strona główna

Galeria wideo

Usuwanie bobrów ze stanowiska konfliktowego

Październik 28 01:01 2016 Wydrukuj

Wbrew próbom popularyzacji odstrzału bobrów to odłów wciąż jest najskuteczniejszym sposobem ich usuwania ze stanowisk konfliktowych. Realizacja tego zadania to niełatwa sztuka. Wymaga bowiem nie tylko dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego oraz refleksu, lecz także sporej wiedzy o bobrzych zwyczajach. Nawet najlepsi fachowcy muszą się wspomagać nieodzownym wsparciem odpowiednio przeszkolonych psów. 

Prezentowaną w relacji filmowej akcję odłowu bobrów przeprowadzono 3 września 2016 r. w miejscowości Pietrusin (gm. Stromiec). Zespołowi Wojciecha Misiukiewicza (więcej o nim na www.bobrowniczy.pl), jednego ze znawców największego polskiego gryzonia, udało się schwytać sześć osobników zamieszkujących staw rybny. Zgodę na odłów wydał dyrektor RDOŚ w Warszawie. Zwierzęta jeszcze tego samego dnia wypuszczono do rzeki Pilicy. Natomiast brzegi stawu zostały zreperowane i wyłożone ocynkowaną siatką, co ma zabezpieczyć zbiornik przed zasiedleniem przez kolejne migrujące bobry.

O bobrach przeczytacie również w październikowym wydaniu BŁ (nr 10/2016). Na pytanie, czy można je policzyć w naturze, odpowiada wspomniany Wojciech Misiukiewicz.