Spis treści numeru 11/2022

Kilka pytań o zające | 6
Paweł Janiszewski

W cyklu „Czego nie wiecie o zwierzętach” czas na pytania o zające szaraki. Tutaj sprawa może być troszkę trudniejsza niż w poprzednich odcinkach, szczególnie dla młodszych nemrodów, bo ten gatunek jest spotykany o wiele rzadziej niż dawniej. Ze względu na obecną sytuację popularnych niegdyś szaraków poruszane zagadnienia będą dotyczyły także środowiska występowania tych zwierząt.

Łowieckie dziedzictwo ziemi przemyskiej | 10
Izabela Kamińska

Prawdopodobnie każda miejscowość w naszym kraju ma jakieś powiązania z łowiectwem, ale w Przemyślu i jego okolicach takich związków znajdziemy wyjątkowo dużo. Można tu zobaczyć przykłady wspaniale zachowanych obiektów myśliwskich reprezentujących wszystkie gałęzie sztuk plastycznych, a także poszerzyć wiedzę przyrodniczą i dendrologiczną. Zaproponowane w tym artykule miejsca to tylko wycinek łowieckiego dziedzictwa opisywanego regionu.

Myśliwski świat | 18

Szacunek do upolowanej zwierzyny w nieco archaicznym ujęciu Daniel Ptak
Złom nagrobny Zbigniew Korzeniowski, Bogdan Złotorzyński
Warsztaty łowieckie Grzegorz Jaworski
Jubileuszowy konkurs im. płk. Piotra Kartawika Anna Walentynowicz
Kilkaset osób na myśliwskim Dniu Inwalidy
Bytnica na polsko-niemiecką nutę
Jasnogórskie dożynki z myśliwymi Monika Gałwa-Widera
XXIII Rykowisko Karpackie Mateusz Piszko
Wypad do lasu z licealistami Sławomir Galicki
Myśliwi pomagają uchodźcom z Ukrainy Adam Pilc
Świstaki w malowniczym Tyrolu Paweł Nowicki

Jak opowiadać o łowiectwie? | 38
Łukasz Dzierżanowski

Podczas rozmowy o poglądach, upodobaniach, a także pasji często można usłyszeć słowa: „To moja prywatna sprawa”. Problem w tym, że prywatność jest niczym gatunek zagrożony wyginięciem. Jeszcze trudniej o nią w przestrzeni wirtualnej, w której też funkcjonuje każdy z nas. Czy opowiadać światu o łowiectwie? A jeśli tak, to jak to robić?

Bulwersujące akty wandalizmu | 42
Dariusz Gizak

Łowiectwo nie ma dobrej opinii w społeczeństwie. Część radykalnych środowisk zachęca wręcz do aktywnej walki z myśliwymi. Prowadzi to już nie tylko do utrudniania polowań czy medialnego hejtu, lecz także do coraz bardziej niebezpiecznych czynów. Doświadczyło tego m.in. KŁ „Łoś” w Mielcu.

Z pomocą myśliwym | 44
Miłosz Kościelniak-Marszał

Nie od dziś wiadomo, że myśliwi są grupą szczególnie narażoną na mowę nienawiści, a ostatnio również na agresję fizyczną. W przypadku takich ataków wkracza fundacja Instytut Analiz Środowiskowych, która pomaga polującym w walce z hejtem i agresją nieprzychylnych im osób oraz środowisk. Co udało się zdziałać do tej pory?

Leśne zbiorówki | 46
Robert Kamieniarz

Przez wiele dekad XX w. polowania zbiorowe w polskich łowiskach organizowano częściej na polach – w celu pozyskania zajęcy. Rzadziej urządzano łowy zbiorowe w lasach – na zwierzynę grubą i drapieżniki. Współcześnie, w związku ze zmianą sytuacji liczebnej zwierząt łownych, polowania leśne dominują, dlatego warto się przyjrzeć zasadom ich organizacji.

Co wiemy o szakalu? | 52
Henryk Okarma

Od ponad trzech lat w Polsce można polować na szakale złociste, mimo że nadal dobrze nie znamy ich rozmieszczenia, liczebności, ekologii ani wpływu na rodzime gatunki. Co wiadomo o tych psowatych?

Omnitarianizm zapisany w genach | 54
Cezary Laskowski

Trwająca miliony lat ewolucja przystosowała organizm człowieka, a szczególnie budowę jego przewodu pokarmowego i sposób trawienia pokarmu, do diety omnitariańskiej (wszystkożernej). Uniwersalizm żywieniowy był podstawą m.in. naszego sukcesu demograficznego, tworzenia więzi społecznych i kultury. Wpłynęła na to bogata dieta mięsna, która dostarczała naszym przodkom składników odżywczych niezbędnych do rozwoju i funkcjonowania mózgu.

Najcięższe byki sezonu 2021/2022 | 58

Prezentujemy historię zdobycia trzeciego byka wyłonionego w konkursie BŁ i FH Knieja w Krakowie na najcięższy wieniec sezonu 2021/2022. Trofeum ważyło 10,65 kg brutto, a noszący je byk został strzelony we wrześniu ub.r. przez Przemysława Lachowicza w obwodzie KŁ „Szarak” w Barlinku. Opowieści o pozyskaniu wieńców z pierwszego i drugiego miejsca publikowaliśmy już na łamach BŁ (odpowiednio w numerach 7/2022 i 11/2021). Zapraszamy do lektury, a zarazem do udziału w kolejnej edycji konkursu. Szczegóły dotyczące zgłoszeń oraz nagród można znaleźć na www.braclowiecka.pl oraz naszym profilu na Facebooku.

Byk z Kamienicy | 60
Patryk Kuchnicki

W każdej dziedzinie naszego życia możemy znaleźć prawdziwych pasjonatów, którzy wkładają wiele serca w to, czym się zajmują. Niewątpliwie takim przykładem w kręgu bydgoskiego łowiectwa był śp. Tadeusz Stachowiak, którego aktywność na terenie Łowieckiego Okręgu Hodowlanego w Kamienicy znacznie wykraczała poza określone ramy. Jako orędownik trofeistyki łowieckiej pozostawił on po sobie m.in. cenne opracowanie, które może być ważnym źródłem informacji przy przeprowadzaniu
badań naukowych.

Święty Hubert w języku nie tylko myśliwych | 64
Renata Janicka-Szyszko

W listopadzie myśliwi często i chętnie biorą udział w uroczystościach ku czci św. Huberta. Czy jednak zdają sobie sprawę z oddziaływania swojego patrona na kulturę? Czy uświadamiają sobie jego wpływ na polszczyznę?

Czar poleskich łowów | 68
Piotr Załęski

W okresie międzywojennym Polesie rozpalało wyobraźnię wielu poetów oraz pisarzy, a także myśliwych, którzy ze wszystkich dzielnic Polski przyjeżdżali na poleskie bagna i moczary. Tam można było przeżyć prawdziwe emocje towarzyszące obcowaniu z dziką naturą i spotkać rzadkie okazy zwierząt.

Trening strzelecki myśliwego łucznika (II) | 74
Ziemowit Tokarski

W pierwszej części niniejszego cyklu opisałem podstawowe czynności poprzedzające oddanie strzału z łuku myśliwskiego. Szczegółowo omówiłem kwestie przygotowania do treningu, ułożenia ręki łucznej i chwytu łuku, a także technikę niepostrzeżonego załadowania strzały oraz pracy na przyrządach celowniczych. Teraz pora na prawidłowe naciąganie łuku.

Tatar z dzikiej gęsi | 78
Wojciech Charewicz

Obok okrasy, o której pisałem w trzeciej części numeru specjalnego BŁ „W myśliwskiej kuchni Wojtka Charewicza”, tatar jest moim zdaniem najsmaczniejszą potrawą z mięsa dzikiej gęsi. Szczerze polecam go na przystawkę w Dniu św. Marcina.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 80

Zwycięska stajenka z poroża na sprzedaż!
Polska suszona jelenina

Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe? | 84
Michał Dryndos

Mimo że większość kół łowieckich jest już zapewne po walnych zgromadzeniach, na których zostały zatwierdzone sprawozdania finansowe, temat ich omawiania, sporządzania, zatwierdzania oraz składania powraca bardzo często, niemal
w każdym miesiącu roku obrotowego.

Przedawnienie i zatarcie skazania w łowiectwie | 86
Piotr Ostrowski

W ustawie Prawo łowieckie znalazły się zapisy normujące odpowiedzialność dyscyplinarną przed sądami łowieckimi, a także reguły odpowiedzialności za złamanie zasad selekcji. Z kolei Statut PZŁ reguluje odpowiedzialność porządkową oraz postępowanie dyscyplinujące w związku z naruszeniem zasad bezpiecznego polowania. Skupmy się tu na kwestii przedawnienia i zatarcia skazania w postępowaniach dyscyplinarnym i porządkowym.

Co dalej z dziczymi zagrodami? | 88
Piotr Wesołowski

Szkolenie psów w zagrodach z żywymi dzikami to najlepsza forma przygotowania ich do pracy podczas polowań, w tym do pomocy w walce z ASF-em. Czy jest szansa na choćby częściowe przywrócenie takiej możliwości?

Z gabinetu myśliwego – trofeum z seterem | 92
Gabriela Łakomik-Kaszuba

W zeszłym roku na jednej z giełd kolekcjonerskich wpadł mi w oko, a następnie w ręce nieznany odlew przedstawiający setera angielskiego w tatarakach. Przedmiot jest tym bardziej ciekawy, że pochodzi ze znanej w międzywojniu warszawskiej odlewni Władysława Ambrożewicza.

Niedoceniany aport | 94
Marek Targoński

Pasja do aportowania jest ściśle powiązana z instynktem łowieckim i dlatego należy ją rozwijać u każdego psa myśliwskiego. Dotyczy to również ras, od których nie wymaga się na polowaniu przynoszenia zwierzyny drobnej.

Inteligentny entuzjasta | 96
Monika Marchwicka

Od lat ludzie zastanawiają się, jak bardzo inteligentne są psy. Badań przeprowadzono tysiące, dociekano w nich, jakimi rodzajami inteligencji zostały obdarzone te zwierzęta. Myśliwych interesuje przeważnie jeden jej rodzaj – inteligencja pracy. Jednak gdy skupimy się tylko na tym, będziemy mieć czworonożnego pomocnika. Towarzysza – już niekoniecznie. Przykładem psów o rozwiniętych w wysokim stopniu kilku typach inteligencji są labradory.

Znany i ceniony Sauer S202 | 102
Łukasz Dzierżanowski

Czas na kolejnego bohatera cyklu o broniowej klasyce. To pretendent do podium w rywalizacji o najlepszy repetier w historii, jednak w przeciwieństwie do mniej znanych rywali jego nie trzeba tytułować ani specjalnie zapowiadać. Sława i powszechny szacunek wśród użytkowników tej broni nie słabną mimo upływu ponad siedmiu lat od zakończenia jej produkcji. Przed Państwem sztucer Sauer S202.