu hodowlanego. Mamy wystarczającą liczbę polskich spanieli myśliwskich, by się zająć spełnieniem potrzebnych kryteriów.
Płochacz z Polski rodem | 72
Gabriela Łakomik-Kaszuba
Polski spaniel myśliwski – bo o nim mowa – od lat 80. XX w. doskonalony przez i dla myśliwych, zdobywa rosnącą popularność. Choć nowożytna historia rasy ma niecałe 30 lat, to tradycja polowania z małymi płochaczami w Polsce sięga lat 20. ubiegłego wieku.
Słowo o hodowli „Z Krainy Bocianich Gniazd” | 74
Dorota Barska-Baranowska
Psy były w moim życiu, odkąd skończyłam sześć lat. Głównie mieszańce, ale też psy rasowe: mastif neapolitański, bokser, bernardyn czy czarny terier rosyjski. Początkowo spaniele nie podbiły mojego serca – aż do pierwszego spotkania z polskim spanielem myśliwskim.
W sprawie dalszej hodowli PSM | 76
Małgorzata Supronowicz
Wprowadzanie nowych osobników do hodowli jest bardzo istotne. Jednak nie można zapominać o korzeniach i łączyć tylko nowych psów z nowymi. Grozi to bowiem utratą użytkowości.
Polskie spaniele myśliwskie w duńskim klubie | 77
Marta Zygmunt-Kisielewska
Duński Klub Spanieli, organizacja licząca niemal 90 lat, do ośmiu reprezentowanych ras dołączył kolejną – polskiego spaniela myśliwskiego. To piękny początek polsko-duńskiej przyjaźni.
Odrodzenie polowań z płochaczami | 78
Gabriela Łakomik-Kaszuba
Na początku lat 80. XX w. dobre stany zwierzyny drobnej i trudności aprowizacyjne spowodowały wzrost zainteresowania psami myśliwskimi małych ras. Spaniele okazały się strzałem w dziesiątkę.
Polski spaniel myśliwski okiem myśliwego | 80
Piotr Miszycki
Jestem myśliwym z ponad 10-letnim stażem, więc kiedyś musiała przyjść pora na własnego psa. Wybór padł na polskiego spaniela myśliwskiego. Czy spełnił wszystkie moje oczekiwania? Powiem krótko: nie zawiodłem się.
Moja przygoda z polskim spanielem myśliwskim | 82
Jarosław Dąbrowski
W 2019 r. zostałem właścicielem polskiego spaniela myśliwskiego – Marsa. Dziś mogę powiedzieć, że to był dobry wybór.
Testy hodowlane dla małych ras | 84
Anna Jedlińska
Polskie spaniele myśliwskie coraz częściej zaczynają się pojawiać na myśliwskich imprezach kynologicznych. Jak je do tego odpowiednio przygotować?
Kilka wystaw | 86
Elżbieta Jedlińska
Sezon wystawowy w 2021 r. dla psów wszystkich ras rozpoczął się bardzo późno, bo dopiero w maju. Wszystkiemu była winna panująca pandemia COVID-19. Mimo to na kilku wystawach pojawiły się polskie spaniele myśliwskie.
Wystawy – co i jak? | 86
Elżbieta Jedlińska
Na wystawy jeżdżę od zawsze i od 18 lat wystawiam na nich psy, więc nie stanowi to dla mnie tajemnicy. Jednak nie dla wszystkich zawiłości tych imprez i regulaminów są zrozumiałe. Dlatego postanowiłam podać kilka informacji, które mogą się przydać.
II Klubowa Wystawa PSM w Mosznej | 88
Marta Zygmunt-Kisielewska
II Klubowa Wystawa Polskich Spanieli Myśliwskich przeszła już do historii. Odbyła się 5 września 2021 r. w pięknej zabytkowej scenerii zamku w Mosznej, co niewątpliwie dodało uroku całemu wydarzeniu. Organizacji wystawy podjął się oddział ZKwP w Opolu. To była wspaniała impreza.
Pokazały, co potrafią | 90
Iwona Topolska
9 i 10 października 2021 r. okazał się udanym weekendem dla polskich spanieli myśliwskich. Wtedy to na Pomorzu w konkursach i próbach pracy sprawdzono ich przydatność do pracy w łowisku. Spaniele udowodniły, że są myśliwskie nie tylko z nazwy.
Z dwutaktem Haenel Jaeger NXT w Szwecji | 94
Łukasz Dzierżanowski
W połowie listopada przez kilka dni intensywnie użytkowałem nowy dwutakt z Suhl. To jeszcze jedna gorąca nowość, która miała swoją premierę w ubiegłym roku. Jak się sprawdził ten sztucer? Jak współpracował z opisywanym na łamach październikowej BŁ kolimatorem Aimpoint Acro C-2?