Spis treści numeru 1/2017

Tradycja i historia są bardzo ważne | 6
Izabela Kamińska

Tym razem o myślistwie i nie tylko rozmawiamy ze znawcą hipologii. Stanisław Ledóchowski, który swoimi pasjami mógłby obdzielić wiele osób, opowiada m.in. o roli polowań konnych w kulturze ziemiańskiej oraz o tradycyjnych biegach św. Huberta.

Wieści z pól i kniei | 12

Orzeczenia GSŁ nie obowiązują z chwilą ich wydania Miłosz Kościelniak-Marszał
Bohdan Smoleń nie żyje
Hubertus 2016 w Kątach Jerzy Lengauer
Kilkaset wnyków w kilka lat Maria Zduniak
Niemożliwe? A jednak… Piotr Sroka
Byk z nietypowym zgryzem Witold J. Jakubowski
Niemal 11 kg Zbigniew Chudzik
Popołudniowy myłkus Norbert Mazurkiewicz
Diany po udanym polowaniu w Choczewie Marlena Florek
I Konferencja Kół Naukowych Leśników

Jubileusze i inne uroczystości | 18

65 lat KŁ „Orlik” w Krakowie Sławomir Galicki
Jubileusz 70-lecia powstania WKŁ nr 155 „Sokół” w Stawach Tomasz Hubert Marcinkowski

Zdaniem myśliwego | 20

Listy pana ministra Eustachy Łowiecki
O co chodzi w łowiectwie Maciej Kolańczyk
Jeleń Schomburgka i barasinga Ryszard Adamus
Za i przeciw Jerzy Grzonkowski

Polityka i łowy, czyli inwentaryzacja dzików | 28
Paweł Nasiadka

Mamy sukces! Średnie zagęszczenie dzików w Polsce wynosi 0,5 os./km2, czyli dokładnie tyle, ile powinno być w wieloletnich łowieckich planach hodowlanych na lata 2017–2027 „stosownie do uzgodnień podjętych z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Panem Andrzejem Koniecznym” – jak czytamy w Zarządzeniu nr 9/2016 Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 7 września 2016 r.

144 tysiące – prawda czy fałsz? | 31
Adam Depka Prądzinski

MŚ, LP i PZŁ okrzyknęły sukces jesiennej wielkoobszarowej inwentaryzacji dzików.
Rychło rozszedł się komunikat, że w naszych kniejach żyje ich nieco ponad 144 tys.
Czyli tylko trochę więcej niż powinno. O co chodzi w tej politycznej zagrywce?

Rekord z Gruszkowego Dołu | 34
Adam Depka Prądzinski

W 1996 r. na Zamojszczyźnie pozyskano dzika, którego oręż pobił dotychczasowy rekord Polski z Rychcic. Nigdy nie doczekał się on jednak międzynarodowej wyceny.

Jak hartowała się stal | 37
Krzysztof Morow

Przygotowując materiał dotyczący historii współczesnego polskiego łowiectwa, który został przedstawiony w cyklu artykułów w BŁ [nr 10 i 11/2012 oraz 1, 2, 4 i 5/2013 – przyp. red.], dostrzegłem pewne zbieżności w działaniach na przestrzeni lat grupy
decydentów związkowych, dotyczące ich dążenia do utworzenia państwa
związkowego w państwie.

Austriackie kozice | 42
Witold Daniłowicz

Polowanie na kozice w Alpach od dawna było jednym z moich marzeń i zajmowało poczesne miejsce na liście polowań, na które chciałbym się wybrać. Mimo to lata mijały, a ja w Alpy jeździłem tylko na narty. Jak to jednak często w życiu bywa, okazja trafiła się dość nieoczekiwanie i przyszła z najmniej spodziewanej strony…

Tradycyjne szwedzkie polowanie na łosie | 46
Łukasz Dzierżanowski

Jesienią ubiegłego roku wybrałem się do Jämtlandii na tradycyjne dla tego regionu łowy na łosie. Niezwykły urok górskich pustkowi, smak prawdziwej polowaczki i zakwaterowanie na najwyższym poziomie nie tylko rekompensują trudy polowania, lecz także dają niecodzienne poczucie spełnienia i myśliwskiego szczęścia.

Pieczona szynka bobra z kością | 54
Wojciech Charewicz

Mięso z bobra jest smaczne. Kruche i soczyste. Ma obojętny zapach. Kolorem przypomina sarninę, jeleninę lub mięso z dzika, który się nie wykrwawił.

Polowanie na słowa | 56

Odwet Zygmunt Królicki
Bagnisko Mirosław Jerzy Więckowski
Mocarz w kniei Jan Mielżyński

Napęd 4x4 (II) | 61
Sebastian Kołacz

W poprzednim artykule (BŁ nr 11/2016) przybliżyłem klasyczne napędy 4x4, które obecnie są zastępowane przez auta 4x4 z automatycznie dołączanym tylnym napędem. Konieczność obniżania masy samochodów i uzyskania niższych kosztów produkcji, wymagania rynkowe oraz rosnący popyt na tego typu pojazdy powodują zanikanie typowych aut z reduktorem i ramą. W tym tekście opiszę kolejne obecnie najczęściej stosowane rozwiązania oraz podsumuję wady i zalety napędu 4x4.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 64

Wabik Tenterfield
Komplet Arctic Pro
Komplet Fusion marki Hillman
Wciągarka do zwierzyny CRKT

Kamera termowizyjna Flir Scout TK | 66
Jakub Piasecki

Niedawno w sklepach myśliwskich pojawiła się kamera termowizyjna Flir Scout. Jest to pierwsze takie urządzenie w kompaktowej formie. Jako jedno z zastosowań tego przełomowego przyrządu wymienia się użyteczność łowiecką. Postanowiliśmy więc poddać go testom na polowaniu.

Nie tylko kniazienie zająca | 68
Hubert Jachimowski

Z literatury o tematyce łowieckiej dowiadujemy się, że lisy wabimy kniazieniem zająca lub piskiem myszy. Nieraz wspomina się o wabieniu w okresie cieczki szczekiem lisa czy skoleniem liszki. Tymczasem w ostatnich latach na polskim rynku pojawiła się cała gama wabików imitujących odgłosy niemające odpowiedników w rodzimej faunie.
Czy mogą być zatem skuteczne?

Kiedy policja może odebrać broń? | 74
Bartosz Bacia

Wielu myśliwych sądzi, że legalnemu posiadaczowi broni można w świetle prawa odebrać posiadaną konstrukcję strzelecką dopiero po uprawomocnieniu się decyzji cofającej pozwolenie na broń. Niestety to przekonanie jest równie powszechne co mylne.

Owczarek środkowoazjatycki – dusiciel wilków | 84
Jan Borzymowski

Regionalne dyrekcje ochrony środowiska coraz częściej mają do czynienia z roszczeniami dotyczącymi odszkodowania za stratę psów. W większości przypadków sprawcami zdarzenia są wilki. Jeżeli ich ofiarą padł czworonóg nierasowy, mieszaniec czy kundel, to wymiar materialny straty jest szacowany jako niewielki, na poziomie paruset złotych. Sprawa ma się zupełnie inaczej, kiedy rozszarpany zostaje pies rasowy, ułożony, a zwłaszcza używany w łowiectwie. W takich okolicznościach wartość straty może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Złoty środek | 88
Cezary Marchwicki

Widok labradora przy nodze polskiego myśliwego nie dziwi już raczej nikogo. Jego biszkoptowa odmiana często jest jednak mylona ze złotym, długowłosym pobratymcą. Na razie golden retrievera prędzej zobaczymy w reklamach telewizyjnych niż w łowisku. Postaram się przybliżyć sylwetkę rasy, która może być doskonałym kompromisem między psem rodzinnym a myśliwskim.

Najgorsze rasy psów | 90
Marek Targoński

Nie można wymagać od psa mistrzowskiego poziomu pracy na polowaniu tylko dlatego, że należy do rasy uznawanej za najlepszą. To tak, jakby od producenta markowej strzelby żądać gwarancji, że jego broń będzie sama trafiała do celu.

Lapua Naturalis w nowej odsłonie | 92
Marcin Ogórek

Skuteczność poszczególnych kalibrów oraz konkretnych pocisków to temat rzeka, który często bywa poruszany w trakcie dyskusji w myśliwskim gronie. I chociaż czasami trudno znaleźć jakiś wspólny mianownik, to takie rozmowy poszerzają wiedzę i pozwalają zweryfikować swoje doświadczenia. Warto zgłębiać tę dziedzinę, bo oferta broni i amunicji jest przebogata.

Jak powstaje lufa gwintowana | 94
Łukasz Dzierżanowski

Gdyby zapytać przeciętnego myśliwego, w jaki sposób powstaje lufa kulowa, zapewne odpowiedziałby, że jest kuta na zimno. Jednak całkiem możliwe, że miałby trudności z wytłumaczeniem, jak ten proces wygląda. Chciałbym się zatem podzielić kilkoma informacjami, które zdobyłem podczas wizyty w fabryce broni.

Korzyści z elaboracji | 96
Michał Dudzik

Obowiązkowe przystrzelanie broni raz w roku to zbyt rzadko, aby mieć pewność, że dobrze bije ona w łowisku. Częstsze jej sprawdzanie wiąże się z dużymi wydatkami, chyba że wykorzysta się własnoręcznie przygotowaną amunicję. Elaboracja pomaga też wówczas, gdy chcemy zapolować z bronią, do której już się nie produkuje nabojów.