Spis treści numeru 4/2012

Zdaniem myśliwego | 20

Pozaustawowe wymogi Policji Jurand Szweda Jak nas widzą, tak o nas piszą Bogdan Michalak Szansa zwierzyny, szansa myśliwego... Zygmunt Szych Jak „honorować” niefortunnego strzelca? Jan Rentflejsz Dla kogo zmiany w strzelectwie? Andrzej Szeremet

Niezbadany jarząbek | 28
Wojciech Sobociński

Z dr. Markiem Kellerem z Wydziału Leśnego SGGW rozmawiamy o sytuacji jarząbka w naszym kraju oraz o obszarach niewiedzy związanej z tym gatunkiem

Panaceum z jeleniego poroża | 32

Wrocławscy naukowcy wyizolowali komórki macierzyste z poroża jelenia. To przełomowe odkrycie, które współczesnej medycynie daje ogromne, choć jeszcze nie do końca rozpoznane możliwości rozwoju. 

Polowanie na słowa | 58

Dlaczego? Julian Huta
Dla myśliwych, wędkarzy i innych łgarzy Andrzej Sobotko

Spór o interpretację noweli | 64
Miłosz Kościelniak-Marszał

Zapisy rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz swymi korzeniami sięgają powojennego Regulaminu polowań, ustanowionego przez Polski Związek Łowiecki. Z czasem, zgodnie z popularną w Polsce tendencją do reagowania zmianą przepisów na każde potencjalne zagrożenie, proste i zwarte postanowienia Regulaminu coraz bardziej obrastały kazuistyką, potęgując wątpliwości interpretacyjne. 

Zatrucia psów roślinami doniczkowymi | 74
Arkadiusz Szałata

Psy utrzymywane w domach są narażone na kontakt z trującymi roślinami ozdobnymi, z czego wielu hodowców nie zdaje sobie sprawy. Mogą one powodować podrażnienie skóry, oczu, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach śmierć.