Spis treści numeru 9/2009

Zdaniem myśliwego | 22

Koledzy z NRŁ, obudźcie się! Piotr Adamczeski
Więcej demokracji Jan Szul
Dobrze rozpoznać zwierza przed strzałem Bogdan Michalak

W skupach będzie lepiej | 26
Wojciech Sobociński

Rozmawiamy z Krzysztofem Łodejem, prezesem Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny

Co wiemy o wieńcu | 36

Dr Miroslav Vodnansky ze Środkowoeuropejskiego Instytutu Ekologii Dzikich Zwierząt Wiedeń – Brno – Nitra przedstawił na łamach niemieckiego czasopisma myśliwskiego „Pirsch” nr 5/2009 zarys aktualnego stanu wiedzy o wytwarzaniu poroża u jelenia europejskiego.

Pomór dzików | 40
Paweł Janiszewski

Od dłuższego czasu – ostatnio coraz częściej – mówi się o negatywnych skutkach związanych z masowym występowaniem dzików, takich jak szkody w uprawach rolnych i konieczność płacenia wysokich odszkodowań, pojawianie się zwierząt na terenach miejskich, kolizje drogowe itp. Należy również podjąć dyskusję o zagrożeniu związanym z bardzo niebezpieczną chorobą – dziczym pomorem.

Myślistwo po zawale | 50
Urszula L Kwiatek

O łowiectwie mówi się czasem, że to bardzo zdrowe hobby, bo daje okazję do wielogodzinnego dotleniania się i ruchu. Krążeniowcy i sercowcy mają ruch na świeżym powietrzu zalecony przez lekarzy. Czy to znaczy, że uprawianie myślistwa przy zdiagnozowanych problemach sercowych lub po przebytym zawale jest wskazane? O odpowiedź poprosiłam dr. Jacka Janczaka, kardiologa z Ośrodka Kardiologii Interwencyjnej Allenort w Ełku.

Polowanie na słowa | 60

Nieprawdopodobne, a jednak... Tadeusz Mirczewski
Z rurką na byka Robert Chrząstek

Dlaczego broń się psuje? | 78
Leszek Ciupis

Być może postawione w tytule pytanie jest najważniejszym, jakie trzeba sobie zadać, aby utrzymać broń w dobrym stanie technicznym.