strona główna

Aktualności

Wyrok na polskiego wilka

Wyrok na polskiego wilka
Styczeń 23 12:33 2017 Wydrukuj

Wyrok zapadł wieczorem 18 stycznia 2017 r. w Saksonii, w przygranicznym powiecie Görlitz. Tamtejszy landrat w porozumieniu z saksońskim ministerstwem środowiska wydał zezwolenie na odstrzał wilka, który od listopada ub.r. regularnie penetrował zagrody w miejscowościach położonych nad Nysą, na zachodnim brzegu tej rzeki, a i wcześniej nie przejawiał płochliwości. W obawie przed ewentualnym zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców tych obszarów oraz wobec tego, że zachowanie wspomnianego drapieżnika cechuje brak dystansu do ludzi, podjęto decyzję o odstrzale.

 
Jak wykazały badania genetyczne, ten osobnik w wieku niecałych dwóch lat należy do watahy stale bytującej na terenie nadleśnictw Ruszów i Wymiarki, a w ostatnim czasie regularnie robi wycieczki na niemiecka stronę.

Niemieckie władze oceniły zachowanie wilka jako potencjalnie niebezpieczne – czym uzasadniły jego eliminację – dlatego powstaje pytanie, z jakim ryzykiem dla mieszkańców polskich gmin wiąże się obecność tego osobnika w Borach Dolnośląskich.
 
Andrzej R. Krysztofiński, Fot. Karin Jähne/Fotolia

 

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.