Wyszukiwarka
Rocznik 2010
Jaki wybrać celownik | 6
Zbigniew Masłowski
Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy najpierw się zastanowić, do czego będziemy używać celownika i jakie będą warunki strzelania, przeanalizować cechy modeli dostępnych na rynku, określić nasze możliwości i preferencje, a na koniec połączyć wszystko w całość.
Opłakane efekty porad internetowych | 10
Waldemar Laskowski
Na portalach internetowych pojawia się coraz więcej porad dotyczących naprawy broni w warunkach domowych. Powstały nawet ukryte fora dla wtajemniczonych, na których szczegółowo omawiane są sposoby jej reperowania, wraz z zachętami typu: ?Nie oddawaj broni do fachowca! Po co płacić? Lepiej napraw sam, przecież to takie proste!?. Czy można ufać tym wskazówkom?
Co trzeba wiedzieć o montażach? | 14
Zbigniew Masłowski
Wybierając sprzęt do polowania lub uprawiania strzelectwa, skupiamy uwagę przede wszystkim na broni. Następnym krokiem jest kupno celownika oraz zamontowanie go na naszej jednostce. W tym momencie wielu myśliwych popełnia błąd, kierując się przy wyborze montażu głównie ceną. Tymczasem broń, luneta oraz montaż stanowią pewien układ i jeden słaby element niweczy walory pozostałych.
Digiscoping – zdjęcia przez lunetę | 18
Zdzisław Sarniak
Digiscoping, czyli fotografowanie przy użyciu lunety obserwacyjnej połączonej z aparatem cyfrowym, to przede wszystkim domena ornitologów i miłośników ptaków, jednak możliwość wykonywania zdjęć z dużej odległości może się przydać również w łowiectwie.
Przegląd lunet obserwacyjnych | 24
Prezentujemy zestawienie lunet obserwacyjnych dostępnych na polskim rynku. Opisy oraz ceny lunet podajemy na podstawie informacji otrzymanych od dystrybutorów. Poszczególne modele uporządkowaliśmy rosnąco według cen. Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych. Dziękujemy wszystkim firmom, które udzieliły nam informacji o oferowanych modelach lunet.
Obligatoryjne cofnięcie pozwolenia na brońż | 38
Miłosz Kościelniak-Marszał
Ustawa o broni i amunicji posługuje się dwiema grupami podstaw do cofnięcia pozwolenia na broń. Do pierwszej należą przesłanki obligatoryjne, których wystąpienie powoduje, że organy Policji muszą wydać decyzję cofającą pozwolenie, i to niezależnie od wszelkich innych okoliczności.
Made in England | 44
Lech Wesołowski
Broń opuszczająca znane angielskie firmy rusznikarskie nigdy nie była tania. Czołowi producenci z Birmingham i Londynu wyznaczyli tak wysokie standardy wykonania, że tańszą broń śrutową sprowadzano do Wielkiej Brytanii z Belgii. Oczywiście także w Anglii funkcjonowały firmy produkujące broń relatywnie tanią (BSA, Parker Hale), ale nie wywarły one praktycznie żadnego wpływu na wizerunek i pozycję, jaką na całym świecie osiągnęły wyroby Purdeya czy Hollanda.
Sabatti – solidność we włoskim wydaniu | 64
Marcin Ogórek
Bogata oferta, zastosowanie doskonałych materiałów, precyzyjna obróbka elementów stalowych oraz umiarkowane ceny sprawiają, że broń Sabatti to ciekawa propozycja na naszym rynku myśliwskim.
Fam-Pionki niezawodne od lat | 70
Lech Wesołowski
Amunicja śrutowa z Pionek od wielu lat cieszy się dobrą opinią wśród polskich myśliwych. Sukces ten zapewniły między innymi doskonałe prochy nitrocelulozowe Sokół, produkowane w tamtejszej fabryce już od 1926 roku. Obecnie FAM-Pionki koncentruje się na produkcji naboi w trzech podstawowych kalibrach: 12, 16 i 20.
Przegląd broni myśliwskiej 2010 | 76
Prezentujemy myśliwską broń kulową o wartości do 7 tys. złotych, dostępną w sklepach myśliwskich w Polsce. Poszczególne modele uporządkowaliśmy rosnąco według cen. Opisy broni oraz ceny podajemy na podstawie informacji przesłanych przez dystrybutorów. Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych. Dziękujemy wszystkim firmom, które przesłały informacje o oferowanej przez siebie broni.
Stabilizacja giroskopowa pocisków sztucerowych | 92
Zbigniew Masłowski
Wyróżniamy dwa rodzaje stabilizacji – brzechwową i giroskopową. Stabilizacja giroskopowa opiera się na pewnej własności giroskopu (nazywanego też z francuska żyroskopem; ponieważ jednak bliższy greckiemu źródłosłowowi jest giroskop, będę się posługiwał nazwą w tym brzmieniu). Zasada stabilizacji giroskopowej nie jest oczywista, mimo że możemy ją zaobserwować doświadczalnie.