Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Rocznik 2007
Pierwszy miting lisiarzy | 8
Marek Czerwiński
W sobotę 22 września br. w Bartoszycach odbył się I Miting Strzelecki Lisiarzy, prowadzony pod patronatem „Braci Łowieckiej” i sędziowany przeze mnie. Pogoda dopisała nadspodziewanie. Temperatura przekraczała 23 st. C, a słaby wiatr nie psuł wyników nawet posiadaczom broni kalibru 223 Rem.
15 żelaznych zasad strzelania ze sztucera | 12
Marek Czerwiński
Myśliwy powinien odznaczać się cierpliwością i umiejętnością podchodzenia zwierzyny, a także mieć sporą wiedzę na temat broni i amunicji (zwłaszcza balistyki) oraz celowników optycznych. Wymaga tego szacunek dla zwierzyny, którą należy upolować bez zadawania jej zbędnych cierpień. Jest to całkowicie wykonalne, współczesny sztucer średniej klasy umożliwia bowiem trafienie w każdy, nawet punktowy cel z odległości do 300 metrów. Najważniejsze prawidła strzeleckie, które podaję w tym artykule, pomogą opanować sztukę celnego strzelania.
Przystrzeliwanie broni – wskazówki rusznikarza | 20
Leszek Ciupis
Z praktyki rusznikarskiej wynika, że jeżeli broń „źle strzela”, to najczęściej z winy strzelca, który nie przystrzelał jej prawidłowo. Wad broni czy amunicji należy się doszukiwać w dalszej kolejności.
Jak skutecznie strzelać śrutem? | 22
Zbigniew Masłowski
Myśliwi uważają, że im silniejszy i gęstszy jest strzał śrutem, tym lepiej. Ogólnie rzecz biorąc, mają rację, skuteczność strzału śrutowego zależy bowiem zarówno od ciętości strzelby, jak i skupienia śrucin. Często jednak nie wiedzą, jakie parametry strzelby są wystarczające do zapewnienia skutecznego strzału.
Norma: skandynawska jakość i funkcjonalność | 24
Marcin Ogórek
Szwedzka Norma to jeden z wiodących światowych producentów amunicji i chyba nie ma w Polsce myśliwego, który by nie znał tej marki.
Wybieramy varminta | 28
Marek Czerwiński
Załóżmy, że podjęliśmy decyzję o zakupie sztucera typu varmint. Jesteśmy przygotowani na to, że przyjdzie nam dźwigać około półtora kilograma więcej, że prawie na pewno broń będzie dłuższa i dość nieporęczna. Godzimy się jednak znosić te tortury. A wszystko dla znacznie większej precyzji strzału.
Noktowizja – za i przeciw | 40
Zbigniew Masłowski
Noktowizja jest dziedziną techniki umożliwiającą widzenie w nocy w taki sposób, aby widzieć, nie będąc samemu dostrzeżonym. Służą do tego urządzenia optoelektroniczne, zwane noktowizorami.
Elaboracja krok po kroku | 42
Andrzej Szeremet
Przed wielu laty przyjaciel sprezentował mi na polowania na lisy 100 naboi w kalibrze 222 R, własnoręcznie przez niego elaborowanych. Cechowała je niebywała celność i powtarzalność; ponadto dzięki optymalnemu dobraniu parametrów pocisku i prochu nie dochodziło do niszczenia skóry. Strzeliłem tą amunicją ok. 90 lisów. Obudziło to we mnie zainteresowanie samodzielną elaboracją naboi.
Śrut zastępczy | 50
Zbigniew Masłowski
Od wielu lat obserwuje się skażenie ołowiem dużych obszarów Ziemi. Naturalnymi źródłami tych skażeń są erozja skał i działalność wulkanów, odgrywają one jednak rolę przede wszystkim w globalnym rozprzestrzenianiu się ołowiu. Środowisko najczęściej zanieczyszcza człowiek, nie tylko poprzez produkcję ołowiu, ale także podczas wydobywania różnych kopalin, a przede wszystkim poprzez intensywne użytkowanie wyrobów zawierających ołów lub jego związki.
Bezpieczne strzelnice | 52
Zbigniew Masłowski
Najważniejszą sprawą na strzelnicy – tak samo jak na polowaniu – jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim strzelcom oraz osobom postronnym.
Nowe pociski do broni gładkolufowej | 56
Marek Czerwiński
Znaczna część pocisków kulowych wykorzystywanych w broni gładkolufowej charakteryzuje się słabą celnością i często rykoszetuje. Problem jest niemały – a narasta zwłaszcza jesienią, podczas zbiorówek – z dużą uwagą śledzę więc wszelkie nowości amunicyjne.
Półautomaty myśliwskie | 60
Marcin Ogórek
Myśliwi ze starego kontynentu mają w przeważającej mierze tradycyjne gusta. Dlatego rzadko kupują broń z funkcjonalnymi osadami z tworzywa sztucznego lub broń samopowtarzalną, pomimo jej niezaprzeczalnych zalet.
Brenneke ciągle na topie | 68
Marcin Ogórek
Original Brenneke z Langenhagen w Niemczech, w przeszłości czołowy producent pocisków kulowych do broni śrutowej, przypomniał się myśliwym na ostatnich targach IWA bardzo ciekawym pociskiem sztucerowym TAG. Warto zatem przyjrzeć się bliżej historii firmy Brenneke – już 112-letniej – i jej aktualnej ofercie.
„Torpedy” Brenneke | 70
Marek Czerwiński
Na tegorocznych targach IWA w Norymberdze swoją premierę miał pocisk TAG z rodziny „torped” Brenneke. Jest to konstrukcja ze wszech miar godna uwagi, a przy okazji jej omawiania warto przedstawić szerszą ofertę firmy Brenneke.
Skutki wykroczeń z ustawy o broni i amunicji | 72
Miłosz Kościelniak-Marszał
Myśliwi nieomal na co dzień mają okazję podejmować czynności związane z przepisami Ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Okoliczność ta jednak w bardzo niewielkim stopniu przekłada się na znajomość owych przepisów. Tymczasem przewidują one szereg wykroczeń, które prócz kary pociągają za sobą niekiedy także inne dolegliwości.