Spis treści numeru 8/2022

Kilka pytań o sarny (II) | 6
Paweł Janiszewski

W lipcowym numerze BŁ rozpocząłem cykl, w którym odpowiadam na nieco zaskakujące pytania o zwierzynę. Wspieram się przy tym wynikami badań naukowych. Okazuje się bowiem, że nasza wiedza wyniesiona z kursu i łowisk nie zawsze wystarcza. W kolejnym odcinku druga część pytań o sarny.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie | 10
Izabela Kamińska

Letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego przyciąga turystów z całego świata. To miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na unikatową kolekcję sztuki oraz wspaniałe ogrody. Wśród obiektów architektonicznych, malarskich, graficznych i rzeźbiarskich nie brakuje też tych związanych z łowiectwem, dlatego Łazienki Królewskie w Warszawie powinny być numerem jeden na turystycznej mapie myśliwego.

Myśliwski świat | 16

Nowe okresy polowań dla jeleni, danieli i zwierzyny drobnej Adam Depka Prądzinski
Udana osiemnastka Kolby
Relikwie św. Huberta są we Wrocławiu Roman Rybak i Andrzej Wystygło
Stulecie winnych Sławomir Galicki
Narada pracowników Państwowej Straży Łowieckiej
Ad vocem tekstu „Odwołanie statutowe i ustawowe to nie to samo” Miłosz Kościelniak-Marszał
Czy lament nad stanem kynologii jest uzasadniony? Zbigniew Ciemniewski
Dzień Dziecka z konińskim Klubem Dian Renata Walczak-Przybylska
Pomnik Jana Szyszki odsłonięty w Jarocinie
II edycja studenckiego Konkursu Wiedzy Łowieckiej Grzegorz Góra i Paweł Mąsior
Czy w polskich lasach pojawi się Bambi? Dariusz J. Gwiazdowicz
Wspomnienie o Andrzeju Szaniawskim Krzysztof Morow
Hubertus ze zbiórką charytatywną w tle Anatol Faruga
Wspomnienie o Tomaszu Konarskim Dariusz Młotkiewicz
Rogacz życia Tomasz Kutyba
Antia – 40 lat minęło. I co dalej? Marek Jankowski
Galicyjski oddział KKiKŁ świętuje 10 lat istnienia

Myśliwi w obronie Ukrainy (II) | 42
Patryk Kuchnicki

Niebawem minie pół roku, od kiedy za południowo-wschodnią granicą naszego kraju zaczął się toczyć konflikt zbrojny. Od początku wojny poległo już wielu wojskowych, ale niestety ofiarami są także osoby cywilne. Działania militarne zebrały krwawe żniwo również wśród Ukraińców spod znaku św. Huberta. Tak jak w pierwszym artykule (BŁ 4/2022), tak i tu przybliżę działania ukraińskich myśliwych na froncie. W dalszym ciągu należy mieć nadzieję, że akty odwagi naszych sąsiadów zostaną zauważone zarówno w Polsce, jak i w całej Europie i dadzą impuls do zmiany postrzegania myśliwych, z naciskiem na ich potencjalną rolę w dziedzinie obronności.

Byk szukający łani | 46
Tomasz Maliński

Chciałbym tutaj przybliżyć jeden z najłatwiejszych, a zarazem bardzo skutecznych sposobów na sukces w łowisku – wabienie z podchodu głosem samotnego byka szukającego łani. Naśladowanie takiego odgłosu nie jest zbyt skomplikowane i nie wymaga od nas niezwykłych umiejętności. Nie wywołuje też niepokoju w łowisku.

Tanie sztuczki z grzywaczami | 50
Hubert Jachimowski

Miniony sezon łowiecki był pierwszym w historii, gdy na dzikie kaczki polowaliśmy dopiero od września. Przewidywałem – i to się sprawdziło – że ta zmiana przyczyni się do wzrostu zainteresowania grzywaczami. Jest to bowiem jedyny gatunek ptactwa, na który obecnie możemy polować w sierpniu.

Legenda o szydlarzu | 52
Ryszard Adamus

Wielokrotnie, zwłaszcza w starszych tekstach, spotkałem się z poglądem, że szydlarz stwarza zagrożenie dla okolicznych saren. Widziałem już trochę takich kozłów, ale nie zauważyłem, aby ta forma poroża dawała im jakąkolwiek przewagę. Były to, co prawda, przypadkowe obserwacje, ale pozwalają mi wątpić w mordercze zapędy akurat takich osobników. Dlaczego?

Adopcja u danieli | 54
Katarzyna Tajchman

Jedno z ciekawszych zachowań występujących u danieli to opieka nad cielętami przez łanie, które nie są ich matkami. Większość badań tego typu przeprowadzono jednak w zamkniętych hodowlach, gdzie struktura grupowa, niewola i zagęszczenie wywierają wpływ na takie reakcje. Co zatem wiadomo o tym zjawisku?

W kraju bawołów sawannowych | 56
Simon K. Barr

Simonowi K. Barrowi udało się zrealizować swoje marzenie i wybrać się do Ugandy, a konkretnie w region Karamoja, doskonale mu znany z książek słynnego badacza Afryki Waltera Bella. Szkocki myśliwy dzieli się wspomnieniami z niełatwego polowania na bawołu sawannowego, które było dla niego wielkim zaszczytem, ale też wywoływało u niego ogromne emocje.

Każde trofeum ma swoją historię | 62
Paweł Nowicki

Rozmawiam ze swoim kolegą Jackiem Papajem o ciekawostkach z jego polowań w różnych zakątkach świata. Wspominamy nasze wspólne łowy na orężne dziki w Turcji, a przy okazji podziwiam trofea myśliwskie Jacka, o których co nieco mi opowiada.

Sznycle z boczku dzika | 66
Wojciech Charewicz

Sznycel to danie szybkie, piękne i smaczne. Idealnie przygotowany oraz usmażony ma chrupiącą skórkę, a wnętrze – soczyste i miękkie. Trzeba tylko pamiętać o jednym – musi być podany wprost z patelni.

Trening strzelecki myśliwego łucznika (I) | 70
Ziemowit Tokarski

Trening strzelecki winien być stałą pozycją w kalendarzu każdego myśliwego, jego systematyczność szczególnego znaczenia nabiera zaś w przypadku polowań z łukiem. Po wielogodzinnym oczekiwaniu lub podchodzie łucznik ma bowiem tylko jedną szansę na oddanie precyzyjnego strzału, i to w okolicznościach dalece odbiegających od komfortowych warunków strzelnicy. Aby okazja do tego w ogóle się nadarzyła, myśliwy musi się nauczyć perfekcyjnego wykonywania sekwencji czynności, które poprzedzają taki strzał.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 74

Bojkow na wojnie i emigracji
Skarpety na kleszcze
Ranger Xtreme teraz z dalmierzem

Alternatywa dla posokowca? | 78
Mariusz Krupa

Moja historia z ogarami zaczęła się dawno temu. Długo się zastanawiałem, od czego zacząć i co napisać o umiejętnościach tropowych tych psów. Przeżyłem bowiem w łowisku wiele przygód z ogarami i trudno mi wybrać te najbardziej fascynujące, ponieważ w moim odczuciu wszystkie zasługują na miano wyjątkowych.

Przez ogara do łowiectwa | 79
Magdalena Halik

Ogary poszły w las i… wciągnęły mnie w ten las. Moja historia na pewno nie jest odosobniona, myślę że podobnym scenariuszem mogłoby się podzielić wielu ludzi związanych z łowiectwem i psami myśliwskimi.

Ogary w Łazienkach Królewskich | 82
Michał Modrzewski

Ogar polski jest rasą psów gończych głęboko zakorzenioną w polskiej historii i tradycji, na przestrzeni dziejów wielokrotnie wspominaną w polskiej literaturze i przedstawianą w sztuce. Nic więc dziwnego, że ogary są obecne również w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Klub ogara na zbiorówkach | 83
Wojciech Kartawik

Na przełomie 2021 i 2022 r. podkładacze ogarów polskich z ramienia Klubu Ogara Polskiego PZŁ wzięli udział w polowaniach komercyjnych na Pomorzu Zachodnim, a dokładnie w „Nadodrzańskim Kole Łowieckim” w Szczecinie i w KŁ „Knieja” w Resku. Była to świetna okazja do porównania pracy psów.

Mininoktowizor zza oceanu | 86
Piotr Wesołowski

Zgrabny, kompaktowy celownik noktowizyjny Wraith 4K Mini 2–16x32 to propozycja amerykańskiego wytwórcy optyki myśliwskiej i taktycznej Sightmark. Czym produkt zza oceanu wyróżnia się na naszym rynku, pełnym cyfrowych wynalazków do nocnych polowań na dziki?

BRX1 – pierwszy sztucer Beretty | 88
Łukasz Dzierżanowski

Wśród myśliwych Beretta jest znana ze swoich strzelb, a wśród strzelców i służb mundurowych – z pistoletów. W ubiegłym roku ofertę tego producenta wzbogacił repetier kulowy. I to dwutakt! Po miesiącach oczekiwania broń trafiła do Polski – w pierwszej kolejności w nasze redakcyjne ręce. Czego się po niej spodziewać?

Co nieelaborant powinien wiedzieć o prochu? | 94
Łukasz Dzierżanowski

W poprzednim numerze BŁ wróciłem do tematyki elaboracji. W dobie kryzysu jeszcze więcej myśliwych myśli o samodzielnym scalaniu amunicji. Wydaje mi się więc, że warto wspomnieć o najbardziej interesujących zagadnieniach związanych z komponentami, jednak nie przeprowadzać dogłębnego studium, ale raczej podać kilka ciekawostek dla człowieka z ulicy.