Spis treści numeru 2/2022

Łowieckie sceny rodem z horroru | 6
Izabela Kamińska

Często zarzuca się współczesnym myśliwym, że publikując fotografie z upolowaną zwierzyną, epatują okrucieństwem i popularyzują przemoc. Gdy się spojrzy jednak na obrazy Petera Paula Rubensa o tematyce myśliwskiej, zdjęcia łowców z pozyskanym trofeum wydają się pogodne, a nawet ujmujące. Czy zatem jednego z najsłynniejszych artystów barokowych o niezaprzeczalnym talencie i bezsprzecznym autorytecie należałoby nazwać zwyrodnialcem, dręczycielem i żądnym krwi potworem?

Myśliwski świat | 10

Najciekawsze parostki 2021 r. wyłonione
Sympozjum Państwowych Straży Łowieckich 2021 Milena Stemplewska-Zawierucha
50 lat sokolnictwa w Tucholi Mariusz Nowogrodzki
Polskie sokolnictwo na liście światowego dziedzictwa UNESCO Adam Mroczek
Koniec amatorki rzeczników dyscyplinarnych i sądów łowieckich Miłosz Kościelniak-Marszał
Dziwak znad granicy stanu wyjątkowego Andrzej Hołownia
Pomorskie okręgowe łowy na lisy na rzecz medycyny Marcin Dziosa
Pijaństwo w świecie zwierząt Jagoda Czajkowska
Przekazanie dzierżawy sposobem na wyjście z długów Miłosz Kościelniak-Marszał
Stanowisko ministerstwa w sprawie odsprzedaży tusz Miłosz Kościelniak-Marszał
Wspomnienie o przyjacielu Kazimierzu Wekseju Grzegorz Jaworski
Jak to robią Finowie Marcin Dziosa
Szczecińskie koła wciąż pod kreską Adam Depka Prądzinski
„Myśliwska paczka” od KŁ im. św. Huberta w Oleśnicy Piotr Małas
Wystawa dzieł Cranacha w Muzeum Narodowym w Warszawie
20-lecie Międzynarodowego Stowarzyszenia Myśliwych Pogranicza Roman Rybak i Andrzej Wystygło
Sytuacja myśliwych niezrzeszonych Hubert Codrow, Anna Wierzbicka, Radomir Graczyk
 

Planowanie łowieckie | 34
Ryszard Adamus

Nauka łowiecka ma stosunkowo stare recepty na gospodarowanie zwierzyną. Jak bardzo są one skuteczne?

Zwierzyna gruba: plany sobie, życie sobie | 38
Robert Kamieniarz

Zbliża się koniec sezonu polowań, a tym samym czas inwentaryzacji zwierzyny i planowania łowieckiego. W trakcie opracowywania rocznego planu łowieckiego dla jeleniowatych i dzików dylematy zaczynają się zwykle w momencie wpisywania danych o liczebności wiosennej. Z kolei problemy z realizacją planów przynosi sezon polowań, w którym nierzadko okazują się one za wysokie albo za niskie.

Niezdrowe monokultury | 42
Paweł Janiszewski

Obecne środowisko, w którym bytuje zwierzyna, jest w dużej mierze zróżnicowane. Składa się z licznych, zarówno naturalnych, jak i częściowo lub całkowicie zmienionych przez człowieka ekosystemów, a także z nowo tworzonych sztucznych elementów. Jaki ma to wpływ na zwierzęta?

Wałbrzych i płacz nad rozlanym mlekiem | 44
Piotr Szymański

Rozlało się mleko w Wałbrzychu. Mam na myśli odstrzał redukcyjny dzików w tym mieście na początku grudnia 2021 r., o którym zrobiło się głośno w całej Polsce.

Serbskie przepiórki | 47
Witold Daniłowicz

Z polowań na pióro najbardziej lubię wyprawy na przepiórki. W ubiegłym roku postanowiłem pojechać na nie do Serbii i przy okazji zobaczyć kraj, w którym jeszcze nigdy nie byłem. Przy wyborze miejsca kierowałem się również tym, że do Serbii można wygodnie dotrzeć samochodem. W czasach COVID-u i coraz większych utrudnień w przewożeniu broni samolotem ma to niebagatelne znaczenie.

Zmarginalizowane dziedzictwo | 50
Adam Depka Prądzinski

O obecnej sytuacji sokolnictwa – żywej tradycji wpisanej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – rozmawiamy z sokolniczym Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników” Adamem Dopierałą oraz jego zastępcą Rafałem Krukiem.

Kapuśniak na solonych dziczych żeberkach | 54
Wojciech Charewicz

Wyraziście kwaśny kapuśniak na solonych dziczych żeberkach to idealna zupa na następny dzień po karnawałowych szaleństwach. Działa jak lekarstwo: łagodzi ból głowy, orzeźwia i przywraca apetyt, a wraz z nim – chęć życia. Kiedy zapraszam w karnawale gości na późne śniadanie po nocnej biesiadzie, zawsze podaję im właśnie takie koło ratunkowe.

Nowy ład w kołach łowieckich | 58
Michał Dryndos

Rok 2022 jest czasem, który należy przeznaczyć na podjęcie oraz wdrożenie przemyślanych decyzji dotyczących dalszego funkcjonowania kół łowieckich. Czeka nas bowiem rewolucja w zakresie prawa podatkowego i finansowo-księgowego.

Polowanie na słowa | 60

Polowanie na zające – wrażenia prowadzącego Tomasz Fatyga

Szkody – bez protokołu nie ma odwołania | 66
Daria Danecka

Procedura, w wyniku której następuje wypłata odszkodowania za szkody łowieckie, budzi wątpliwości interpretacyjne. Zostały wydane w tej kwestii dwa przeciwstawne orzeczenia sądów – jedno przez Naczelny Sąd Administracyjny, drugie przez Sąd Najwyższy. Który ma rację?

Jak policja może utrudnić posiadanie broni | 70
Robert Piszko

Już w 2023 r. myśliwych najprawdopodobniej czeka obowiązkowe badanie lekarskie, powtarzane co pięć lat. Niestety wiąże się ono z wciąż nierozstrzygniętym problemem uznaniowości w wydawaniu pozwoleń na broń. Odwołania organów policji od orzeczeń lekarsko-psychologicznych będą mogły uprzykrzyć życie nie tylko strzelcom sportowym.

Walne: absolutorium dla samego siebie? | 72
Piotr Ostrowski

Odpowiedź na pytanie, czy członek zarządu koła może głosować na walnym zgromadzeniu w sprawie udzielenia absolutorium samemu sobie, rodzi w praktyce wiele problemów. Łączy się to z szerszym zagadnieniem wyłączenia od głosowania danej osoby z uwagi na funkcję pełnioną przez nią w kole lub w zrzeszeniu.

Związek Kynologiczny w Polsce i myśliwi (II) | 74
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Potrzeba odrodzenia po wojnie naszego kynologicznego stowarzyszenia pojawiła się zaraz po zakończeniu działań zbrojnych. Reaktywacji podjęli się przedwojenni działacze, w dużej części myśliwi.

Doskonały pies na pióro | 78
Ireneusz Wasilewski

Urocze, bystre i przyjazne spaniele to w istocie urodzeni łowcy, świetnie przygotowani do pracy w trudnym łowisku. Rodowód, selekcja pod kątem użytkowości i cechy fizyczne przy niezbyt wymagającym szkoleniu czynią z polskiego spaniela myśliwskiego wspaniałego towarzysza każdego polowania na ptactwo.

Pies dla ciebie? | 80
Anna Łuczak

Zanim się zdecydujesz na polskiego spaniela myśliwskiego, zastanów się, czy na pewno tego chcesz. Poniżej kilka jego cech, które trzeba pokochać albo się wycofać.

Wszechstronność jamników | 82
Marek Targoński

Jamniki to psy, które sprawdzają się w każdym łowisku i w każdym domu. Są bardzo przyjazne ludziom, a jednocześnie waleczne w przypadku spotkania z drapieżnikiem. Najczęściej bez żadnej nauki stają się świetnymi dzikarzami, tropowcami, norowcami, płochaczami czy aporterami ptactwa. Dawno temu pojawiła się o nich – oczywiście niesprawiedliwa – opinia psów nieposłusznych, więc w pewnym momencie przestały z nią walczyć.

Kynologiczne pół żartem, pół serio | 85
Monika Marchwicka

Portale internetowe bywają platformą wymiany wiedzy i doświadczenia, ale bywają też miejscem, gdzie się szerzy szkodliwe teorie i wylewa swoje frustracje. Nie inaczej jest w przypadku forów kynologicznych.

Jak wybrać, założyć i dbać o montaż? | 88
Łukasz Dzierżanowski

Wielu myśliwych lekceważy znaczenie odpowiedniego osadzenia lunety na broni i nie wiąże z tym swoich późniejszych kłopotów na strzelnicy lub w łowisku. Inni sądzą, że nawet najprostsze czynności wymagają interwencji rusznikarza. Jak wybrać montaż? Na co zwrócić uwagę przy samodzielnym osadzaniu lunety? Jakie narzędzia są potrzebne? O to wszystko pytam Marka Łuszczka – cenionego rusznikarza i producenta akcesoriów myśliwskich.

Strachy nocnych polowań | 94
Łukasz Dzierżanowski

W nocy to się śpi, a nie łazi po lesie! Ileż razy słyszeliśmy takie rady? Polowanie z założenia powinno stanowić wyzwanie i – jeśli ma smakować – nie może być łatwe. Czasami jednak trudne warunki, zmęczenie i rozbudzone emocje sprawiają, że robi się po prostu niebezpiecznie.