Spis treści numeru 2/2009

Zdaniem myśliwego | 18

Na co wydaje się pieniądze ze składek w ZG PZŁ? Adam Adamski
Panoptikum zła Barbara Grudzińska
Do sadu na lisa Jacek Kacperski
Wydział do walki z myśliwymi Sławomir Galicki

Zapowiada się zły rok | 22
Wojciech Sobociński

Rozmawiamy z Krzysztofem Łodejem, prezesem Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny

Zmiany w Prawie łowieckim – PZŁ de lege ferenda | 24
Miłosz Kościelniak-Marszał

Trwają prace nad nowelizacją Prawa łowieckiego. Czy jednak są prowadzone tak, aby przyniosły konieczne systemowe zmiany i rozwiązanie najpoważniejszych problemów Związku? Co parlamentarzyści powinni wziąć pod uwagę i jak znowelizować zapisy ustawy, aby tak się stało? Poniżej odpowiedzi na te pytania i propozycje, jakie autor, prawnik, fachowiec BŁ, przedstawia wszystkim zainteresowanym ulepszeniem porządku prawnego w polskim łowiectwie.

Antybiotyk czy bańki? | 34
Urszula L Kwiatek

Zima to czas intensywnych polowań. Z drugiej strony, jest to też okres największej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Jak sprawić, żeby kłopoty gardła i nosa nie pozbawiały myśliwych przyjemności udziału w polowaniu? Jak najszybciej wrócić do zdrowia, gdy infekcja jednak nas dopadnie? Na te pytania odpowiada dr med. Ludomir Fabrycki, otolaryngolog.

Polowanie na słowa | 50

W samo południe Franciszek Banaszewski
Myśliwskie szczęście Roman S. Hajduk  

Wspomnienia kynologiczne (III) | 60

Z rozmowy z Erwinem Dembiniokiem zamieszczonej w BŁ nr 12/2008 dowiedzieliśmy się, jak wyglądały początki kynologii łowieckiej w Polsce po II wojnie światowej. Tym razem powiemy nieco więcej o latach 50. i działaniach mających na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat psów myśliwskich.

Fakty i mity o lunetach myśliwskich | 72
Witold Janicki

W zakresie optyki myśliwskiej, tak jak w wielu innych dziedzinach łowiectwa, panuje sporo obiegowych, niejednokrotnie błędnych przekonań. Przytoczę i skomentuję zarówno najczęściej powtarzane opinie, które nie mają oparcia w rzeczywistości, jak i stwierdzenia całkowicie słuszne.