Spis treści numeru 5/2022

W dialogu z przyrodą | 6
Izabela Kamińska

Słowo „wolność” na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, lecz jego potęga, pojemność czy wieloznaczność są niewiarygodne. Definicji wolności istnieje chyba tyle, ile ludzi żyje na świecie. Poczucia autonomii, niezależności, swobody człowiek często szuka w przyrodzie. W obecnej sytuacji pewnie się to wydaje abstrakcją, ale zagłębienie się w filozofię natury może nam przynieść ukojenie i pomóc odnaleźć odpowiedzi na wiele problemów współczesnego świata.

Myśliwski świat | 11

Najcięższy byk sezonu 2021/2022 wyłoniony!
Harce nad przepaścią Wojciech Sobociński
 À propos wątpliwości prof. Okarmy Witold Daniłowicz
Targi ETS z myśliwymi, ale bez PZŁ Adam Depka Prądzinski

Najciekawsze parostki sezonu 2021/2022 (I) | 20

Jedni myśliwi myłkusów wypatrują już od wczesnej wiosny, inni poszukują ich od pierwszych dni sezonu na kozły. Ale są też szczęśliwcy, którym los nadzwyczaj sprzyja i wyjątkowego rogacza podaje im na tacy. Prezentujemy historie zdobycia trzech zwycięskich myłkusów XI edycji konkursu BŁ i firmy Incorsa na najciekawsze parostki. 

Zwierzęta o białym umaszczeniu | 26
Ryszard Adamus

Nietypowe białe zwierzęta spotykane w naszych lasach potocznie nazywa się albinosami, ale to nie do końca prawda. Ta niezwykła cecha ma podłoże genetyczne i od dawna fascynuje myśliwych oraz innych miłośników przyrody.

Jak pokarm decyduje o życiu szaraków? | 29
Paweł Janiszewski

Od wielu lat stan liczebny zajęcy szaraków uważa się za niezadowalający, szczególnie jeśli odniesie się go do tego, jaki był na początku drugiej połowy ubiegłego wieku. Późniejszy spadek przypisuje się zazwyczaj drapieżnictwu i chorobom, które wówczas intensywnie się rozwijały. Warto się też jednak zastanowić nad wpływem jakości i ilości pokarmu, bo one także odgrywają istotną rolę w dynamice populacji zajęcy.

Łowieckie swing state | 32
Łukasz Ludwisiak

O tym, jak trudno jest przekonać kogoś do swoich racji, wie chyba każdy, kto żyje w związku lub wychowuje dziecko. Nawet jeśli coś ma swoje merytoryczne uzasadnienie, to kaliber tego może nie być wystarczający do zbicia argumentów naszego rozmówcy. Gdy przenieść to na grunt łowiecki, łatwo odnieść wrażenie, że świat jest zero‑jedynkowy i w społeczeństwie występują tylko myśliwi oraz zieloni. Na szczęście dla nas wśród Polaków bardzo duży odsetek osób nie ma ugruntowanego poglądu na tę kwestię.

Hiszpańscy myśliwi wyszli na ulicę | 36
Jarosław Kuczaj

800 tys. Hiszpanów, w tym 600 tys. myśliwych, 20 marca protestowało na głównej ulicy Madrytu przeciwko niekorzystnym dla łowiectwa i rolnictwa regulacjom prawnym. O powodach i politycznej sile tego zrywu oraz jego organizacyjnym zapleczu opowiada Manuel Gallardo, przewodniczący Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Łowieckiej (Real Federación Española de Caza – RFEC).

Polowanie na poligonach | 40
Wojciech Misiukiewicz

Łowiectwo i poligony wojskowe to dla przeciętnego obserwatora egzotyczne połączenie. O związanych z tym kłopotach wiedzą zwłaszcza ci, którym przyszło zarządzać tego typu terenami. Niełatwo jest bowiem połączyć funkcje obronne, gospodarcze, przyrodnicze i społeczne na obszarze użytkowanym w tak szczególny sposób. Jednym z takich osobliwych miejsc jest poligon w Orzyszu.

Wścieklizna znów w natarciu | 44
Patryk Kuchnicki

Jednym ze skutków długotrwałej walki ze wścieklizną był m.in. gwałtowny wzrost populacji lisów. Aż do 2020 r. ta choroba występowała raczej sporadycznie, ale jak się okazało, nigdy nie należy lekceważyć tego rodzaju zagrożeń. Ubiegły rok przyniósł nagły skok zachorowań, co wzmogło czujność służb weterynaryjnych. Zabójczy charakter i duża liczba potencjalnych nosicieli wścieklizny sprawiają, że pozostałe choroby wypadają przy niej blado. Czy czeka nas weterynaryjna apokalipsa?

Propozycja odstrzału łosi do celów naukowych | 48
Bogusław Bobek

Na początku lutego Polska Fundacja Ochrony Dzikich Zwierząt wystosowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek o wyrażenie zgody na odstrzał do celów naukowych 732 łosi w 16 nadleśnictwach w okresie od września do grudnia 2022 r. Niestety resort nie udzielił żadnej odpowiedzi. Tym bardziej warto przedstawić szerszemu gronu założenia całego projektu.

Ten obcy. Tajemnica podgatunków jelenia sika | 52
Jagoda Czajkowska

Nierozstrzygnięta zagadka systematyki zoologicznej jelenia sika spędza sen z powiek wielu naukowcom i historykom. Dotychczasowe publikacje na ten temat wydają się jedynie namiastką tego, co wciąż pozostaje ukryte, stojące pod znakiem zapytania.
Na podstawie dostępnej literatury postaram się przybliżyć charakterystykę tego gatunku oraz olbrzymią zmienność osobniczą w jego ramach.

Nowe inwazyjne gatunki obce. Co to zmienia? | 56
Miłosz Kościelniak-Marszał

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że przed nowym rokiem gospodarczym rządzący fundują nam jakieś niespodzianki prawne. Preludium było w 2018 r., kiedy to znienacka uchwalono niesławną nowelizację zakazującą zabierania dzieci na polowanie i nakładającą obowiązek badań lekarskich. W kolejnych latach za pięć dwunasta odsuwano wejście w życie nowego podziału na obwody łowieckie. W tym roku zaś na dzień przed rozpoczęciem sezonu zmieniono listę gatunków łownych oraz regulamin polowań. Ponieważ tym zmianom towarzyszy wiele niedomówień, trzeba się im przyjrzeć bliżej.

Drony w gospodarce łowieckiej | 60
Wojciech Gruźliński

Łowiectwo to zajęcie o wieloletniej tradycji, a ta często kontrastuje z nowoczesnością. Postęp z jednej strony przynosi trudne wyzwania i obowiązki, a z drugiej – daje niespotykane dotąd narzędzia, których myśliwy może użyć na swoją korzyść. Jednym z nich są drony.

Jak zostać myśliwym łucznikiem? | 64
Ziemowit Tokarski

Zanim zacznie się polować z łukiem, trzeba przejść specjalny kurs i uzyskać patent myśliwego łucznika. Takie kursy organizuje Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego. Jak one wyglądają i co zrobić, by samemu doświadczać emocjonujących łowów z łukiem?

Koszty w kołach łowieckich | 68
Michał Dryndos

Kiedy dany koszt poniesiony przez koło można zaliczyć do zwolnionego z podatku dochodowego kosztu na działalność statutową, a kiedy będzie obowiązywać 19-procentowa stawka podatku? Myśliwi często nie potrafią rozróżnić rodzajów kosztów, ale trzeba pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.

Doskonały grillowany boczek dzika | 70
Wojciech Charewicz

Jego wspaniały smak to kompozycja pikantności, słodyczy, delikatnej kwasowości i soli – wszystko połączone aromatem pieczonego mięsa. Do takiego grillowania nadaje się mięso z boku dzika, wieprzowe lub wołowe.

Koło co się zowie (III) | 72
Paulina Piądłowska

Na koniec mojego trzyodcinkowego cyklu o nazwach kół zostawiłam nazwy jednostkowe, a więc najbardziej oryginalne. I choć nie można na ich podstawie wyciągać ogólnych wniosków dotyczących myśliwych, to są warte uwagi z innych względów.

Ugoda w sprawie wielkości odszkodowania | 75
Daria Danecka

Spotykam się z wątpliwościami, czy w przypadku odpowiedzialności za szkody łowieckie jest możliwe zawarcie jakiejkolwiek ugody w sprawach dotyczących szacowania szkód łowieckich. A jeżeli tak, to jaką ugodę można zawrzeć oraz kiedy. To zagadnienie należy poddać analizie z punktu widzenia ugody cywilnej oraz ugody administracyjnej, które mają odmienny charakter.

Kynologia w powojennej Polsce | 82
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Po wojnie w granicach ziem polskich przetrwały dwa typy psów gończych i nielicznie (głównie w woj. kieleckim) charty polskie oraz małe płochacze. Dzięki wysiłkom wielu osób, mimo różnych przeciwności, kynologii myśliwskiej w naszym kraju udało się odrodzić.

Kiedy zacząć szkolić psa myśliwskiego? | 86
Marek Targoński

Świat zawodowych szkoleniowców jest podzielony na dwie grupy. Jedna z nich – bardziej rygorystyczna – uważa, że układanie psa należy rozpocząć tego samego dnia, w którym ośmiotygodniowy szczeniak trafi do naszego domu. Natomiast druga grupa – ta łagodniejsza – proponuje, by jeden dzień poczekać.

Optyka na Iwie 2022 | 88
Łukasz Dzierżanowski

Nie jest tajemnicą, że sporo największych firm z ostrożności zrezygnowało w tym roku z własnego stoiska na targach IWA. Nie znaczy to jednak, że zabrakło ciekawych produktów – szansę na zaprezentowanie się dostali mniejsi lub mniej znani wytwórcy. Czas na drugą część relacji z targów w Norymberdze.

Przygotowanie broni do polowania | 92
Michał Dudzik

Tym razem zajmiemy się przygotowaniem broni do polowania. W poniższym artykule opiszę krok po kroku, jak to sensownie zrobić, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, i w ogóle jak dbać o broń.

Anschütz 1782 – tradycja i jakość | 94
Łukasz Dzierżanowski

Niemiecki producent, który dał się nam poznać przede wszystkim jako wytwórca doskonałych karabinków sportowych, zaskoczył na tegorocznej Iwie nowością w swojej ofercie – repetierem Anschütz 1782 w kal. 300 WM. Niespodzianka była tym większa, że sam sztucer jest produkowany już od prawie trzech lat.