Spis treści numeru 7/2022

Kilka pytań o sarny | 6
Paweł Janiszewski

Nasza wiedza o zwierzynie zazwyczaj wydaje się nam wystarczająca. Uważamy, że po przyswojeniu informacji z podręczników i zdaniu wszystkich egzaminów łowieckich przy regularnym uzupełnianiu wiadomości nic nas nie zaskoczy. Jednak czasem zostają postawione pytania, po których zapada niezręczna cisza. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść cykl artykułów napisanych na podstawie wyników badań naukowych, zapoczątkowany tym oto tekstem.

Łowiectwo zapisane na skórze | 10
Izabela Kamińska

Łowiectwo, podobnie jak tatuowanie, nie jest dla każdego. Mogłoby się wydawać, że to jedyna rzecz łącząca te dwie dziedziny, ale historia oraz współczesność podsuwają nam dla nich kilka innych punktów wspólnych. Z tatuażystą i myśliwym z Podlasia Piotrem Sadanowiczem rozmawiamy o technice, bólu i najczęściej wybieranych motywach w dziedzinie tatuażu.

Myśliwski świat | 16

Puchar Delty 2022
Jarocin zaprasza na festiwal myśliwski w październiku
W pełni nieprofesjonalnie Anna Wójtowicz-Wnuk
Terenówka dla Ukrainy Kamil Zdun
Turcja i Rumunia otwarte na myśliwych
Rekordowe ceny rogaczy zwiastunem recesji. Co z jeleniami z letniego odstrzału?
Nielegalne posiadanie broni lub amunicji mimo posiadania pozwolenia na broń – komentarz do wyroku Sądu Najwyższego Miłosz Kościelniak-Marszał
Kapitalny byk łowczego (rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem) Paweł Nowicki

FACE w Warszawie o przyszłości łowiectwa | 30
Adam Depka Prądzinski

Przed myśliwymi poważne wyzwanie polegające na zapewnieniu trwałości łowieckiej pasji w coraz bardziej nieprzyjaznym dla niej otoczeniu. Na szczęście nie wszędzie w Europie jest pod tym względem tak źle jak u nas.

Czas się przebudzić | 34
Łukasz Warzecha

Jeśli myśliwi się nie przebudzą i nie zaczną dbać o swój wizerunek ani nie skupią się na oddolnej samoorganizacji, to za kilka lat nastąpi koniec polskiego łowiectwa. Jako komentator polityczny i sprzymierzeniec polujących chciałbym pokazać z perspektywy politycznej i społecznej, gdzie moim zdaniem leżą problemy, a także podpowiedzieć, co da się zrobić, by poprawić tę trudną sytuację.

Niechciana selekcja | 38
Robert Kamieniarz

W gospodarowaniu zwierzyną płową należy się kierować przede wszystkim zasadami selekcji strukturalnej, czyli dostosowanej do struktury płciowej i wiekowej populacji. Przy zainteresowaniu trofeami wybór osobnika do odstrzału powinien się opierać na zasadach chroniących najcenniejszą grupę, czyli samce średniowiekowe. Nie przypadkiem śmiertelność naturalna wśród tych zwierząt jest najmniejsza.
Warto więc postawić pytanie, czy współczesne zasady selekcji to gwarantują.

CWD jeleniowatych – zagrożenie dla myśliwych | 42
Piotr Tryjanowski

W ostatnich latach w USA i krajach skandynawskich coraz częściej się obserwuje podejrzane zachowania u jeleni, łosi i reniferów. Zwierzęta są otępiałe, ślinią się, zataczają i kręcą w kółko. To objawy neurologiczne groźnej przewlekłej choroby wyniszczającej, która może zdziesiątkować populacje jeleniowatych. Choroba jest potencjalnie zakaźna również dla ludzi. Trwają programy monitoringu jej występowania w państwach europejskich. Skąd się wzięła i jaką ma drogę transmisji?

Świniodziki w łowisku | 48
Patryk Kuchnicki

Czystość genetyczna dzików może być zagrożona przez szeroko rozumianą aktywność człowieka. Nikogo już nie dziwi ich występowanie na terenach zurbanizowanych, a co za tym idzie – ich przyzwyczajenie do obecności ludzi i vice versa. Ten temat podejmowano już na łamach BŁ prawie 15 lat temu. Wywieramy wpływ na biologię dzików, czego rezultatem mogą być nie tylko zmiana ich behawioru, lecz także różnice w wyglądzie zewnętrznym. Takim przykładem jest występowanie w naszych łowiskach osobników, które charakteryzują się dość nietypowym umaszczeniem.

Kto tu rządzi? | 50
Ryszard Adamus

Obserwacja pewnego znajomego, choć nieciekawego kozła i żerującej z nim kozy skłoniła mnie do refleksji nad relacjami w takich mieszanych parach, które bytują razem nawet poza okresem rui.

Winny niezaliczenia stażu | 52
Adam Depka Prądzinski

Pomyślałby ktoś, że staż kandydacki w PZŁ to zwykła formalność. Nie dla wszystkich jest on jednak przepustką do rozpoczęcia łowieckiej przygody.

Dlaczego nie poluję | 55
Wojciech Sobociński

Od czynnego uprawiania myślistwa odwiodło mnie osobiste doświadczenie udziału w polowaniu. To zderzenie z łowiecką rzeczywistością nie zmieniło jednak mojego zrozumienia dla łowiectwa. Pokazało mi za to drugą stronę medalu, jeśli chodzi o obecność dzieci na polowaniach – gdy się zabiera dziecko na łowy, można mu zrobić krzywdę. Krzywdę nie tyle fizyczną (choć tę również), ile psychiczną.

Możesz się zawsze wycofać | 58
Paulina Piądłowska

Między 13 a 22 maja w ośmiu miastach w Polsce odbywała się 19. odsłona festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Od 24 maja do 5 czerwca wybrane filmy pokazywano też online. Partnerem festiwalu jest m.in. WWF, co roku ważne miejsce wśród poruszanych wątków zajmuje temat ekologii i ochrony przyrody. Co ciekawe, w tej edycji jeden z dokumentów skupiał się na myślistwie.

Sarnie żeberka w śmietanie | 60
Wojciech Charewicz

Sarnie żeberka zwykle przygotowuję na dwa sposoby – w sosie imbirowo-czosnkowym lub w śmietanie. Przed laty podczas kolacji w kwaterze myśliwskiej w Racocie, na którą podałem żeberka kozła w sosie imbirowym, zachwytom nie było końca. Jeden z biesiadników, sięgając po kolejną porcję, powiedział: „Wojtku, ty nie ujawniaj tego przepisu, bo wystrzelają w Polsce sarny!”. Myślę, że o żeberkach w śmietanie można by powiedzieć to samo.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 64

MiniBatt na odsiecz kołom łowieckim Łukasz Pertek
Steiner 8x
Termowizja od firmy Swarovski Optik

Lustracja w kole – pułapka na walnym | 68
Piotr Ostrowski

Należy się spodziewać, że po formalnym ogłoszeniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w całej Polsce odbędą się wyborcze walne zgromadzenia kół łowieckich. Przy tej okazji warto przypomnieć o dodatkowych wymogach proceduralnych związanych z lustracją. Kilka praktycznych wskazówek, które zamieszczam poniżej, pozwoli uniknąć lustracyjnych pułapek przy przeprowadzaniu wyborów do organów kół.

Składki członkowskie w kole | 72
Michał Dryndos

Koło łowieckie, jak każde zrzeszenie, jest organizacją osób prywatnych. Aby prowadzić działalność statutową, do której realizacji zostało powołane, musi ono mieć fundusze. Majątek koła budują m.in. składki członkowskie, dlatego ich płacenie to jeden z najważniejszych obowiązków członków kół. Unikanie wniesienia składki jest naruszeniem Statutu PZŁ i może się stać powodem wykluczenia z koła.

Polowanie na słowa | 74

Drewniane pudełko Hubert Wański
Moja alpejska przygoda Jacek Pokorski

Pudelpointer – pies prawdziwie użytkowy | 79
Gabriela Łakomik-Kaszuba

Połączenie talentów angielskiego pointera i pojętnego pudla nie było pomysłem ani nowym, ani jednorazowym. Choć pudel nie należał do typowych wyżłów, to wśród nich umieścił go August Sztolcman. Jedno nie ulega wątpliwości – że dodał on nowemu wyżłowi talentu do pracy w wodzie, poprawił aport i wpłynął na bardzo dużą skłonność do współpracy z myśliwym.

Jamniki górą | 82
Marek Targoński

Hodowla psów myśliwskich polega na nieustannym dążeniu do wyhodowania psiego ideału. Szansa na zbliżenie się do tego celu znacznie rośnie, gdy zajmują się tym prawdziwi pasjonaci.

Czy elaboracja się opłaca? | 84
Łukasz Dzierżanowski

Jest wiele przyczyn, dla których myśliwi interesują się elaboracją. Jednymi powoduje ciekawość, drugimi – perfekcjonizm, a jeszcze inni zastanawiają się nad tym, jak duże korzyści może przynieść samodzielne robienie amunicji.

IWA okiem podkładacza | 90
Piotr Wesołowski

Tegoroczne targi IWA OutdoorClassics to pierwsza od trzech lat impreza w norymberskim kompleksie targowym. Skrócona do czterech dni, bez kilku największych marek, z rzucającymi się w oczy pustymi miejscami, ale wciąż z ogromną liczbą wystawców i nowości. Wiele z nich zostało opisanych w poprzednich numerach BŁ, natomiast ja przedstawiam parę ciekawostek związanych z moją psią profesją.

Genialnie prosty termowizor Helia TI | 94
Łukasz Dzierżanowski

Gwałtowny rozwój urządzeń optoelektronicznych sprawił, że nawet firmy z największymi tradycjami w produkcji optyki muszą rozszerzyć swoją ofertę, jeśli chcą pozostać konkurencyjne. Kahles wprowadził w tym roku lunetki termowizyjne
TI 25 i TI 35 mm. Chciałbym się z Państwem podzielić wrażeniami z ich użytkowania.