Spis treści numeru 8/2012

Zdaniem myśliwego | 18

Kult św. Huberta – głos w dyskusji Michał Sokołowski
Powrót do przeszłości Filip Sojka
Konie trojańskie naszych łowisk, czyli o gatunkach obcych słów kilka Grzegorz Jabłoński Koncepcje prof. Bobka – ad vocem Miłosz Kościelniak-Marszał

Okręg gdański upraszcza zasady selekcji | 24
Janusz Mikoś

Jak wynika z wieloletniej praktyki, wyśrubowane i skomplikowane kryteria selekcji jeleniowatych nie dość, że są trudne do spełnienia (a popularne powiedzenie myśliwych, że „rogacz jest albo selekcyjny, albo smaczny” wydaje się to potwierdzać), to jeszcze nie przynoszą spodziewanych efektów w postaci poprawy jakości osobniczej samców zwierzyny płowej. Dlatego Komisja Hodowlana Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku, realizując uchwałę walnego zgromadzenia PZŁ okręgu gdańskiego, zaproponowała uproszczenie zasad selekcji jeleniowatych, tak aby myśliwi byli w stanie się do nich zastosować.

Groźne mieszańce jeleni sika | 30
Paweł Janiszewski

Jeleń sika jest w Polsce uważany za atrakcję niektórych łowisk położonych w północnej części naszego kraju. Mimo że jest to obcy gatunek, jego obecność nie wzbudzała dotychczas większego niepokoju. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja u naszych południowych sąsiadów.

Borelioza i KZM – duet (od)kleszczowy | 32
Adam Depka Prądzinski

O diagnostyce boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), najpowszechniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze, rozmawiamy z Mileną Gajdowską z Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej oraz dr. Patrykiem Matuszkiem z firmy Euroimmun Polska. 

Kołymska tragedia – opowieść po latach | 40
Jerzy Czarniewski

Dotychczasowe podróże nauczyły nas pokory. Niczego nie powinno się robić szybko, licząc na łut szczęścia. Wszystko wymaga dokładnego przemyślenia i przygotowania. Niestety czasem los przynosi przykre niespodzianki...