Spis treści numeru 4/2022

Łowiecka mitologia według Rubensa | 6
Izabela Kamińska

Peter Paul Rubens dokonał wielkiego przełomu w przedstawianiu dynamicznych scen łowieckich. Komu jednak mrożące krew w żyłach obrazy pokazane w BŁ 2/2022 nie przypadły do gustu, ten w bogatym portfolio malarza znajdzie spokojniejsze kadry myśliwskie inspirowane starożytną grecką i rzymską tradycją. Sceny mitologiczne pędzla flamandzkiego artysty będą też doskonałym pretekstem do podziwiania rubensowskich kształtów.

Myśliwski świat | 10

Dubeltowy kwadruplet, czyli ośmiodzikowy pokot prezesa Jerzy F. Doniec
Zwycięstwo ducha nad materią Jacek Seniów
15 lat Stowarzyszenia Polskie Diany Katarzyna Dudek
Zmiany na liście gatunków łownych
Wystawa „Las i łowiectwo w sztuce” w Międzyrzeczu
Stawiajmy domki dla kaczek! Dariusz Skowronek
Tropiąc wilki online, czyli Wolf Expedition 2022 Barbara Kołodko, Daniel Pękalski
Przełomowy wyrok w sprawie szkolenia psów
Pozyskanie w Niemczech bez większych zmian Adrian Sobek

Myśliwi w obronie Ukrainy | 20
Patryk Kuchnicki

Wczesny poranek 24 lutego 2022 r. odmienił życie ludzi na całym globie. Wojna na Ukrainie stała się faktem. Odtąd zapisuje krwawe karty historii w Europie. Heroizm narodu ukraińskiego pod wodzą bohaterskiego prezydenta był i jest widoczny w całym spektrum działań militarnych. Nie brakuje również zaangażowania ukraińskiej braci łowieckiej.

Co obnażył wypadek na polowaniu | 24
Leszek Kamiński

W grudniu 2021 r. w trakcie polowania zostałem zrogowany przez byka jelenia szlachetnego. Cały wypadek uwieczniłem dzięki kamerze zamontowanej na czapce. Film okazał się medialnym hitem i przyczynkiem do gorących dyskusji o myśliwych oraz postrzeganiu łowiectwa w dzisiejszych czasach.

Wiosenne potrzeby pokarmowe jeleni | 28
Paweł Janiszewski

Okres wiosenny i pojawianie się roślinności zielnej na łąkach, polach czy w lasach tylko pozornie powinny uspokajać myśliwych. Choć dziko żyjące przeżuwacze mogą już pobierać świeży żer, to po okresie zimowym są pozbawione tłuszczu zapasowego, a ponadto ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe z każdym tygodniem intensywnie wzrasta. Wiosenny wczesny pokarm zielny zapewne okaże się więc niewystarczający. Zwierzyna potrzebuje białka!

Szwedzkie spojrzenie na polskie łowiectwo | 32
Julia Nowak

Studiuję w Szwecji i miałam tam okazję spotkać się z członkami studenckiej organizacji łowieckiej. Opowiedziałam im o łowiectwie w Polsce. Jak ono wygląda z perspektywy studentów ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Umei – młodych (ale trzeba przyznać, że jak na swój wiek bardzo doświadczonych) szwedzkich myśliwych? Pewne kwestie każdy z nich postrzega podobnie, jednak na część spraw mieli oni zróżnicowane spojrzenie.

Jak chronić dziki przed odstrzałem sanitarnym? | 36
Miłosz Kościelniak-Marszał

Problemy z ASF-em sprawiają, że myśliwym nakazuje się pozyskiwać coraz więcej dzików w ramach odstrzału sanitarnego. Nie bierze się przy tym pod uwagę rzeczywistego stanu populacji tych zwierząt w poszczególnych obwodach. Na szczęście sądy administracyjne coraz częściej przyznają rację protestującym myśliwym i chronią dziki przed nadmiernym odstrzałem.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 40

Mieszanka na poletka wabiąca dziki
Elektroniczna hybryda Jakub Piasecki

„Taniego sokoła, drapieżnika jakiegoś mi potrzeba” | 42
Adam Mroczek

Sobota, godz. 22.00. Dzwoni telefon, ale tylko przez 3 sekundy, po czym połączenie się urywa i przychodzi SMS. Myślę sobie: typowa sytuacja – ktoś się naczytał o sokolnictwie, napalił, że to coś dla niego, i dzwoni, by już kupić tego upragnionego, od 15 sekund wymarzonego sokoła…

Koło co się zowie (II) | 46
Paulina Piądłowska

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – głosi przysłowie. W kontekście rozważań nad nazwami kół można by to strawestować i rzec: „Jak się sam napiszesz, tak cię zobaczą”. Co zatem o poszczególnych grupach myśliwych mówi miano, które sami sobie nadali?

Polowanie na słonia w dzikim Zimbabwe | 48
Jakub Piasecki

Słoń jest duży i jest go dużo tam, gdzie się na niego poluje. W Zimbabwe mieszka druga pod względem liczebności populacja tego gatunku w Afryce. Nie oznacza to jednak, że polowanie na to wielkie zwierzę jest proste i przychodzi bez wysiłku.

Zbiorówka w Pikardii | 54
Witold Daniłowicz

Mój przyjaciel Juan i ja zostaliśmy zaproszeni na polowanie zbiorowe we Francji. Po krótkim locie do Paryża i godzinnej jeździe samochodem znaleźliśmy się w historycznej krainie – Pikardii, znanej z pięknych zamków i kościołów.

Ahoj, focza przygodo! | 58
Maciej Leżuch

Każdy z nas ma jakieś myśliwskie plany i marzenia. Przyznam szczerze, że wyprawa, jaką zaproponował mi Eryk Książkiewicz, nie była moim celem. A to z prostej przyczyny – nigdy na to nie wpadłem. Zawsze sobie wyobrażałem, że polowania na foki są zarezerwowane dla rdzennych mieszkańców regionów geograficznych, gdzie te ssaki występują, takich jak Inuici czy Jaganie.

Kartacze z gęsiną | 62
Wojciech Charewicz

Kartacze z gęsiną to danie, które zaliczam do najsmaczniejszych. Pod jednym wszakże warunkiem – że są zrobione uczciwie.

Ekoschematy – nowa strategia dla rolnictwa | 66
Łukasz Pertek

Działalność rolnicza w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej opiera się na wspólnej polityce rolnej, która jest realizowana w kilkuletnich cyklach. Ostatni przypadał na lata 2014–2020. Przed nami kolejna strategia na lata 2023–2027. Przedstawienie myśliwym nowej perspektywy dla polskiego rolnictwa pomoże lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w łowisku i sytuację zastaną na polach podczas szacowania szkód oraz pozwoli zaplanować gospodarkę rolną w kołach łowieckich.

Rachunkowość w kołach łowieckich | 68
Michał Dryndos

Na członkach zarządów kół łowieckich ciąży odpowiedzialność karna za niestosowanie przepisów dotyczących właściwej ewidencji księgowej i za prowadzenie jej niezgodnie z wymogami art. 77 ustawy o rachunkowości. Naruszenie zapisów ustawy podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch albo obu tym karom łącznie. Trzeba więc dokładnie się zaznajomić z obowiązującym w tym zakresie prawem.

Blokowanie łowiska | 70
Piotr Ostrowski

Ostatnio kilkakrotnie zwrócono się do mnie z prośbą o poradę w sprawie blokowania łowiska przez myśliwych, którzy mimo dokonania wpisu do książki ewidencji w rzeczywistości nie wykonują polowania, a jednocześnie uniemożliwiają to innym w danej części obwodu. Ten problem staje się coraz powszechniejszy, dlatego warto omówić jego prawne aspekty.

Co słychać w SMGP? | 74
Adam Depka Prądzinski

Przy okazji noworocznego spotkania integracyjnego członków Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, które w lutym odbyło się w Lipowej k. Żywca, rozmawialiśmy z prezesem tej organizacji Jarosławem Mazurem.

Psie teleporady | 78
Monika Marchwicka

Jak rozpoznać psie potrzeby? Jak się dobrze przygotować do pracy z psem na sztucznie sfarbowanych tropach? Na co zwrócić uwagę, gdy pies nagle zmieni swoje zachowanie? Bardzo lubię takie rozmowy z dzwoniącymi do mnie czytelnikami.

Myśliwy, który poszedł na wojnę | 82
Marek Targoński

Simo Häyhä jest uznawany za najskuteczniejszego snajpera wszech czasów. Przez całą swoją młodość wiódł życie prostego rolnika, który najbardziej pasjonował się myślistwem i hodowlą psów. Kiedy wybuchła wojna, zarzucił na ramię sztucer i ruszył przed siebie, by bronić swojego kraju.

IWA 2022 – powrót po trzech latach | 88
Łukasz Dzierżanowski

Na tegorocznych targach zabrakło wielu potentatów z branży broni i akcesoriów myśliwskich. Nie znaczy to jednak, że IWA nie obfitowała w nowości, niespodzianki i ciekawostki. Radość ze spotkania była ogromna, dlatego swoje wrażenia prezentuję w nietypowej formie – nagradzam wyróżniające się produkty lub marki w wymyślonych przez siebie, mam nadzieję interesujących kategoriach.

O przypadkowym strzale, a w zasadzie o bezpieczeństwie | 92
Michał Dudzik

Od wielu lat słyszę o tym, jak to broń musi mieć przyspiesznik, gdyż siła nacisku na spust powinna być niewielka, inaczej nie da się celnie strzelić. Te i inne mądre pomysły stoją w sprzeczności z realiami, bo w dachach wiat na strzelnicach czy ambonach widzę otwory po pociskach, a historie o tym, jak to ktoś mierzył w zwierza i broń sama strzeliła, są niestety powszechnie znane.

CZ 600 – nowy czeski sztucer | 94
Łukasz Dzierżanowski

Na początku roku gruchnęła sensacyjna wieść – Česká zbrojovka wprowadzi na rynek nową linię nowoczesnych repetierów, która ma zastąpić bardzo popularne u nas CZ 527, 550 i 555. Jaki jest nowy czeski sztucer przy bliższym poznaniu? I najważniejsze: czy będziemy tęsknić za CZ 550? A może sześćsetka jest tak dobra, że szkoda czasu na sentymenty?