Spis treści numeru 3/2012

Zdaniem myśliwego | 18

Łowcy psów Maciej Kolańczyk Włodzimierz Korsak patronem myśliwych? Władysław Sobków Urok zbiorówek spod psa Wojciech Głowacki

Wiosenna huczka | 22

Wiele dyskutuje się o zdolności reprodukcyjnej loch. Tymczasem szczególnie dobry wgląd w mechanizm sterujący płodnością zwierzyny czarnej daje analiza rozwoju odyńców. Pisze o tym Christine Miller w niemieckim czasopiśmie myśliwskim „Pirsch” nr 5/2011. 

Spojrzenie na statystykę sezonu 2010/11 | 24
Adam Depka Prądzinski

Liczba myśliwych od sezonu 2009/10 wzrosła o ponad 2,5 tysiąca. Stale rośnie też inwentaryzowany stan oraz odstrzał większości gatunków zwierząt łownych. Wyjątkiem jest kuropatwa, której pozyskanie w ostatnim sezonie spadło czterokrotnie.

„Strategia…” dla łosia | 28
Wojciech Sobociński

O najistotniejszych zapisach „Strategii ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce” oraz o kulisach powstawania projektu tego dokumentu rozmawiamy z drem hab. Mirosławem Ratkiewiczem, profesorem Uniwersytetu w Białymstoku 

Co proponuje projekt „Strategii ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce” | 33
Wojciech Sobociński

„Strategia ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce” proponuje dwa warianty postępowania z gatunkiem po zniesieniu moratorium na jego odstrzał. Przedstawiamy w skrócie ich najważniejsze założenia. 

Polowanie na słowa | 48

Łowiectwo oczami dziecka Sławomir Szypowski
Święty Hubert i trzy strzały Anatol Faruga

Dlaczego warto elaborować? | 72
Łukasz Dzierżanowski

Podobno lepsze jest wrogiem dobrego. Siła tego popularnego powiedzenia, mającego chronić nas przed dążeniem do ryzykownych zmian i usprawnień, wydaje się jednak słabnąć w nowoczesnym świecie. Także w zakresie myśliwskiego ekwipunku.